Intrebare simpla si relativ urgenta !

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Uzzy
    Incepator
    • 07.apr.2006
    • 4

    Intrebare simpla si relativ urgenta !

    Se da:

    bec pe hol + intrerupator 1
    bec in bucatarie + intrerupator 2

    intrerupator1 si intrerupator 2 sunt unu langa altu

    Se cere:

    legare bec hol si bec bucatarie la un singur intrerupator cu 2 butoane.


    Va multumesc anticipat
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Astupi gaurica unui intrerupator si montezi un intrerupator dublu in cealalta.

    Iesirile fazelor spre becuri raman aceleasi (numai unul se muta in gaura finala, celalalt ramanand pe pozitie).

    Acum intrarea fazelor ramane problema.

    Anulezi(izolezi) faza celui desfiintat. Alimentarea intrerupatorului dublu din aceeasi faza la intrare(cea din intrerupatorul care ramane).
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • lenitsirc
      Incepator
      • 01.apr.2006
      • 33

      #3
      Raspuns

      Intr-adevar astupi una din gauri , in cealalta unde ai doza aparat montezi un intrerupator dublu , dar tine cond de faptul ca ai 4 fire(doua la un intrerupator si doua la celalalt). Fie mai tragi un fir pentru unul din cele doua becuri si faci alte legaturi in doza de ramificatie, fie prelungesti unul din cele doua fire de la unul din intrerupatoare pana in intrerupatorul pe care vrei sa-l montezi(il prelungesti pe cel care duce la bec, pe cel care vine din doza si care este faza il desfaci si il anulezi). Legatura din cele doua fire o faci cu un conector, iar firul prelungit astfel il introduci intr-un tub de protectie . Daca mai doresti si alte detalii , intreaba-ma.

      OLARU C

      Comentariu

      • Uzzy
        Incepator
        • 07.apr.2006
        • 4

        #4
        nu am idee cum sa fac..

        ma gandeam sa leg nulurile de la ambele doze intre ele iar apoi sa leg la intrerupator, iar fazele sa le leg exact asa cum le-ai lega ptr o lustra cu 2 becuri.


        o merge oare? sau ia casa foc

        Comentariu

        • Uzzy
          Incepator
          • 07.apr.2006
          • 4

          #5
          btw ma gandeam sa trag firele prin perete de la intrerupatorul pe care vreau sa-l desfiintez pana la ala care vreau sa ramana. si acolo sa fac manevra precizata mai sus.

          Comentariu

          • lenitsirc
            Incepator
            • 01.apr.2006
            • 33

            #6
            raspuns

            pentru a folosi un intrerupator dublu in doza de aparat in care il montezi trebuie sa ajunga 3 fire. Unul e comun si este faza (verifici cu creionul de tensiune) iar celelalte doua, unul duce la becul de pe hol si unul la bucatarie. Nulurile sant legate in doza asa ca nu ai de ce sa umbli la ele, deci din cele doua fire ale celor doua intrerupatoare , care sunt legate la FAZA elimini unul, iar celalalt devine fir comun.Prelungesti unul din firele care duce la unul din cele doua becuri dupa cum ti-am aratat mai sus.

            Comentariu

            • lenitsirc
              Incepator
              • 01.apr.2006
              • 33

              #7
              raspuns

              iti trimit si o schema care sper ca te va ajuta

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Suplimentar, toata distractie dureaza 15 minute.

                Cred ca acum este totul clar dupa schemele facute de colegul nostru.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Uzzy
                  Incepator
                  • 07.apr.2006
                  • 4

                  #9
                  va multumesc pentru indicatii!

                  o sa va anunt cand e gata

                  Comentariu

                  • lenitsirc
                    Incepator
                    • 01.apr.2006
                    • 33

                    #10
                    raspuns

                    pentru putin si daca mai ai nevoie de ceva , intreaba.

                    Comentariu

                    • briobit
                      Membru
                      • 01.iun.2006
                      • 210

                      #11
                      help

                      am si eu nevoie de un pic de ajutor referitor la o instalatie electrica...
                      trebuie sa montez 10 corpuri de iluminat (fiecare corp e compus dintr`un neon cu 2 tuburi fiecare tub este de 18W) si 5 prize. probleme
                      1. peretii halei sunt imbracati in osb (lemn rezistent la apa)
                      2. proprietarul a cumparat deja cablul si bagheta de plastic neoanele prizele (deci ca sa il pun sa cumpere altceva o sa fie greu si o sa fiu luat de prost), cablul este 3X0.75
                      3 dimensiunile halei sunt 30 lungime cu 15 latime si am la dispozitie 100metri cablu
                      Planul este urmatorul:
                      pe lungimea halei trebuie sa am pe fiecare latura cate 4 corpuri si 2 prize iar in capatul halei pe latime cum ar veni 2 corpuri si o priza, prizele respective folosesc pentru alimentarea unui aspirator casnic (rar) si a unor veioze cu 60W (doar la nevoie)

                      Ma poate ajuta cineva cu o schema si imi puteti da niste recomandari pt executarea acestei instalatii (cu peretii de lemn imi este frica cu toate ca nu am consum exagerat si dupa parerea mea diametrul cablului este suficient la ce consum total am, daca ma insel corectati`ma)


                      Va multumesc anticipat si multa sanatate celor care au infiintat acest forum si tuturor care impartasesc din experienta lor!
                      Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • briobit
                        Membru
                        • 01.iun.2006
                        • 210

                        #12
                        tot eu

                        si problema care era mai arzatoare : pe fiecare parte a halei cele 4 corpuri trebuie sa le impart in 2 adica in momentul in care apas un buton sa se aprinda corp 1 cu 3, la apasarea celuilalt 2 cu 4 (cu un intrerupator dublu banuiesc ca se face)


                        Va multumesc
                        Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12977

                          #13
                          Cand spui bagheta din plastic te referi la PATCABLU?

                          Aprinderea corpurilor de neon o rezolvi din legarea la intrerupator (poate fi dublu cum ai zis sau 2 simple - depinde de locul de unde vrei sa le aprinzi)
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • briobit
                            Membru
                            • 01.iun.2006
                            • 210

                            #14
                            tot eu

                            da la bagheta de plastic ma refer patcablu pat de cablu canelet cum o fi ca am vazut ca se folosesc o gramada de denumiri
                            Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • bigjoe
                              Membru Marcant
                              • 19.mai.2006
                              • 482

                              #15
                              Postat în original de Uzzy
                              btw ma gandeam sa trag firele prin perete de la intrerupatorul pe care vreau sa-l desfiintez pana la ala care vreau sa ramana. si acolo sa fac manevra precizata mai sus.
                              Uzzy tu esti student la ce asa de curiozitate?

                              Apropo daca tragi firele intr-un comutator DUBLU pur si simplu un comutator dublu sunt 2 cmutatoare in 1. Deci nu trebuie sa faci nimic cu firele ai 4 borne pur si simplu scoti 2 si pui unul si reconectezi.

                              Sper sa fie ASE nu Politehnica ..

                              Succes!
                              ai grija ..

                              Comentariu

                              Procesare...