Probleme pompa apa de suprafata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • JMF
    Incepator
    • 08.nov.2006
    • 96

    Probleme pompa apa de suprafata

    Am o problema cu o pompa de apa de udat gradina. Am avut una de 600W Einhell care mi-a inghetat in toamna. Nemaiputand-o folosi am cumparat alta de 1200W (una din oferta curenta de la Dedeman, nu e nu stiu ce firma dar nici cea de inainte nu era).
    Acum am o problem ca nu-mi scoate apa deloc. Foloses exact aceleasi conexiune, alimentari, iesiri ca si la cealalta. Am fost cu pompa inapoi la magazin si la testele lor (apa scoasa/bagata intr-un butoi) se pare ca functioneaza.
    Dupa mai multe consultari cu unu altu singura explicati ar putea fi ca ia aer pe undeva. Eu o sa incerc sa fac un test cu alta pompa de imprumut zilele urmatoare, dar... daca totusi ia aer as vrea sa intreb din timp ce optiuni as avea. Acum daca umplu pompa (sau teava pe care trage apa) cu apa si o las o perioada (jumatate de ora sau asa ceva nu am asteptat mai mult) apa nu scade deloc, nu iasa bule de aer.
    Am atasat o poza cu teava din care trag apa. Teava e din PVC de 40mm cred ca. O conectez la pompa cu o mufa de compresiune de la 40 la 32 si apoi cu un cot intra in pompa. Acea teava mi-a fost fisurata la suprafata solului si am lipit-o eu in urma cu vre-o doi ani cu poxilina parea ca e totul ok (si acum asa pare). Sub nivelul solului coboara cam 1m pana la supapa aceea cu bila (nu stiu cum se numeste) care tine apa. Pe acea lungime apraope sigur nu e si nici nu a fost fisurata.
    Acum vine si intrebarea mea:

    E posibil sa bag o teava mai subtire inauntru (din aceea neagra de 32, pehd sau cum se numeste) si sa ermetizez cumva spatiul dintre exterorul acelei teavi noua si interiorul tevii existente? Astfel as trage apa direct prin teaca de 1" cuplata la pompa. Daca ar exista ca un fel de spuma, solutie ceva pe care dupa ce o bag in spatiul acela sa se faca garnitura...
    Alta posibilitate (in afara de un foraj nou) care ar fi?
    Fișiere Atașate
  • JMF
    Incepator
    • 08.nov.2006
    • 96

    #2
    As avea o alta intrebare.
    Daca folosesc o pompa veche de 600W si functioneaza bine, scoate apa are presiune etc.(am incercat astazi) iar cu pompa noua de 1200W exact la acelasi foraj si cu aceiasi teava (totul a fost la fel de la intrarea in pompa pana la sorb) nu scoate picatura de apa e posibil sa fie forajul/sorbul de vina?
    Daca ar trage aer nu ar fi probleme la ambele pompe? Intreb acesta pentru ca cei de la Dedeman au incercat-o intr-un butoi la ei si acolo parea ca merge (nu am fost atent la presiune/debit pentru ca si absortia si evacuarea erau bagate in acelai butoi, dar apa o tragea)
    Nu stiu cum sa le demontrez ca nu merge. putul e la maxim 4-5m nu e adanc

    Comentariu

    • Consultant sanitare
      Moderator
      • 16.oct.2006
      • 1554

      #3
      Chiar nu se schimba nimic de la o pompa la alta care sa afecteze fucntionarea celei noi?
      Legaturile sunt la fel? Sunt de acelasi tip constructiv?
      Puteti sa ne spuneti ce denumire si ce tip sunt?
      Ati verificat sa fie amorsate?

      Comentariu

      Procesare...