Conectare fiting PVC - PE

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • valeriu17
    Incepator
    • 28.iun.2012
    • 3

    Conectare fiting PVC - PE

    Buna seara
    Conducta principala de apa pe verticala e din plastic. Din ea pleaca doua ramuri din PVC: una care alimenta WC-ul si alta pentru chiuveta si cada. Teava de PVC este conectata cu fitinguri prin lipire sau sudare. Acum reconsruiec masca pentru tevi si fac modificari si la instalatia de apa. Pot sa ma conectez la PVC cu fitinguri compresiune pentru PE? Exista si adeziv pentru lipirea fitingurilor PVC, dar am citit ca dupa lipire ar trebui sa stea 24 h ceea ce e imposibil - las vecinii fara apa.

    Multumesc.
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Răspuns la: Conectare fiting PVC - PE

    Utilizati un racord de compresiune din bronz (cupla rapida) pentru a va lega la conducta din PVC actuala. Atentie la pozitionarea si stragerea fitingului pe conducta din PVC ce poate fi usor sparta.
    Vedeti topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...e-apa&p=349948, sunt si foto, daca nu ati rezolvat deja problema.

    Comentariu

    • Kolf Leading
      Incepator
      • 31.oct.2011
      • 54

      #3
      Re: Conectare fiting PVC - PE

      Bloc comunist, teava principala de alimentare cu apa pe PVC negru de 40 mm, iar coloanele verticale pe PVC gri de 32 mm.
      Tevile actuale sunt imbinate prin lipire si cam pe la toate lipiturile picura sau curge, pentru ca tevile nu au fost aliniate perfect sau au mai fost miscate. La robinetul principal este teava PVC infiletata direct in robinet si curge. Lipsesc robinetele de sectionare si golire la coloane.
      Asa ca ne-am mobilizat si am chemat niste "meseriasi" sa inlocuiasca cat se poate din instalatia veche. Acestia ne-au dat lista de cumparaturi, fitinguri de compresiune pentru polietilena (PEHD) si teava de polietilena PEHD.

      Le-am cumparat ce ne-au cerut si s-au pus pe treaba. Iar dupa ce au terminat...surprize - surprize: au refolosit tevile vechi de PVC, au inlocuit doar imbinarile cu fitinguri de PEHD si au inserat robinetii necesari (de aici a rezultat cresterea in lungime a tevilor vechi, care era necesara ca sa incapa in fitingurile astea noi).

      Motivatia lor a fost ca teava cea noua PEHD era colac, era prea curbata si nu s-a putut indrepta pentru a fi folosita in conditiile de spatiu de acolo.

      Acum avem tevi vechi de PVC, cuplate cu fitinguri de compresiune pentru tevi PEHD si emotii cat incape ca n-o sa tina lucrarea...

      Deocamdata, dupa 24 de ore, vad ca nu curge pe nicaieri, dar mi-e teama ca daca o sa creasca presiunea in instalatie o sa se smulga vreo teava PVC din fiting, pentru ca tare am impresia ca PVC-ul este mai tare decat inelul acela alb de compresiune si, la strangere, in loc sa "muste" din teava si s-o tina pe loc, se "turteste" inelul...

      Ce ziceti, ati vazut pe undeva sa reziste teava PVC (32 - 40 mm) in fitinguri de compresiune pentru PEHD? Cat de mare este riscul sa avem probleme? Merita sa desfacem iarasi instalatia si sa punem fitinguri de compresiune de alama, cu inel metalic?

      Chiar nu exista nici o tehnica si nici o tehnologie pentru a indrepta teava PEHD colacita?

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Răspuns la: Re: Conectare fiting PVC - PE

        Postat în original de Kolf Leading
        Bloc comunist, teava principala de alimentare cu apa pe PVC negru de 40 mm, iar coloanele verticale pe PVC gri de 32 mm.
        Tevile actuale sunt imbinate prin lipire si cam pe la toate lipiturile picura sau curge, pentru ca tevile nu au fost aliniate perfect sau au mai fost miscate. La robinetul principal este teava PVC infiletata direct in robinet si curge. Lipsesc robinetele de sectionare si golire la coloane......................

        Acum avem tevi vechi de PVC, cuplate cu fitinguri de compresiune pentru tevi PEHD si emotii cat incape ca n-o sa tina lucrarea...

        Deocamdata, dupa 24 de ore, vad ca nu curge pe nicaieri, dar mi-e teama ca daca o sa creasca presiunea in instalatie o sa se smulga vreo teava PVC din fiting, pentru ca tare am impresia ca PVC-ul este mai tare decat inelul acela alb de compresiune si, la strangere, in loc sa "muste" din teava si s-o tina pe loc, se "turteste" inelul...
        Bloc comunist , teava pvc prin lipire , care a tinut peste 30 de ani si mai tinea daca nu intervenea pe ea orice babalau .
        Acum , bloc capitalist , inventie proprie , teava cu surprize , ca si " ciunga "
        Lucrarea a iesit asa si din vina dvs . Sint sigur ca nu s-a dorit demolarea niselor , nu s-a dorit un pret mare , dar poate corect , asa ca aveti rezultatul .
        Nu va asteptati sa tina cit teava veche care era aproape nemuritoare !!!
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Kolf Leading
          Incepator
          • 31.oct.2011
          • 54

          #5
          Re: Conectare fiting PVC - PE

          Imi cer scuze ca nu am fost destul de explicit, era vorba de schimbat doar tevile din subsol, cu pastrarea (deocamdata) a coloanelor. Nu s-a negociat pretul, am acceptat din prima ce ne-au propus. Singura conditie pe care le-am impus-o a fost sa se incadreze in intervalul orar 09:00 - 16:00, cand majoritatea locatarilor sunt plecati.

          Teava veche a tinut si probabil va mai tine, daca nu se smulge din fitingurile de PEHD. Problema la instalatia veche erau fitingurile lipite, cam toate pierdeau apa.

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1554

            #6
            Răspuns la: Conectare fiting PVC - PE

            Cu siguranta o sa vedem cat tine mufele pe teava din PVC existenta. Totul tine de strangerea realizata pe diametrul tevii, pot sa nu apara probleme sau invers. Nu am experimentat insa mi se pare ciudata utilizarea PVC-ului pentru traseele orizontale din subsol. De regula se utiliza otel pe traseele orizontale si teava verticala din PVC pe apa rece (coloane).

            Comentariu

            • Kolf Leading
              Incepator
              • 31.oct.2011
              • 54

              #7
              Re: Conectare fiting PVC - PE

              Deocamdata rezista, n-a sarit afara nici o teava PVC.
              Presiunea in subsol, acolo unde sunt fitingurile de PE pe tevi de PVC, este 2.5 bar, aproximativ constanta.
              Presiunea statica la etajul 3 este 1.5 bar.
              Presiunea dinamica la etajul 3, cu un robinet monocomanda deschis la maxim, a crescut de la 0.4 bar la 1.2 bar in urma eliminarii robinetilor vechi din subsol.
              Debitul aceluiasi robinet monocomanda a crescut de la 6 L / min la 12 L / min (masurat foarte aproximativ, cu galeata gradata si cronometrul de pe telefonul mobil).

              Comentariu

              Procesare...