Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Piata este plina de produse electrocasnice care mai de care cu dotari si functii "mai" speciale, mai ieftine sau mai scumpe, mai colorate sau mai sobre, insa intotdeauna este greu sa faci o alegere cand se pune problema achizitionarii unui astfel de produs.
    Deschid acest topic pentru ca fiecare sa isi spuna parerea despre produsele care l-au incantat sau l-au dezamagit, astfel incat, cine va citi sa-si formeze o parere. De asemenea puteti pune intrebari in legatura cu orice nelamurire din acest domeniu!
    Curentul nu iarta!
  • KATALIN
    Membru marcant
    • 25.ian.2006
    • 405

    #2
    cand sunt nevoit sa achizitionez un aparat electrocasnic eu personal tin cont de tipul de exploatare.de ex. la birou am un sandwich-toaster ieftin pt. ca il folosesc de 2/3 ori pe saptamana si sunt multumit.
    la utilizare intensa nu sunt multumit de storcatoarele de fructe ieftine,intotdeauna cedeaza lagarele sau rulmentii sau alte componente,dar niciodata motorul electric si culmea nu-l poti folosi la nimic altceva.
    la fel si prajitoarele de paine.
    daca vreti ceva si-l folositi intens alegeti ceva de firma si de preferat din magazine consacrate pentru a putea beneficia de garantie daca este cazul.
    KATA

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Nu stiu daca ati dat peste diverse mixere sau poate si storcatoare care au lagare in plastic, care se incalzesc se deformeaza si nu mai sunt bune de nimic dupa o utilizare mai intensa!
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • KATALIN
        Membru marcant
        • 25.ian.2006
        • 405

        #4
        da desigur am doua mixere de la care mi-au ramas doar telurile,acestea fiind piesele de rezistenta.
        sunt foarte multumit de un mixer din acela cu cutit rotativ(e de firma)si a fost utilizat intens trei ani(pentru bebe)si functioneaza perfect si acum.
        KATA

        Comentariu

        • faraonu
          Membru
          • 23.oct.2005
          • 208

          #5
          cred ca este indicat sa mentionam si firma producatoare a produsului, altfel aceasta discutie aproape ca nu isi are rostul....

          deocamdata o sa mentionez capitolul frigidere.
          am observat ca majoritatea combinelor frigorifice au rafturile de la congelator de o calitate nu prea stralucita. eu am am daewoo si rafturile respective sunt de plastic transparent(evident, ca sa vezi ce e in ele). cam la doi ani dupa ce am luat-o am inceput sa am probleme cu rafturile respective. mai intai crapaturi, apoi s-au rupt. cu putina imaginatie si ceva pricepere le-am reparat..dar nu e f estetic.
          astfel de rafturi nu stiu unde se pot gasi. intrebarea asta cred ca si-o pun mai multi...pt simpul motiv ca nu trebuie sa te chinui prea mult pana le rupi.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Intr-adevar, ideea e sa precizam si firmele producatoare pentru ca fiecare sa-si faca o idee citind acest topic!
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • KATALIN
              Membru marcant
              • 25.ian.2006
              • 405

              #7
              sunt multumit de/
              tv samsung
              mixer brown
              toaster vortex
              aspirator rowenta
              am avut probleme cu/
              aspirator "vatec sau vatek"
              cd alba
              mixere fara nume
              masini de gaurit budget
              si altele pe care nu mi le amintesc.
              oricum feritiva de firme apropiate ca denumire de cele consacrate.
              KATA

