Probleme instalatie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Vasgia
    Incepator
    • 09.oct.2006
    • 3

    Probleme instalatie electrica

    Am facut pe electricianul si incercand sa montez o lustra am busit ceva pe la instalatia electrica .

    Cred c-am facut-o de oaie !

    Am intrerupt instalatia electrica (am scos siguranta). Apoi am izolat firele care veneau din tavan. Si cand sa conectez lustra mi-am dat seama ca nu stiam pe care dintre fire vine curent si pe care nu (albastru sau maron). Astfel m-am dus sa bag din nou siguranta ca sa verific cu creionul. Cand am bagat siguranta a facut o mica flama la contuar dar becurile s-au aprins in rest (am doua circuite separate pe becuri). Cand m-am dus sa verific in camera am observat ca la firele de la lustra am curent pe albastru si nu am curent pe cele maron. Ok ! DAR SURPRIZA - nu mai aveam curent in intrerupator(pe tot circuitul adica si in vreo alte 3 intrerupatoare de pe circuit). Din cate stiu eu firele de la lustra nu se atingeau intre ele, si dupa cum v-am spus pe ele am curent in continuare. In schimb la intrerupator nici nu am umblat. Nu-mi pot explica ce s-a intamplat. Poate-mi dati niste indicii, sfaturi ceva . Sau vreun telefon al vreunui electrician meserias.

    Merci !
  • i96nds
    Membru marcant
    • 03.ian.2006
    • 427

    #2
    Vezi ca e posibil sa vi ars de la tablou tot circuitul. Siguranta mai e buna? Eu am patit sa nu am curent imediat dupa siguranta din cauza ca se stricase legatura de la siguranta catre firul corespunzator. A trebuit sa merg pe casa scarii sa intrerup complet alimentarea pentru a putea umbla acolo. Nu e chiar asa complicat, sa stii.
    Stefan

    Comentariu

    • Baboo
      Living Legend
      • 09.iul.2006
      • 1682

      #3
      Re: Ajutor ! Problema instalatie electrica apartament .

      Postat în original de Vasgia
      Astfel m-am dus sa bag din nou siguranta ca sa verific cu creionul. Cand am bagat siguranta a facut o mica flama la contuar dar becurile s-au aprins in rest (am doua circuite separate pe becuri). Cand m-am dus sa verific in camera am observat ca la firele de la lustra am curent pe albastru si nu am curent pe cele maron.

      Merci !
      Cu ,,creionul" identificaþi numai faza ºi puneþi în evidenþã prezenþa tensiunii pe fir, care poate fi ºi ,,întoarcere"! Faza în mod normal se duce la 'ntrerupãtor.
      Verificaþi siguranþele dacã sunt bune!
      Confecþionaþi-vã o lampã de control dintr-o dulie, douã fire sscurte ºi un bec ºi aºa verificaþi ceea ce e de verificat!

      Mai reveniþi!
      Sal'tare!
      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

      Comentariu

      • Vasgia
        Incepator
        • 09.oct.2006
        • 3

        #4
        Siguranta este buna. Am verificat-o .

        Sper sa fie ceva din contuar. Ca dac' e de pe fir am pus-o.

        Deci tre sa vorbesc cu un electrician ca la contuar nu prea m-as baga ?

        Mersi !

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6889

          #5
          Postat în original de Vasgia
          ...Deci tre sa vorbesc cu un electrician ca la contuar nu prea m-as baga ?
          Mersi !
          Chemati pe cei de la Electrica deoarece contorul este sigilat de ei si riscati sa fiti penalizat daca umblati la contor.
          Cu stima.

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2398

            #6
            Verifica cu un bec conectat intre sigurante daca se aprinde. Verifici doua cate doua sigurantele de lumini conectand becul. Faza cu nulul de pe acelasi circuit. Daca se aprinde, problema este in casa. Nu are cum sa fie defectul la contor din moment ce prizele iti functioneaza.

