Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • florin1108
    Membru
    • 04.apr.2012
    • 241

    #16
    Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

    Dar trebuie golit boilerul de pe panou ?

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3639

      #17
      Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

      Postat în original de florin1108
      Dar trebuie golit boilerul de pe panou ?
      Daca circuitul de agent termic al panoului este umplut cu glicol atunci nu trebuie golit.

      Comentariu

      • florin1108
        Membru
        • 04.apr.2012
        • 241

        #18
        Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

        Am gasit o centrala pe motorina de 30kW la care se poate adapta un dispozitiv prin care aceasta sa fie alimentata si cu ulei ars. Bineinteles,lunar trebuie curatata in cazul in care functioneaza doar cu ulei ars,insa,ma gandesc ca dpdv financiar ar fi bine tinand cont ca nu dau bani pe acest ulei.
        Ce parere aveti de aceasta solutie ?
        Probabil ca voi renunta la incalzirea electrica din cauza pretului foarte mare pe care trebuie sa-l platesc pt a avea trifazic si,facand un calcul m-ar duce incalzirea la aprox 4000 de eur ( inclusiv trifazic ),iar aceasta centrala ar costa 900 de eur plus calorifere si tevi.

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3639

          #19
          Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

          Postat în original de florin1108
          Am gasit o centrala pe motorina de 30kW la care se poate adapta un dispozitiv prin care aceasta sa fie alimentata si cu ulei ars. Bineinteles,lunar trebuie curatata in cazul in care functioneaza doar cu ulei ars,insa,ma gandesc ca dpdv financiar ar fi bine tinand cont ca nu dau bani pe acest ulei.
          Ce parere aveti de aceasta solutie ?
          Probabil ca voi renunta la incalzirea electrica din cauza pretului foarte mare pe care trebuie sa-l platesc pt a avea trifazic si,facand un calcul m-ar duce incalzirea la aprox 4000 de eur ( inclusiv trifazic ),iar aceasta centrala ar costa 900 de eur plus calorifere si tevi.
          Daca puteti face ISCIR-ul si punerea in functiunea legal atunci nu ar trebui sa fie nici o problema inafara de faptul ca o sa miroasa tot cartierul a cartofi prajiti.

          Comentariu

          • florin1108
            Membru
            • 04.apr.2012
            • 241

            #20
            Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

            Sunt intr-o mare dilema in ceea ce priveste alegerea unei variante de incalzire pt casa. Astazi am primit si oferta de extindere de retea de la distrigaz si ma costa 17 000 Ron plus inca aprox 5000 ron bransamentul de la contor la casa. Inginerul care s-a ocupat de lucrarea mea a zis ca sunt sanse ca dupa lucrare sa mi se returneze 20% din cei 17 000,insa nu pot sa contez pe asta. Banii trebuiesc platiti toti odata.
            Trifazicul ma costa 5500 ron iar o centrala pe lemne cu calorifere,teava de cupru m-ar duce undeva la 20 000 Ron.
            Ce ma sfatuiti sa fac,pt ca trebuie sa apelez la o varianta din cele trei,mai ales ca, probabil daca ma voi acomoda cu viata la curte voi renunta la apartament si voi sta definitiv acolo.

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #21
              Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

              Dupa cum functioneaza piata , momentan gazele sint de baza , nu electrica.
              Puteti spune din ce consta lucrarea de gaze ( extindere retea pe strada , metraj , etc ) si pt ce toti banii ?. In ce oras ?
              Ca o paranteza , sa nu credeti ca viitorul incalzirii este roz , fie la bloc sau curte , viitorul inseamna satul in casa iarna , imbracat ca de strada si cu caciula pe cap .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • florin1108
                Membru
                • 04.apr.2012
                • 241

                #22
                Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                Lucrarea consta in extinderea retelei de gaze cu o lungime de 90m,pe drum neasfaltat langa Ploiesti. Au motivat faptul ca zona este fara potential,tinand cont ca sunt singurul care am solicitat aceasta extindere.
                Nici eu nu as apela la varianta pe curent pt ca,totusi,curentul este scump fata de gaze.

                Comentariu

                • IPEL
                  Membru
                  • 19.oct.2012
                  • 104

                  #23
                  Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                  Mda.