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Apropo de unelte electrice ieftine - oricui trebuie sa ii "apara" semne de intrebare cand vede in oferte 3 scule electrice gen flex, masina de gaurit si inca o surubelnita electrica plus multe accesorii, toate la un pret care se apropie de pretul unei singure scule electrice din aceeasi gama de la o firma cu renume. Nu ma refer la produsele profesionale ale firmelor cu renume ci la cele din gama "hobby" sau low entry ca sa zic asa.
                Chiar daca spre exemplu achizitionati o masina de gaurit si va ganditi ca nu o veti folosi decat la cateva gauri, puteti avea surpriza ca nici pe acelea sa nu reusiti sa le dati. Exemplu concret cu patania unui prieten care a achizitionat o masina de gaurit ieftina care parea in regula, avea garantie si a fost cumparata de la un hipermarket. Nici 2 saptamani nu a durat pana sa se duca la garantie(fara sa o foloseasca perioade indelungate sau sa o forteze). La garantie masina a fost reparata in 2 zile , dupa un timp scurt iar a cedat altceva si tot asa de vreo 3 ori pana cand omul satul mai mult de drumuri si pierderea de vreme a renuntat si s-a orientat sprea altceva. Ideea ca banii dati pe astfel de unelte sunt aruncati!
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • faraonu
                  Membru
                  • 23.oct.2005
                  • 208

                  #9
                  legat de bormasina...si eu am luat una mai de duzina...adica un einhel cu mandrina SDS, 1000w parca si cu motor montat perpendicular pe axul de percutie. am dat pe ea 2 mil si inca nu am probleme cu ea.
                  am folosit-o la daramat un perete de ciment si la o groaza de gauri. stiu ca nu prea conteaza nr de gauri...dar de multe ori am dat peste armatura si am fost incapatanat, asa am aflat ca un burghiu nu rezista prea mult, indiferent de firma, si ca bormasina e mai buna decat credeam initial.

                  am mai avut o patanie cu ea...am intrat cu burghiul peste niste cabluri electrice. intre cabluri era si un "fir cald" asa ca ca in felul asta am observat ca nici eu nu m-am curentat si nici bormasina n-a avut probleme

                  Comentariu

                  • break_noon
                    Membru
                    • 19.dec.2005
                    • 138

                    #10
                    Einhel mi se pare si mie ok.
                    Adica ca si raport pret/calitate
                    Pentru hobby nici nu are rost sa iei ceva super scump

                    Eu am luat un ferastrau pendular, si am avut mici probleme cu el, de genul ca un surub ce prinde lama de taiat si care are cap inbus i s-a stricat capul, dar care s-a putut inlocui, si cu intrerupatorul, care s-a oxidat si nu mai facea contact si care s-a rezolvat si el rapid. In rest isi vede de treaba, daca ii dai lame bune, si anume Bosch (am incercat si altele, mai no name, si a facut fata), dar in nici un caz imitatiile de lame de taiat care au venit cu respectivul ferastrau.

                    Iar de folosit a fost destul de mult, si dat si pe la prieteni, deci e ok, si luat cu 900.000 acu 1 an si ceva, cind un pendular de la Bosch, cu prindere SDS, (cred ca si la asta se spune SDS ) costa de la 4.5 milioane in sus

                    Poate pentru o firma de facut mobila ala profi este potrivit, dar pentru mine era prea mult

                    In schimb mandrina fara cheie de la masina de gaurit Bosch verde m-a cam dezamagit, ca nu prea mai vrea sa se deschida tot timpul fara sa folosesc o cheie, sau ceva, ca degeaba apas butonul ala de blocare al axului, ca sare cind invirt si vreau sa desfac burgiul

                    Asa ca desi e comod, la masina de gaurit ori SDS ori mandrina cu cheie

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Am inceput de la electrocasnice dar vad ca in general se discuta despre unelte electrice mai mult, de aceea vreau sa va atentionez sa nu cumparati produse TOYA - nici prese de silicon care sunt vreo 2-3 modele, nici chei fixe NIMIC!!! Sunt cele mai proaste unelte care le-am vazut vreodata! Nu rezista nici la cea mai mica solicitare, nu poti face absolut nimic cu ele!
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • LucianDr.
                        Membru Marcant
                        • 06.feb.2006
                        • 925