            Comentariu

            • leon
              Membru Marcant
              • 19.sep.2006
              • 903

              #7
              Aveti cumva sigurante fuzibile?
              Creionul de tensiune nu va poate ajuta prea mult.
              Posibil ca sigurantele sa nu faca contact in capac, incercati cu o moneda.

              Comentariu

              • Vasgia
                Incepator
                • 09.oct.2006
                • 3

                #8
                Contuarul este model vechi cu sigurante dintr-alea care se invart.
                Are 6 sigurante (2-2-2) in seturi de cate doua.

                Cele de la becuri sunt sigurantele din mijloc.
                Ambele sigurante sunt bune, le-am verificat au firele bune. Ele functioneaza cumva impreuna deoarece daca scot cel putin una toate becurile din casa se sting. Deci practic cea care a facut flama pare sa lucreze in continuare - daca o scot pica si celelalte becuri de pe celalat circuit, daca o bag la loc functioneaza.


                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2398

                  #9
                  Acela este tabloul electric, nu contorul. Ai 6 sigurante cuplate astfel:
                  -2 lumini (faza si nul)
                  -2 prize (faza si nul)
                  -2 al doilea circuit de prize (faza si nul), priza cu impamantare de pe peretele cu baia.
                  Cauta defectul in doza de unde pleaca firele spre lusta. Daca acolo este ok, defectul este intre doza si lustra, desi am dubii ca firele sunt depreciate, poate vreo legatura in doza.

                  Comentariu

                  • klaus
                    Membru Marcant
                    • 24.iun.2005
                    • 959

                    #10
                    Din cate am inteles eu flama a facut-o in zona contorului.
                    Deci eu as suspecta mai degraba o problema la unul din firele de veneau pe suportii sigurantelor, dar de la panoul de sigurante, nu de la doza.
                    Incercati sa scoateti capacul de la panoul de sigurante si sa analizati daca toate firele sunt conectate.
                    Viata e complexa si are multe aspecte...

                    Comentariu

                    • dflorescu
                      Incepator
                      • 11.sep.2006
                      • 5

                      #11
                      Daca ai intrerupator cu LED (beculet, sau lampa dintr-aia care lumineaza cand e stins becul) nu-ti poti da seama pe care fir vine faza la lustra din cauza ca trece prin beculet indiferent daca intrerupatorul e deschis sau inchis. Teoretic faza trebuie sa vina la intrerupator si de acolo sa plece pe cele 2 ramificatii spre lustra, dar nu e obligatoriu sa ai si tu in casa asa.
                      Zici ca nu ai desfacut intrerupatorul. Eu cred ca acolo e buba: verifica daca firul (foarte probabil de aluminiu) care vine din doza sa nu fie intrerupt: misca de el, iti vei da seama daca tine doar in izolatie, sau e bun.
                      Apoi verifica intrerupatorul: il desfaci, faci scurt intre borne (la scurtcircuit intre bornele intrerupatorului ti se aprind becurile la lustra (preferabil sa ai becuri pe ambele ramificatii).
                      Daca "misca" ceva, iti poti da seama pe unde e defectiunea, daca nu - probabil trebuie sa desfaci doza sa te uiti pe-acolo.

                      Comentariu

                      • TDJ
                        Living Legend
                        • 10.apr.2006
                        • 2398

                        #12
                        Bine ai revenit pe forum dflorescu.
                        Flama a aparut la tablou deoarece acolo s-a produs contactul care a produs scurtcircuitul. Scanteia s-a produs exact in locul unde s-a facut contactul dintre siguranta si soclul ei, cu o fractiune de secunda inaintea realizarii contactului ferm.
                        Intradevar este indicat sa se verifice toate imbinarile de pe circuitul care a suportat scurtcircuitul: tablou electric, intrerupator, doza. Ca o banuiala, as suspecta intrerupatorul.

