Cum sa realizez o instalatie de curenti slabi la apartament !

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • rzv
    Incepator
    • 07.oct.2007
    • 4

    Cum sa realizez o instalatie de curenti slabi la apartament !

    renovez un apartament si schimb toata instalatia electrica. as vrea sa stiu daca exista vreo problema daca trag prin acelasi traseu instalatia electrica, cablul TV si cablul de internet.
  • dandutz
    Membru
    • 17.apr.2007
    • 192

    #2
    Din cate cunosc eu, nu poti trece prin aceleasi tuburi sau doze cu circuite de tensiuni diferite. Eventual prin tuburi/doze diferite in trasee paralele, dar apare problema inductiilor si interferentelor induse de instalatia de curenti tari in instalatia de curenti slabi.

    Asteapta si parerea unor experti in domeniu.

    Comentariu

    • Habib
      Membru
      • 23.mai.2007
      • 195

      #3
      Da exista si e exclus sa o faci cum zici u!Uitate la normativul privind Normativ I18-1-2001NORMATIV PENTRU PROIECTAREA SI EXECUTAREA INSTALATIILOR ELECTRICE INTERIOARE DE CURENENTI SLABI.Sau daca nu mai cauta ca mai e un topic la fel k asta.Te salut!bye

      Comentariu

      • rzv
        Incepator
        • 07.oct.2007
        • 4

        #4
        merci

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Ce cablu vrei sa folosesti pentru internet? Pe ce distanta vor merge impreuna cele doua cabluri?
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1363

            #6
            nu contrazic normativul insa eu am reteaua trifazica,tv,si internetul de la stalp pana la casa in paralel pe o distanta de 120m!nu am probleme nici cu tv,nici cu internetul!
            va salut!

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Si eu sunt de parere ca nu vor fi probleme atata timp cat cablul de internet este si ecranat (cablu STP).
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • ear1976
                Living Legend
                • 09.aug.2007
                • 1008

                #8
                Nu ar trebui sa fie probleme. totusi din considerente practice trage cablul TV si internet printr-un tub si cele de tensiunu prin alt tub.
                ratzele se trag din camioane

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Am citit repede si am ramas cu impresia ca este vorba doar de cablu Tv si internet. Daca intra in discutie si instalatia electrica e alta poveste. E indicat sa aveti trasee separate ca sa fiti sigur ca nu vor exista probleme!
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • komy
                    Membru Marcant
                    • 22.iul.2008
                    • 442

                    #10
                    Tensiune retea electrica curenti slabi

                    Care este tensiunea la o instaltie electrica de curenti slabi?
                    12V/24V/48V ? ...sau este in funtie de clasificare - retea calculatoare, interfon, etc?

                    Numai bine.
                    Imi place lumina!

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Este in functie de aplicatie. Pot exista interfoane care sa lucreze cu tensiuni diferite, pot fi semnale digitale etc. In general sub 30 volti se incadreaza majoritatea sistemelor care se vor a fi sigure in cazul atingerii.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • dellux
                        Incepator
                        • 18.sep.2009
                        • 22

                        #12
                        Un sfat despre cum sa realizez o instalatie de curenti slabi la apartament !

                        Buna seara !
                        As dori sa stiu daca este corect cum am realizat pozarea circuitelor de curenti slabi :
                        -circuitul electric de priza pozat in pardoseala;
                        -circuitul de curenti slabi (CA-TV, internet, telefonie) pozat deasupra in perete (sub tencuiala) celui electric, la cca 25 cm pe distanta a vreo 3 m;
                        Mentionez ca la normativ scrie: pe trasee comune, circuitele pentru instalaţiile de curenţi slabi se vor monta sub cele ale instalaţiilor electrice, ori in cazul meu circuitul electric de priza este in pardoseala, iar sub acest circuit este vecinul de la et.1!

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          #13
                          Răspuns la: Instalatie curenti slabi

                          Dpdv al perturbatiilor electromagnetice nu veti avea probleme, distanta e mare intre circuite. Banuiesc ca ati folosit un copex sau un tub pentru conductori cand ati ingropat circuitele.
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • dellux
                            Incepator
                            • 18.sep.2009
                            • 22

                            #14
                            Răspuns la: Instalatie curenti slabi

                            Am folosit copex PVC.
                            Multumesc pt raspuns si la sfarsitul lucrarii am sa revin cu niste poze !

                            Comentariu

                            • dellux
                              Incepator
                              • 18.sep.2009
                              • 22

                              #15
                              Răspuns la: Instalatie curenti slabi - la ap. 2 camere

                              Am pus doza de ramificatie pt. crt. slabi la intrarea intrarea in apartament - de unde am plecat cu cate un traseu de "cablu TV" in cele 2 camere si bucatarie ( deci un spliter cu 1 intrare si 3 iesiri), iar pentru internet, am plecat cu cate un traseu pentru cele 2 camere (deci in fiecare camera o sa fie si cate o priza de internet).
                              Daca la distribuirea semnalului TV este simplu ( varianta cu spliterul), insa pt. circuitele de net am rugamintea de a ma ajuta cu niste sfaturi despre modul cum sa distribui aceste circuite de net in cele 2 camere!

                              P.S.- este in regula sa folosesc doua prize de net (una simpla pt router si una dubla pt cele 2 plecari) ?

                              Comentariu

                              Procesare...