                        #12
                        Si eu ca noi toti am fost unl dintre cei "pacaliti de preturi" . Acum vreo 2 saptamani imi cumpar un storcator de fructe (aveam numai de citrice intr-un robot de bucatarie Moulinex de care sunt tare multumit) firma daca o pot numi asa Rowenta cu 70 RON. Ajung acasa il spal si fac suc de mere dintr-un 1kg mi-a rezultat 200g suc si a ramas toata pulpa ca daca o strangeam in mana mai curgea din ea. Il spal si inapoi la magazin cu el si imi fac un "upgrade" la el ca banii inapoi nu ii puteam primii. Am ales un Philips la 210 RON cu o singura viteza (nu ca celalalt cu 2) si am scos 500 g de suc dintr-un kg de mere. Sunt foarte multumit acum. Am mai avut asemenea experiente si in trecut cu un mixer pe care nu il pot folosi la nimic. Acum aproape 2 ani mi-am cumparat o combina frigorifica si am tot umblat din magazin in magazin. Fiecare isi facea reclama si antireclama la alte marci. Pana la urma am ajuns la Ariston MBA 45 D2 NFE, inox la un pret de 30 mil negociat.

                        Veti zice ca e scump. Dar daca cauti o combina de 400 litri Clasa A sa aiba ventilatie Multiflow, Full No frost (nu stiu ce e aia gheata sau sa dezgheti congelatorul), Ever Fresh, Filtru Abtibacteria si 70 cm latime la 190 h nu am gasit una atat de complexa si era undeva la 20 mil cu ceva functii. Ce sa mai zic de afisajul digital cu o gramada de functii pe el (super destepte). In plus e inox si am primit cadou un aparat de vidare cu 2 caserole. Daca le pui toate cap la cap iti dai seama ca e mai ieftina decat alte combine. Acum s-au mai redus. Daca dai un ban poti avea si satisfactie, daca nu dai mult pe un produs nu te astepta la multe de la el.
                        I'm working for a better live!

                        Comentariu

                        • Andrei
                          Incepator
                          • 15.nov.2005
                          • 29

                          #13
                          Ce parere aveti despre aspiratoarele RAINBOW? Are cineva asa ceva sa ne povesteasca si noua? Sunt acele aspiratoare scumpe care filtreaza prin apa mizeria din aerul aspirat si firma care detine un brevet de inventie pe asa ceva!
                          Andrei

                          Comentariu

                          • D_G_N
                            Incepator
                            • 08.apr.2006
                            • 66

                            #14
                            Am si eu o intebare pt totzi meseriasi mai ales pt cei din bucuresti...si din calarasi(daca exista pe acest forum)...
                            acum 2 saptamani ne-au fost furate sculele.....toate sculele
                            Stiu ca sunt sanse minime sa le pot recupera....politzia romana....nu are nici un interes sa rezolve astfel de cazuri...dar daca atzi gasit vreun "chilipir" prin targ sau a venit cineva sa va vanda o scula...si va mai aducetzi aminte ceva despre aceea persona....va rog sa imi spunetzi...vreau doar ca faptasul sa plateasca..pt ce a facut...
                            Scule:
                            masina gips-carton Kress
                            masina gips-carton (acumulator) dewalt
                            percutor Skill
                            pendular Skill
                            surubelnitza electrica Skill

                            Comentariu

                            • TDJ
                              Living Legend
                              • 10.apr.2006
                              • 2348

                              #15
                              Eu mi-am cumparat cu vreo 12 ani in urma o bormasina Black&Decker cu percutie. Are putere mica 400W, dar de atunci am dat foarte, foarte multe gauri si in beton cu burghiu de max. 12mm (intai cu burbhiu mai mic si apoi pana la 12). Nu am avut nicio problema cu ea. Am desfacut-o de cateva ori am curatat-o si am pus vaselina in caseta reductorului. Pot spune ca sunt foarte multumit de ea, atata doar ca intentionez sa-mi cumpar una mai puternica (750-1000W).

                              Comentariu

                              Procesare...