Alimentare cu apa boiler electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • petre_anghel
    Incepator
    • 08.nov.2010
    • 65

    Alimentare cu apa boiler electric

    Buna ziua,

    Am achizitionat de curand un boiler electric Ariston Pro Plus 80 V. Pentru montare intentionez sa utilizez, in urmatoarea ordine (de la coloana la intrare apa rece boiler): robinet sferic, filtru magnetic, filtru Y, supapa de siguranta + sens (livrata impreuna cu echipamentul), teu (avand pe a treia cale prevazut robinet de golire).
    Piesele (cu exceptia celei livrate impreuna cu boilerul) sunt din alama.
    Ma gandesc sa folosesc pentru filtru magnetic modelul XCal Megamax cu debit de 800 l/h.
    Va rog sa imi confirmati daca este corect instalat sau mai poate fi imbunatatit montajul cu ceva.

    Va multumesc anticipat.
    Ultima editare de petre_anghel; 23.apr.2012, 10:05.
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #2
    Răspuns la: Alimentare cu apa boiler electric

    Postat în original de petre_anghel
    [...] Piesele (cu exceptia celei livrate impreuna cu boilerul) sunt din alama. [...]
    Din ce material este cea livrată cu boilerul?


    Postat în original de petre_anghel
    [...] Ma gandesc sa folosesc pentru filtru magnetic modelul XCal Megamax cu debit de 800 l/h. [...]
    Cîte puncte de consum cu o potenţială simultaneitate va deservi boilerul?


    Postat în original de petre_anghel
    [...] Va rog sa imi confirmati daca este corect instalat sau mai poate fi imbunatatit montajul cu ceva. [...]
    Principial, este corectă varianta Dvs. Aş mai adăuga doar un robinet pe "ieşirea" din boiler.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • petre_anghel
      Incepator
      • 08.nov.2010
      • 65

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Alimentare cu apa boiler electric

      Piesa livrata impreuna cu boilerul este supapa de siguranta + sens. Imaginea supapei de siguranta + sens este atasata.
      Posibil consum simultan pe apa calda: chiuveta bucatarie + chiuveta baie sau chiuveta bucatarie + cada (in regim de dus sau simpla umplere).
      Un semn de intrebare il am in ceea ce priveste capacitatea filtrului magnetic de 800 l/h vis-a-vis de consumul simultan al mai multor puncte de consum deoarece nu am datele statistice cu privire la consumul mediu pe diferite tipuri de consumatori ca sa pot face o estimare mai corecta.
      Fișiere Atașate
      Ultima editare de petre_anghel; 23.apr.2012, 15:12.

      Comentariu

      • petre_anghel
        Incepator
        • 08.nov.2010
        • 65

        #4
        Alimentare cu apa boiler electric

        PS: pentru siguranta, voi inlocui varianta de filtru 800 l/h cu unul cu un debit de 3500 l/h

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1554

          #5
          Răspuns la: Alimentare cu apa boiler electric

          Daca filtrul va deservi doar instalatia boilerului, alegerea celui de 3500 l/h este exagerata deoarece nu va fi un asemenea debit pe boiler. Sa presupunem ca la o baterie de lavoar aveti un 10l/m, adica 0,6 mc/h in conditiile in care ar curge numai apa fierbinte ceea ce este imposibil pentru ca nu va asigura boilerul si apa se combina cu cea rece.

          Comentariu

          • petre_anghel
            Incepator
            • 08.nov.2010
            • 65

            #6
            Răspuns la: Alimentare cu apa boiler electric

            Va multumesc pentru raspunsuri. Intr-e timp, m-am lamurit ca cei 3500 l/h ai filtrului sunt de fapt 2500 l/h, dar partea cea mai buna este ca l-am gasit la pretul unuia de 800 l/h. Candva, mai tarziu, o sa mai adaug un filtru lavabil pe intrarea coloanei de apa rece astfel incat sa deserveasca si boilerul. Aveti ceva sfaturi pentru un incepator pe partea asta?

