Prima casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nexusryder
    Incepator
    • 24.iun.2011
    • 11

    Prima casa

    Buna ziua!
    A construit cineva casa prin programul prima casa 2012?
    Daca da, ma intereseaza si pe mine in amanunt cu ce probleme s-a confruntat.
    Va multumesc!
  • alone_frank
    Membru
    • 06.feb.2012
    • 138

    #2
    Răspuns la: Prima casa

    Se poate construi cu prima casa ? Am un client care a incercat sa discute cu 2 -3 banci si toate au cerut ca
    locuinta sa fie gata pentru a o putea evalua si implicit finanta. Nu am stat sa imi bat capul prea mult cu subiectul
    dar de la momentul in care a fost initiat acest program mi s-a parut creat pentru a facilita ca dezvoltatorii imobiliari
    sa scape de stocul de apartamente nevandabile pe care il au.
    Daca se poate construi cu acest program as fi curios ce implica / Constructia trebuie realizata de o firma sau in regie proprie ?
    Daca se poate in regie proprie cu se face returnarea de TVA de la 24 la 5% si multe altele .

    Comentariu

    • sergynio
      Incepator
      • 12.sep.2010
      • 39

      #3
      Răspuns la: Prima casa

      Postat în original de nexusryder
      Buna ziua!
      A construit cineva casa prin programul prima casa 2012?
      Daca da, ma intereseaza si pe mine in amanunt cu ce probleme s-a confruntat.
      Va multumesc!
      Eu m-am confruntat cu aceasi problema, iti zic de la inceput ca nu merita.Ai nevoie de firma de constructii autorizata, inginer de santier,etc.Banca elibereaza fondurile pe etape, adica fundatie, etaj si mansarda.Ai nevoie de toate facturile ,pt fiecare etapa pt decontare.Eu am cumparat casa la rosu , prin prima casa in 2011, din punct de vedere financiar este mult mai ieftin.Eu am procedat ceva de genul , am gasit constructor, construit casa pe numele lui dupa proiectul meu , ajuns la rosu , eu am cumparat termopanele,am mers la banca si am facut evaluare, contract , etc.

      Comentariu

      • Sandu_T
        Membru Marcant
        • 18.nov.2011
        • 313

        #4
        Răspuns la: Prima casa

        Postat în original de alone_frank
        Se poate construi cu prima casa ? Am un client care a incercat sa discute cu 2 -3 banci si toate au cerut ca
        locuinta sa fie gata pentru a o putea evalua si implicit finanta. Nu am stat sa imi bat capul prea mult cu subiectul
        dar de la momentul in care a fost initiat acest program mi s-a parut creat pentru a facilita ca dezvoltatorii imobiliari
        sa scape de stocul de apartamente nevandabile pe care il au.
        Daca se poate construi cu acest program as fi curios ce implica / Constructia trebuie realizata de o firma sau in regie proprie ?
        Daca se poate in regie proprie cu se face returnarea de TVA de la 24 la 5% si multe altele .
        Acte necesare Prima Casa – Constructie de locuinte

        Acte identitate si certificat de casatorie (daca este cazul)
        Adeverinta de venit si unul din urmatoarele documente: ultimii 3 fluturasi de salariu /
        copie dupa contractual de munca
        Alte documente care sa ateste veniturile realizate, in functie de tipul acestora
        Declaratia pe propria raspundere autentificata la notar, conform careia titularul fie nu detine in
        proprietate exclusiva sau impreuna cu sotul ori sotia, nicio locuinta, indiferent de modul in care a
        fost dobandita, fie detine in proprietate exclusiva sau impreuna cu sotul ori sotia, cel mult o
        locuinta, dobandita prin orice alt mod decat prin programul Prima Casaa, in suprafata utila mai
        mica de 50 mp.

