Casa vacanta/semipermanenta 30 mp in sera

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • easyrider
    Incepator
    • 19.ian.2012
    • 11

    Casa vacanta/semipermanenta 30 mp in sera

    Este primul meu topic, in care voi si prezenta ideea de a realiza o casuta la tara, pt weekend, care va fi realizata din 2 garaje granitul alaturate pe care deja le detin, izolate extrem de bine, si situate intr o sera metalica acoperita cu policarbonat.
    Cum a luat nastere ideea?Datorita job ului pe care il am, pot lipsi destul de mult din oras, cu conditia sa fiu aproape.De aici pana la o casuta mica de tot, asa de burlac, situata langa oras nu a fost decat un pas.
    Am vizitat o sera superba care apartine unui amic, si care a realizat o casuta de gradina in sera, in care am si dormit cand ramaneam peste noapte la aceasta familie.Ce sa va spun?
    Paradis:vara deschidea 80% sera si o umbrea, iarna aveai spatiu pe langa casa in care nu batea vantul, nu ningea, am si dat o petrecere de revelion in sera, incalzind-o inainte cu niste incalzitoare pe baza de gpl.Casuta avand 15mp, era izolata cu 5 cm de vata, dar era folosita mai mult pt musafiri sau pt unelte.Iarna trebuia mentinut un resou electric de 500w mai mereu in priza cand ramaneam eu sau altcineva pe la ei.
    De aici mi a venit ideea de a amplasa cele 2 garaje granitul pe o fundatie de piloni, de a le izola cu pana la 40 de cm de vata minerala de sticla sau polistiren pe exterior, si de a realiza o sera deasupra lor(fiind foarte joase nu este o problema).Vara voi scoate manual placile de policarbonat cam de pre 70% din structura si voi umbri cu material, iar cand vine toamna pun la loc placile de policarbonat.
    Intr unul din garaje fac baia si bucatarie, in celalat fac camera de locuit.In locul usilor de acces metalice pun termopane.
    Daca as reusi sa folosesc cumva vata minerala de sticla, as face o economie imensa datorita diferentei de pret per mc intre vata de sticla si polistiren.
    Nu stiu cum sa fac izolarea de sub garaje, orice as pune ar deveni paradis pentru diverse rozatoare si alte animalute.Poate pietris, poate alteceva, accept idei.
    Iarasi, sera ma ajuta sa nu mai am problema hidroizolarii acoperisului, voi merge pe acoperis drept mediteranean, cu multa izolatie termica fara nici o protectie hidro, nici macar tabla, datorita faptului ca placile de policarbonat de deasupra nu vor fi niciodata date jos.
    O alta problema pe care o vad ar fi daca vara vantul nu va smulge placile de policarbonat ramase pe sera, oricat de bine le prind eu.
    Ca si dimensiuni, este vorba despre cele 2 garaje care au impreuna 30mp utili, si sera 90-100 mp deci raman cam 50-60 de mp de sera pentru o terasa, etc.
    Pentru incalzire/gatit voi merge pe varianta cu lemne, mai alea ca necesarul de incalzit este foarte mic, iar apa calda va fi realizata pe soba de gatit/panou solar.
    Idei, pareri, etc?
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6453

    #2
    Incitant subiect! Nu puteţi posta şi ceva poze, atît de la prietenul Dvs. cît şi de la Dvs.?
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • easyrider
      Incepator
      • 19.ian.2012
      • 11

      #3
      Va multumesc, sunteti primul caruia i se pare ok proiectul.
      La mine este proiect, la amic este realitate.Numai ca el sta in Polonia, iar acum traverseaza desertul Australiei pe bicicleta cu nevasta si cu copilul in rulota.Astazi am cerut sa imi calculeze un structurist structura metalica, structura pilonilor pt garaje.Sper ca in 2 saptamani sa relizez pilonii si poate in 3-4 sa fie sera gata cu policarbonat si garajele asezate pe piloni.
      Ce parere aveti de izolatie?Pe ce sa merg?Cum as putea pune o izolatie de vata de sticla?Pe niste cuie lungi?Mi s a spus ca o vata de sticla de 13-15 kg/mc ar face cocoloase si nu ar merge si ar fi dificil de acoperit cu ceva.Polistirenul este un pic cam scump dar ar fi ok ca se poate comanda in orice dimensiune, si cu niste piloni mai lati, sta si pe ceva orizontal nu doar lipit pe vertical de perete.
      Despre problema vantului cand 70% din placi sunt demontate vara ce spuneti?