                        Comentariu

                        • Baboo
                          Living Legend
                          • 09.iul.2006
                          • 1682

                          #13
                          Postat în original de Vasgia
                          Siguranta este buna. Am verificat-o .

                          Sper sa fie ceva din contuar. Ca dac' e de pe fir am pus-o.

                          Deci tre sa vorbesc cu un electrician ca la contuar nu prea m-as baga ?

                          Mersi !
                          La contor nu trebuie sã vã bãgaþi ptr cã dacã rupeþi sigiliul ºi va fi necaz mare. La un control sau când va schimba contorul, vã va pune sã plãtiþi cât nu aþi consumat, pe trei ani în urmã!

                          Aºa cum s-a arãtat mai sus, verificaþi în tablou, prin destacerea panoului frontal al tabloului, dacã intrã ºi dacã iese tensiunea din fiecare siguranþe. Apoi se merge mai departe cu cãutarea defectului. Dar cu lampa de control nu cu ,,creionul"! Puteþi ºi cu creionul dar trebuie sã mutaþi siguranþele pe soclul unde ºtiþi sigur cã aveþi fazã, dar la înºurubarea capacului pe nul nu aveþi certitudinea cã fac contact în capac!
                          Sal'tare!
                          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                          Comentariu

                          • dmugurel
                            Membru marcant
                            • 14.feb.2006
                            • 306

                            #14
                            Re: Ajutor ! Problema instalatie electrica apartament .

                            Postat în original de Vasgia
                            Am facut pe electricianul si incercand sa montez o lustra am busit ceva pe la instalatia electrica .

                            Cred c-am facut-o de oaie !

                            Am intrerupt instalatia electrica (am scos siguranta). Apoi am izolat firele care veneau din tavan. Si cand sa conectez lustra mi-am dat seama ca nu stiam pe care dintre fire vine curent si pe care nu (albastru sau maron). Astfel m-am dus sa bag din nou siguranta ca sa verific cu creionul. Cand am bagat siguranta a facut o mica flama la contuar dar becurile s-au aprins in rest (am doua circuite separate pe becuri). Cand m-am dus sa verific in camera am observat ca la firele de la lustra am curent pe albastru si nu am curent pe cele maron. Ok ! DAR SURPRIZA - nu mai aveam curent in intrerupator(pe tot circuitul adica si in vreo alte 3 intrerupatoare de pe circuit). Din cate stiu eu firele de la lustra nu se atingeau intre ele, si dupa cum v-am spus pe ele am curent in continuare. In schimb la intrerupator nici nu am umblat. Nu-mi pot explica ce s-a intamplat. Poate-mi dati niste indicii, sfaturi ceva . Sau vreun telefon al vreunui electrician meserias.

                            Merci !
                            Cred ca nu ai nici o problema, intrerupatorul e legat pe firul de nul. In plus nu faci distinctia intre contor si sigurante "Contuarul este model vechi cu sigurante dintr-alea care se invart.
                            Are 6 sigurante (2-2-2) in seturi de cate doua. "
                            Mica flama cred ca a fost la siguranta din cauza cuplarii sub sarcina (cu un bec sau doua aprinse) .Cred ca daca era un scurt adevarat Vasgia facea pe el de spaima, si relatarea era " am vazut un fulger"
                            Ce mai atita tam tam , cheama un electrician, nu te costa mult, daca o legi gresit sa vezi atunci mica flama mai ales daca ai "sigurante dintr-alea care se invart" supracalibrate cu n lite sanu se mai arda .
                            Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                            Comentariu

                            • Baboo
                              Living Legend
                              • 09.iul.2006
                              • 1682

                              #15
                              Pãi daaa... cã alþii zboarã-n lunã, au descoperit antidotul nu ºtiu cãrei boli ...ºi noi tot la calibrarea siguranþelor cu liþã am rãmas!
                              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                              Comentariu

                              Procesare...