        Documente care atesta obiectul creditului si indeplinirea criteriilor de eligibilitate in cadrul
        programului:
        Beneficiar individual
         Extras de carte funciara din care sa reiasa dreptul de proprietatate asupra terenului pe
        care se construieste locuinta
         Proiectul tehnic si detaliile de executie a locuintei
         Autorizatie de constructie a locuinta in cadrul Programului, eliberata dupa data de 22 feb
        2010, daca este cazul
         Certificatul de urbanism si toate documentele specificate acolo a fi necesare eliberarii
        autorizatiei de constructie
         Contract de construire / antrepriza incheiat cu o sociatate de constructii care sa contina
        estimarile costurilor necesare pentru edificarea locuintei, conform devizului estimativ al
        lucrarilor, anexa la contract.

         Certificat de atestare fiscala eliberat la cererea constructorului, care atesta imprejurarea
        ca aceasta nu inregistreaza restante mai mari de 60 de zile la plata obligatiilor fata de
        bugetul general consolidat.
         Polita de asigurare a lucrarilor de constructii-montaj pentru imobilul aflat in
        constructie,avand ca beneficiari statul roman, reprezentat prin Ministerul Finantelor
        Publice si banca, pe toata durata de executie a lucrarilor
         Scrisoare de garantie bancara de buna executie in suma 10% din valoarea totala a
        devizului estimativ de lucrari
         Contract valabil cu un diriginte de santier (exceptie: pentru locuinte construite in mediul
        rural sau in satele afiliate oraselor)

         Dovada constituirii avansului
         Raport de evaluare teren

        Dupa finalizarea constructiei:
         polita de asigurarea extinsa pentru toate riscurile a imobilului ipotecat, beneficiari fiind
        statul roman, reprezentat de Ministerul Finantelor Publice si banca
         proces verbal de receptie
         extras de carte funciara care sa ateste intabularea constructiei
         raport de evaluare locuinta finalizataParticularitati privind pentru Prima Casa constructii beneficiari asociati (min 2 beneficiari)
        Ultima editare de Sandu_T; 01.iul.2012, 11:49.
        Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

        Comentariu

        • nexusryder
          Incepator
          • 24.iun.2011
          • 11

          #5
          Răspuns la: Prima casa

          Postat în original de sergynio
          Eu m-am confruntat cu aceasi problema, iti zic de la inceput ca nu merita.Ai nevoie de firma de constructii autorizata, inginer de santier,etc.Banca elibereaza fondurile pe etape, adica fundatie, etaj si mansarda.Ai nevoie de toate facturile ,pt fiecare etapa pt decontare.Eu am cumparat casa la rosu , prin prima casa in 2011, din punct de vedere financiar este mult mai ieftin.Eu am procedat ceva de genul , am gasit constructor, construit casa pe numele lui dupa proiectul meu , ajuns la rosu , eu am cumparat termopanele,am mers la banca si am facut evaluare, contract , etc.
          Ai construit casa la rosu cu banii tai sau ai constructorului? Cum apreciezi activitatea evaluatorului de la banca?

          Comentariu

          • ixus
            Membru
            • 05.feb.2012
            • 127

            #6
            Răspuns la: Prima casa

            [QUOTE=nexusryder;515846]Buna ziua!
            A construit cineva casa prin programul prima casa 2012?
            Daca da, ma intereseaza si pe mine in amanunt cu ce probleme s-a confruntat.
            Va multumesc![/QUOTE
            Salut, am accesat Programul Prima Casa 2012 , avand teren am vrut sa ridic casa prin acest program. In Februarie am fost la banca sa ma interesez de acte si dupa ce am facut rost de toate actele a durat ceva mai precis pe 25.04.2012 am depus dosarul si tocmai azi a sosit acordul Fondului national de garantare. Am inteles de la banca ca o saptamana mai dureaza si se semneaza actele ptr acordarea creditului

            Comentariu

            • ionuti
              Incepator
              • 12.dec.2011
              • 1

              #7
              Răspuns la: Prima casa

              [QUOTE=ixus;517536]
              Postat în original de nexusryder
              Salut, am accesat Programul Prima Casa 2012 , avand teren am vrut sa ridic casa prin acest program.
              Salutare! Ne poti da mai multe detalii despre termeni? Poti construi in regim propriu sau ai apelat la diverse firme? Ai intalnit probleme deosebite cu actele? Eu m-am interesat in 2010 foarte mult despre acest program dar era aproape imposibil sa construiesti (devize, ingineri, dupa fiecare etapa cum a mentionat cineva mai devreme trebuia sa faci dosarel si sa astepti banii de la banca, practic trebuia sa ai tu banii sa termini fiecare faza a constructiei <<fundatie, etc>> si dupa aceea ti-i virau.... daca aveam banii nu mai faceam credit).