      Comentariu

      • barladi
        Membru Marcant
        • 20.feb.2012
        • 307

        #4
        Interesanta idee. Cum spunea si colegul mai sus, o poza face cat 1000 de cuvinte. Bafta cu proiectul

        Comentariu

        • easyrider
          Incepator
          • 19.ian.2012
          • 11

          #5
          Asa cum spuneam, la mine este un proiect care incepe sa fie pus in realizare in curand, iar din Polonia nu am poze, cand fac rost le pun.

          Comentariu

          • tanasie
            Living Legend
            • 15.oct.2008
            • 2550

            #6
            Asteptam cu interes.
            Cu respect.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #7
              Este un proiect sau un experiment ce a fost realizat cu destui ani in urma. De prin 1970 s-au realizat astfel de aplicatii, se gasesc referinte pe net.
              Cateva informatii:
              -conceptul este o provocare pentru zonele mai reci, sa se reuseasca maximixare efectului de sera;
              -in perioada rece este cu adevarat o problema sa reusesti sa ridice temeprtura fara sursa suplimentara de energie, cel mai eficient mod s-a dovedit a fi utilziarea unei pompe de caldura aer-aer care sa valorifice cele cateva grade din partea de sera si sa incalzeasca casa;
              -pentru protejarea de caldura exacegarata din zilele calduroase, acoperisul serei trebuie sa aiba posibilitatea de ventilare si/ umbrire, se pot utiliza folii reflexive ce se pot rula pe structura acoperisului;
              -se pune problema orientarii asteflincat sa se evite sau sa se protejeze expunerea mai redusa a peretilor catre nord, unde se pierde energie;
              -fiindo clocuinta este de vazut protectia la incendiu, o zona de acces incaz de urgenta ar trebui sa permita evacuarea directa in exterior, deci un perete comun cu exterior, fara a fi in sera, acest aspect ar trebui acorelat cu cel de la punctul anterior si se poate suplimenta izolatia pe zona peretelui, in regim clasic;
              -vara se poate ventila casa direct din exterior si nu din sera;
              -pentru acoperis trebuie sa existe straturi ermetice care sa izoleze si chiar se poate amenaja o gradina verde, direct expusa efectului de sera, nu ar strica sa avem rosii eco tot anul!

              Atasez cateva foto culese de pe net.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • easyrider
                Incepator
                • 19.ian.2012
                • 11

                #8
                Exista astfel de casa si in Franta unde pentru a le proteja de caldura verii, structura metalica este folosita ca umbrar sa zicem asa.La mine diferenta intre casa si sera va fi mult mai mare decat la norvegian, cabanuta 30mp, sera 100-150 mp.

                Comentariu

                • jidanu
                  Living Legend
                  • 13.ian.2011
                  • 1597

                  #9
                  Si cine spala geamurile?

                  Comentariu

                  • easyrider
                    Incepator
                    • 19.ian.2012
                    • 11

                    #10
                    Aaaaa, ploaia, mama, prietena, prietenii veniti la gratar, si in cele din urma eu?

                    Comentariu

                    • jidanu
                      Living Legend
                      • 13.ian.2011
                      • 1597

                      #11
                      Postat în original de easyrider
                      Aaaaa, ploaia, mama, prietena, prietenii veniti la gratar, si in cele din urma eu?
                      Nu cred ca o sa mai vina prietenii la gratar asa ca trebuie sa le speli singur,......glumeam,spor la treaba

                      Comentariu

                      • easyrider
                        Incepator
                        • 19.ian.2012
                        • 11

                        #12
                        Am fost la structurist si mi a dat asa preliminar stalpii serei din profil patrat 100x100x6 mm.Ma omoara daca va continua in acest sens.
                        Sera 10x12 m, perete nordic inaltime 3m, inaltime sudica 2m, asta de la braul de 20 de cm de beton, de la cota 0.
                        Nu vi se pare prea mult?

                        Comentariu

                        Procesare...