            Comentariu

            • cosmintr
              Membru Marcant
              • 30.iul.2006
              • 570

              #7
              Răspuns la: Alimentare cu apa boiler electric

              Tine-ti seama daca instalati boilerul la retea curenta de apa, de oras, ca presiunea este prea mare, ar trebui regulator de presiune. Regulatorul are si supapa unisens in el.

              Comentariu

              • petre_anghel
                Incepator
                • 08.nov.2010
                • 65

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Alimentare cu apa boiler electric

                Pe boiler scrie 8 bar.
                Reteaua este una "sateasca", unde trebuie sa fii fericit daca ai cat de cat presiune ...
                Cred ca pentru inceput cel putin nu se pune problema de presiune prea mare, dar sunt pregatit pentru o noua adaugare daca este necesar. Ce se poate intampla daca este nevoie de regulatorul de presiune si nu il pun de la inceput? Stric ceva sau doar boilerul va avea o functionare anormala?

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #9
                  Răspuns la: Alimentare cu apa boiler electric

                  Postat în original de petre_anghel
                  [...] Aveti ceva sfaturi pentru un incepator pe partea asta?
                  Să poziţionaţi corect filtrul Y.


                  Postat în original de petre_anghel
                  [...] Ce se poate intampla daca este nevoie de regulatorul de presiune si nu il pun de la inceput? Stric ceva sau doar boilerul va avea o functionare anormala?
                  Nici eu nu cred că o să aveţi nevoie de regulatorul de presiune. În caz contrar, nu cu boilerul o să aveţi probleme, ci cu armăturile, pentru că, de obicei, primele care cedează sînt racordurile flexibile, robinetele care ar trebui să aibă presiunea nominală 6 bari.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • petre_anghel
                    Incepator
                    • 08.nov.2010
                    • 65

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Alimentare cu apa boiler electric

                    Postat în original de RaduCA
                    Să poziţionaţi corect filtrul Y.
                    Pai ordinea armaturilor este descrisa in primul meu mesaj. Filtrul Y va fi pozitionat conform sagetii de pe el (atat ca semnalare a sensului cat si ca pozitionare verticala).
                    Multumesc de sfaturi.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Alimentare cu apa boiler electric

                      Postat în original de petre_anghel
                      [...] Filtrul Y va fi pozitionat conform sagetii de pe el (atat ca semnalare a sensului cat si ca pozitionare verticala). [...]
                      Poziţia corectă a filtrului Y NU este pe verticală.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • petre_anghel
                        Incepator
                        • 08.nov.2010
                        • 65

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Alimentare cu apa boiler electric

                        Postat în original de RaduCA
                        Poziţia corectă a filtrului Y NU este pe verticală.
                        Va rog sa ma sfatuiti atunci care este pozitia corecta.
                        Daca verticala nu este, mai ramane orizontala. Acum, aici mai sunt cateva variante ... Cu filtrul in sus, in jos, etc. Astept sfatul dumneavoastra.

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12977

                          #13
                          Răspuns la: Alimentare cu apa boiler electric

                          Pentru a favoriza retinerea impuritatilor in filtru, acesta se va monta orizontal, cu filtrul orientat in jos.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • petre_anghel
                            Incepator
                            • 08.nov.2010
                            • 65

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Alimentare cu apa boiler electric

                            Aveti dreptate. Asa este si logic de altfel ...
                            Multumesc de sfat.
                            In privinta unui filtru lavabil pe alimentarea generala cu apa rece a unei instalatii cu 2 chiuvete, 1 cada, un WC si reteaua aferenta de apa calda aveti un sfat?

                            Comentariu

                            • xena
                              Membru Marcant
                              • 05.aug.2007
                              • 786

                              #15
                              Răspuns la: Alimentare cu apa boiler electric

                              Filtrul magnetic crezi ca ajuta la ceva?
                              Filtrele lavabile nu stiu cat sunt de bune dar iti recomand un filtru cu bumbac care e destul de ieftin si filtreaza impuritatile mai mari de 10 microni, ceea ce e de ajuns pentru o utilizare normala.
                              Eu folosesc un asemenea filtru de 5 toli si schimb cartusul o data la 3 luni.
                              Ultima editare de xena; 25.apr.2012, 11:09.

                              Comentariu

                              Procesare...