              Daca cunoasteti mai bine problema va rog sa ma lamuriti si pe mine. Va multumesc

              Comentariu

              • ixus
                Membru
                • 05.feb.2012
                • 127

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Prima casa

                [QUOTE=ionuti;520180]
                Postat în original de ixus

                Salutare! Ne poti da mai multe detalii despre termeni? Poti construi in regim propriu sau ai apelat la diverse firme? Ai intalnit probleme deosebite cu actele? Eu m-am interesat in 2010 foarte mult despre acest program dar era aproape imposibil sa construiesti (devize, ingineri, dupa fiecare etapa cum a mentionat cineva mai devreme trebuia sa faci dosarel si sa astepti banii de la banca, practic trebuia sa ai tu banii sa termini fiecare faza a constructiei <<fundatie, etc>> si dupa aceea ti-i virau.... daca aveam banii nu mai faceam credit).

                Daca cunoasteti mai bine problema va rog sa ma lamuriti si pe mine. Va multumesc
                Tot ce este scris de Sandu_T e foarte bine. Prin programul Prima Casa 2012 nu se poate construi in REGIE PROPRIE deci, trebuie sa gasesti un constructor (firma lui nu trebuie sa aiba datorii la stat) si sa accepte toate cererile bancii. Tu ca beneficiar dai 5% din valoarea casei catre constructor iar el incaseaza banii de la banca dupa fiecare stadiu de executie (el plateste materialele nu dumneavoastra).Sunt acceptate maxim 4 stadii de executie, plata se face de catre banca in contul dumneavoastra si pe urma spre constructor. Pentru a fi o etapa considerata acceptata trebuie stampila Dirigintelui de Santier (doar daca lucrarea este in oras) , semnatura dumneavoastra ca Beneficiar si stampila Evaluatorului agreat de banca care face verificarea stadiului de executie sa corespunda transei respective. Dumneavoastra nu vedeti si nu mirositi banii ei se duc direct la Constructor.
                Completez la ce a spus Sandu_T , trebuie ca Autorizatia de Constructie sa fie trecuta in Cartea Funciara a terenului.
                Referitor la Polita de Asigurare a santierului eu am platit la ASTRA pe 4 luni 1100lei la valoarea casei de 48000E.
                Garantia de buna executie care este de 10 % solicitata Constructorului este eliberata de banca dupa 1 an .

                Sunt multe de spus, daca te hotaresti sa faci pasul te ajut in continuare cu placere.
                La inceput cand vezi cate trebuie te sperii dar daca vrei sa duci la sfarsit treaba poti.
                Singur am umblat dupa acte, nimeni nu-ti spune nimic dar am vrut sa o fac ptr. a avea o casa eu si familia mea tinand cont ca in Bucuresti cu 48000E luam o Garsoniera.
                Creditul l-am facut la BRD , am luat 45600E pe 20 ani si platesc o rata de 300E.
                Sa stii ca singurele banci care accepta Prima Casa cu constructie sunt DOAR BCR si BRD.

                succes si fii optimist,

                Comentariu

                • alinaian
                  Incepator
                  • 26.ian.2014
                  • 1

                  #9
                  Răspuns la: Prima casa

                  Buna ziua!
                  daca ati construit cu prima casa , va rog sa mi spuneti si mie numele firmei de constructii ,,,,,,,sau exista un site ceva cu firme autorizate prima casa??
                  Sunt din Dambovita si doresc sa construiesc cu Prima Casa....
                  Multumesc!

                  Comentariu

                  Procesare...