mucegaiul marea mea problema

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nicub
    Incepator
    • 05.apr.2006
    • 16

    mucegaiul marea mea problema

    Detin un apartament cu 3 camere si ma confrunt, de obicei cand e rece si frig cu aparitia pe pereti a mucegaiului.Iarna de obicei se intampla la toti pereti care au legatura cu exteriorul.Insa pe hol la intrare, deasupra usii si pe peretele cu usa e dezastru chiar si vara cand e mai rece afara.Blocul este din placi de beton.Banuiesc, ca e din cauza ca apare diferenta mare de temperatura dintre hol si casa scarii.Dar am observat ca mai apare si in alte parti, in proporti mici cei drept. Caldura este in apartament tot timpul de cel putin 20 grade.Ce solutii imi dati?Banuiesc ca izolarea exterioara ar fi ideala.Nu pot sa fac asta deorece stau la etajul 3 si in plus nu cred ca imi pot permite.Izolarea interioara ar fi o solutie buna?Cum se procedeaza?Cum se lipeste poliesterul de pereti?Ce grosime de poliester sa folosesc?Merita sa folosesc oare si placi de gips-carton, sau e destul numai plasa si apoi glet?Va multumesc
  • i96nds
    Membru marcant
    • 03.ian.2006
    • 427

    #2
    E prea ciudat ce e la tine. Cred ca problema e de fapt umiditatea prea mare din aerul din apartament. Asta se rezolva cu aerisiri dese. La tine parca ar fierbe cineva rufe in continuu, altfel nu vad cum se poate face atata condens....
    Stefan

    Comentariu

    • patache
      Incepator
      • 16.dec.2005
      • 23

      #3
      Stimate Domn,
      O fi buna si solutia cu polistiren, dar eu te sfatuiesc s-o aplici pe cea mai sigura: vata minerala de 50mm si rigips. Relativ ieftin si poti sa lucrezi singur sau cu un prieten, ca sa nu bei singur adalmasul.
      Daca izolatia o faci pe dinauntru vata trebuie sa fie caserata cu folie de aluminiu, folia spre apartament, daca o faci pe dinafara vata necaserata (mai ieftina).
      Dupa ce apuci sa faci un perete si vezi rezultatele dupa prima iarna, sigur iti vine chef sa continui.
      Succes.

      Comentariu

      Procesare...