Put sau fantana la munte

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ggciubuc
    Incepator
    • 16.iul.2012
    • 9

    Put sau fantana la munte

    Am o casuta de lemn undeva la munte, la altitudinea de 1200 m. Undeva lateral dreapta la 30 m pe diagonala este un izvor de munte captat, adica i s-a facut un fel de bazin de 1 pe 1 m si adancime 0,75 m si se afla pe terenul altui vecin. As vrea sa imi fac propriul put/fantana. Terenul este in panta si mai jos de casa pe la 200 m este captat un alt izvor in mod asemanator. De asemenea va mai pot spune un lucru, sub o camera este construita o pivnita in care se intampla urmatorul fenomen: la 2-5 minute dupa ce incepe sa ploua din mijlocul ei incepe sa curga un izvor de apa, de asemenea si primavara cand incepe sa se topeasca zapada este ca un parau care curge asa ca am fost nevoit sa bag un tub pvc sa scot apa din pivnita cand se strange si sa iasa singura la vale.
    De asemenea uitandu-ma de pe un deal in perioadele de vegetatie a ierbii se vede clar in zona casei, pe o raza de 30 m, un verde inchis, adica iarba ar fi satula de apa, spre deosebire de alte zone in care este deschisa la culoare.
    Vreau sa intreb pe cineva care s-a mai lovit de constructiile de puturi la munte:
    1.este posibil ca pe acolo sa treaca un izvor care este umflat la ploaie?
    2.constructia unui put la munte este diferita de ceea ce se face pe la campie?
    3.ce mi-ar trebui sa am sa fac o fantana exact sub pivnita?
    4.are cineva o astfel de experienta in zona de munte?

    Multumiri
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1553

    #2
    Răspuns la: Put sau fantana la munte

    Putul sapat la munte este oarecum diferit in sensul ca presupune sapara in stanca ceea ce nu este foarte usor de facut. De aceea nu o sa vedeti prea des puturi la munte lasand la oparte faptul ca apele subterane nu sunt chiar la fel ca in zonele de ses, difera structura solului.
    Cel mai avantajos lucru ar fi sa reusiti sa utilizati apa unui izvor daca acesta are un debit suficient tot timpul anului iar calitatea apei este una buna. Pentru aceasta trebuie realizate analize chimice pe esantioane de apa.
    Faptul ca exista verdeata din abundenta cand ploua, este normal. Prezenta apei in partea de suprafata este mai puternica in sezonul ploios, deci si pentru beciul dvs. este posibil ca apa din precipitatii sa ajunga direct. Infiltrarea apei in sol depinde de natura si ermeabilitatea solului.

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2466

      #3
      Răspuns la: Put sau fantana la munte

      Vecinii dvs. au put sau fantana?
      Daca DA. Intrebat-i cum le-au construit.
      Daca NU, si au numai izvoare captate, faceti la fel.
      Asta este specificul zonei.

      Comentariu

      Procesare...