                  Deci: Romania exporta curent electric si importa gaze.
                  In 2012 gazele naturale s-au scumpit cu 10% si energia electrica cu doar 5%.

                  Si acum sa revenim la intrebarea privind fiabilitatea: Incalzirea prin Pardoseala ELectrica este cea mai fiabila.
                  Mentenanta 0 pe toata durata ei de viata care de regula este cat durata de viata a cladirii.
                  Ultima editare de IPEL; 19.oct.2012, 14:13.
                  . ro

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3639

                    #24
                    Răspuns la: Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                    Postat în original de IPEL
                    Mda.

                    Deci: Romania exporta curent electric si importa gaze.
                    In 2012 gazele naturale s-au scumpit cu 10% si energia electrica cu doar 5%.

                    Si acum sa revenim la intrebarea privind fiabilitatea: Incalzirea prin Pardoseala ELectrica este cea mai fiabila.
                    Mentenanta 0 pe toata durata ei de viata care de regula este cat durata de viata a cladirii.
                    Fals incalzirea in pardoseala electrica consuma tot atat de multa energie electrica la fel ca orice alta incalzire electrica, haideti sa nu incercam sa pacalim oamenii fara motiv doar pentru a promova anumite produse.

                    Si va rog frumos sa va schimbati poza.

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3639

                      #25
                      Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                      Postat în original de florin1108
                      Lucrarea consta in extinderea retelei de gaze cu o lungime de 90m,pe drum neasfaltat langa Ploiesti. Au motivat faptul ca zona este fara potential,tinand cont ca sunt singurul care am solicitat aceasta extindere.
                      Nici eu nu as apela la varianta pe curent pt ca,totusi,curentul este scump fata de gaze.
                      Cea mai buna solutie pentru dumneavoastra din punctul meu de vedere raman gazele, lemnul / peleti sau ar mai exista varianta cu pompa de caldura dar depinde de conditiile locale daca se poate sau nu realiza.

                      Comentariu

                      • florin1108
                        Membru
                        • 04.apr.2012
                        • 241

                        #26
                        Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                        Ca sa fac pe lemne,implica o camera separata care ma costa si aia ceva bani. Singura chestie ar fi peletii,pompa de caldura fiind la fel de costisitoare. Ar mai fi varianta cu centrala pe gaze la care sa conectez 3 butelii cu gpl,butelii din acelea mai mari. Cand vecinii mei se vor implica financiar pt a trage gazele,voi investi,pana atunci voi merge pe GPL.

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          #27
                          Răspuns la: Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                          Postat în original de Consultant climatizare
                          Fals incalzirea in pardoseala electrica consuma tot atat de multa energie electrica la fel ca orice alta incalzire electrica [...]
                          Eu zic că încălzirea electrică în pardoseală consumă cel mai puţin dintre variantele de încălzire bazate doar pe energia electrică, datorită modului în care realizează distribuţia temperaturilor pe verticală.
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3639

                            #28
                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                            Postat în original de RaduCA
                            Eu zic că încălzirea electrică în pardoseală consumă cel mai puţin dintre variantele de încălzire bazate doar pe energia electrică, datorită modului în care realizează distribuţia temperaturilor pe verticală.
                            Cred ca ar trebui sa discutam in primul rand de pierderile de caldura ale unei cladiri care sunt cam aceleasi indiferent de cum este incalzita cladirea.

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6360

                              #29
                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                              Postat în original de Consultant climatizare
                              Cred ca ar trebui sa discutam in primul rand de pierderile de caldura ale unei cladiri care sunt cam aceleasi indiferent de cum este incalzita cladirea.
                              De acord cu afirmaţia Dvs., dar nu văd legătura cu
                              Postat în original de Consultant climatizare
                              Fals incalzirea in pardoseala electrica consuma tot atat de multa energie electrica la fel ca orice alta incalzire electrica [...]
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • IPEL
                                Membru
                                • 19.oct.2012
                                • 104

                                #30
                                Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                                SR 1907 spune ca incalzirea in pardoseala este mult mai economica.

                                Eficienta (randamentul) fiind mai mare cu 25-30% fata de varianta de incalzire cu radiatore.

                                Va rog ca pe viitor sa contraziceti argumentat.

                                Multumesc.
                                . ro

                                Comentariu

                                Procesare...