Distanta intre put de apa si WC curte

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Zaky
    Incepator
    • 19.ian.2012
    • 16

    Distanta intre put de apa si WC curte

    Am deschis acest topic pentru a ajuta si pe cei interesati, in cazul ca vor fi raspunsuri.
    Am sapat un put de apa la 17m, in a doua panza freatica (prima este la 6m) Teava este de 90mm de PVC. Diametrul forat este de 140 mm pana la 10m adancime iar pana la 17m (in talpa) este de 100mm. Spatiul inelar in sus este plin incepand de la 10m pana la 8m cu pietris, iar de la 8m pana la 1m de nivelul solului este cimentat. Nu m-am dus mai sus ca oricum o sa mai sparg din el cand oi face caminul. Nivelul static al apei este la 3m iar cel dinamic la 4m (dupa 3 ore de pompat continuu cca 10mc)
    PROBLEMA:La 10 m in lateral si putin in spate este un WC de curte destul de vechi. A fost folosit pana in 2007. Noi il folosim destul de rar, din vara trecuta cam o data la o saptamana cand ajungem pe acolo. Dar se vede ca are "mizerie" in el.
    INTREBAREA: In ce mod afecteaza panza freatica a putului acest WC? Este destul de departe sau nu? Ce sa fac? Sa-l dezafectez? sa-l tin? O sa am nevoie, ca vin meseriasii. Sigur, ca daca afecteaza il astup si gata. Orice sfat este binevenit.
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Schita.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	7,6 KB 
ID:	636980Put de apa.pdf
  • cosmintr
    Membru Marcant
    • 30.iul.2006
    • 570

    #2
    Răspuns la: Distanta put de apa wc curte

    Daca sunteti sigur ca e cimentat putul pina la 8m inseamna ca apa vine din pinza freatica de mai jos, asta e bine, daca nu posibil sa fie afectata apa. Faceti niste analize la un laborator de analize, directia apelor din judetul dvs. are astfel de laborator. Asa o sa stiti cu siguranta calitatea apei. Nu e scumpa o analiza. In ultima vreme f multi cunoscuti desi au canalizare au pastrat wc in curte si au forat puturi. Nu inteleg daca au wc de ce nu renunta la wc din curte care este un focar insalubru, cu muste colcaind. Multi din cei la care am facut referire au fantanile compromise. Analiza apei spune tot!

    Comentariu

    • Zaky
      Incepator
      • 19.ian.2012
      • 16

      #3
      Răspuns la: Distanta put de apa wc curte

      Sigur ca o sa fac analiza la apa. Nu am baut inca din ea, doar am irigat. Casa inca nu este gata, si ORICUM acel WC va disparea definitiv. Am zis ca-l mai tin cat o sa mai am meseriasii prin curte. Stiu ca este un focar si trebuie sa dispara, insa am vrut sa aflu daca tousi este destul de departe de sursa de apa.

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        #4
        Răspuns la: Distanta intre put de apa si WC curte

        Chiar daca nu folositi apa, faceti o analiza ca sa stiti exact calitatea apei.
        Teoretic nu ar trebui sa fie afectata apa din putul dvs. datorita acelei haznale.

        Comentariu

        • Netzeus
          Incepator
          • 09.iul.2015
          • 8

          #5
          Răspuns la: Distanta intre put de apa si WC curte

          Buna seara, am o intrebare la dvs, am o fantana la o casa la tara la 10-12 metri de locul unde vreau sa fac canalizarea, care va plecat in strada la canalizare a care va veni in curind, binenteles, voi betona fundul canalului vertical. Fiind la vale, apa din panza freatica prima de la 6 metri vine prima data la fintina si dupa aceea ajunge la posibilul camin de canalizare si mai departed in gradina si Moldova riul. Credeti ca poate fi o problema de contaminare a apei de la fantina sau ce as putea face sa fie corect? Multumesc anticipat.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Răspuns la: Distanta intre put de apa si WC curte

            Poti refomula, mesajul dvs. este destul de incalcit. Care este legatura dintre fantana si canalizare? Ce canal vertical? Poti face o schita?
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • fanero
              Living Legend
              • 02.aug.2008
              • 2107

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Distanta intre put de apa si WC curte

              Postat în original de Netzeus
              voi betona fundul canalului vertical
              Este canal sau hazna?

              Citeste asta
              Buna ziua! Am construit un wc in curte la tara cu fosa betonata complet, vecinul meu dupa doi ani s-a trezit ca nu-i convine locatia fosei deoarece are o fantana in casa si se plange sa nu i se polueze apa de la fosa mea. In plus reamenajeaza casa si ...

              si asta
              Aductiuni de apa, instalatii interioare si exterioare de alimentare cu apa, rezervor stocare, hidrofor, filtre de apa, dedurizare, tevi apa potabila, pompe submersibile, presostat


              Sper sa gasesti raspunsul pe care il cauti.
              In rest numai de bine

              Comentariu

              Procesare...