Acte recompartimentare casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    Acte recompartimentare casa

    Noroc tuturor
    am o intrebare la care inca nu am gasit raspuns si poate cineva sa ma lamureasca ?
    am o casa cu 2 camere bucatarie baie si hol , casa e in stare f buna doar ca mie nu mi place cum e impartita si as vrea sa o modific ; pt acest lucru de ce as avea nevoie ? Autorizatii , proiect ... autorizatie de demolare si reconstruire , nu ma pricep , AJUTOR .
    Multumesc
    Si din nimicuri poti face ceva bun .
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2237

    #2
    Inainte de acte, trebuie sa mergeti cu planurile casei la un proiectant si sa vedeti ce se poate face, ce posibilitati de recompartimentare ar fi corelat cu modul in care este construit acasa.
    Ulterior se pot face demersurile necesare, proiect si autorizatie conform reglementarilor in vigoare.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6865

      #3
      M am referit la o demolare totala si refacere inclusiv a fundatiei , demolarea se poate face numai cu firma autorizata sau in regie proprie - si asta
      multumesc
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • alone_frank
        Membru
        • 06.feb.2012
        • 136

        #4
        Teoria .... aplicata in practica in doar 1% din cazuri ar fi :
        Planuri initiale / proiect de rezistenta existent . daca exista.... cartea constructiei ar fi de mare ajutor daca constructia este mai noua.
        mers la un structurist ... Expertiza tehnica sa vedeti ce se poate "da jos" si in ce masura afecteaza sau nu structura... eventual solutii tehnice
        de "compensare "/re-echilibrarare statica ( nu imi vine un cuvant mai bun in minte acum) daca vor di afectate elemente structurale....
        in rest hartogaria este cam la fel

        Comentariu

        • alone_frank
          Membru
          • 06.feb.2012
          • 136

          #5
          Postat în original de coby
          M am referit la o demolare totala si refacere inclusiv a fundatiei , demolarea se poate face numai cu firma autorizata sau in regie proprie - si asta
          multumesc
          Autorizatie de demolare/desfintare.... simplu de obtinut..... in rest firma/regie propie aveti grija cum demolati....

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12202

            #6
            Postat în original de alone_frank
            Autorizatie de demolare/desfintare.... simplu de obtinut..... in rest firma/regie propie aveti grija cum demolati....
            ....dar exista o problema . In cazul ca noua constructie nu respecta vechiul amplasament si va fi extinsa , incep problemele .
            Primul lucru , va trebui sa faceti un PUZ care se face ulterior unui PUG ...si numai asa veti vedea daca si cum aveti voie sa va extindeti .
            Daca PUZ-ul va permite noua forma si extindere incepeti actele de demolare si autorizare a noii constructii .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • alone_frank
              Membru
              • 06.feb.2012
              • 136

              #7
              Postat în original de Mircea G
              ....dar exista o problema . In cazul ca noua constructie nu respecta vechiul amplasament si va fi extinsa , incep problemele .
              Primul lucru , va trebui sa faceti un PUZ care se face ulterior unui PUG ...si numai asa veti vedea daca si cum aveti voie sa va extindeti .
              Daca PUZ-ul va permite noua forma si extindere incepeti actele de demolare si autorizare a noii constructii .
              Nu mai speriati omnul
              PUG - Plan urbanistic general : un oras are doar un PUG / Master-planul urbanistic al unui oras;
              PUZ- Pe zona in cauza conform conditiilor stabilite in PUG se face o detaliere zonala pentru zonele neurbanizate / in care inca nu s-a construit inca
              PUD - Nivel de detaliu pe constructia dvs
              Daca acolo a fost o casa inainte 99.9% nu este nevoie de PUZ deoarece a fost deja urbanizat dar daca este o interventie
              masiva raportata la zona , ceea ce doriti sa faceti vi se poate cere un PUD.
              Cel mai simplu si sigur decat informatia de pe internet /forum, cand mergeti sa scoateti autorizatia de demolare aplicati
              pentru un certificat de urbanism si in el vi se vor detalia conditiile neceasare pentru a obtine o autorizatie de constructie\
              (PUZ / PUD /CUT/POT / avize /RI ) abia dupa ce aveti negru/alb de la primarie stiti in cazul Dvs concret de ce aveti nevoie!

              Comentariu

              Procesare...