Contor instalatie apa rece

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • aleexid
    Incepator
    • 27.mai.2012
    • 16

    Contor instalatie apa rece

    Salutare , am o casa la curte p + et1 si vreau sa separ etajul de parter sa vad cat consum am la apa rece ,asa ca am pus un contor doar la baie sus ( momentan la ambele bai am pus dopuri )
    Ieri cand am vrut sa iau o galeata de apa de jos de la parter am luat apoi cand am urcat sus am vazut ca contorul sa invartit ,am mai incercat odata si sa intamplat la fel .... care este explicatia de ce se invarte ???? si ce este de facut ... am facut o mica schema ca sa intelegeti mai bine cum sunt pozitionate tevile ...

    Fișiere Atașate
  • mesterX
    Incepator
    • 11.iun.2012
    • 60

    #2
    Răspuns la: Instalatie Apa Rece + Contor care se invarte ciudat

    Presupunand ca schema e asa si nu are vreo punte pe undeva, explicatia care imi vine in minte este ca atunci cand ai deschis robinetul, jos, a inceput sa scada presiunea din toata instalatia, adica venea inapoi si de sus.Cand ai inchis presiunea s-a restabilit la presiunea retelei....adica a mai intrat putina apa sus, miscand apometrul.
    L.E. Mai ales la PP este mai vizibil fenomenul.
    L.E.2 Ai putea incerca sa montezi o supapa de sens, nu stiu daca actioneaza asa din scurt ...dar poti incerca.
    Ultima editare de mesterX; 02.aug.2012, 11:32.

    Comentariu

    • aleexid
      Incepator
      • 27.mai.2012
      • 16

      #3
      Răspuns la: Instalatie Apa Rece + Contor care se invarte ciudat

      am inteles pai o sa ii spun celui care a facut instalatia ca o sa vina maine sa vada cum sta treaba .... problema e ca la etaj deja am pus faianta iar tevile sunt in perete ....

      Comentariu

      • Cezar Miu
        Membru
        • 20.sep.2006
        • 116

        #4
        Răspuns la: Instalatie Apa Rece + Contor care se invarte ciudat

        Buna ziua,
        Mie mi se pare ciudat cum a fost montat apometrul : nu inregistreaza nimic din consumul de la parter? Banuiesc ca linia oblica din dreapta jos reprezinta legatura la reteaua principala ( publica...??? )
        Daca apometrul ar fi fost montat la intrarea in intreaga instalatie, nu ar fi aparut nici o problema de functionare.
        Ca sa nu mai vorbesc si de alte aspecte care imi vin in minte ...
        Ultima editare de Cezar Miu; 02.aug.2012, 12:34. Motiv: eroare de citire a mesajului de baza
        Vreau sa stiu !

        Comentariu

        • aleexid
          Incepator
          • 27.mai.2012
          • 16

          #5
          Răspuns la: Instalatie Apa Rece + Contor care se invarte ciudat

          deci , la poarta este montat un apometru de cei de la apa nova .... dar suntem 2 famili si partea de sus a casei doresc sa o contorizez ... asa ca am tras o coloana cu apa de la baie ... cum am mai zis si mai sus practic ar fi imposibil sa se invarta acel apometru ... cum a zis mesterX este posibil sa fie din cauza presiuni ca atunci cand dau drumul la apa la parter apometru nu se invarte cu viteza care ar trebui sa se invarta ... merge in hopuri .... am mai intrebat cateva persoane si nu isi explica nimeni cum este posibil asa ceva ....

          Comentariu

          • gmtiby
            Living Legend
            • 24.oct.2008
            • 1044

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Instalatie Apa Rece + Contor care se invarte ciudat

            Postat în original de Cezar Miu
            Buna ziua,
            Mie mi se pare ciudat cum a fost montat apometrul : nu inregistreaza nimic din consumul de la parter? Banuiesc ca linia oblica din dreapta jos reprezinta legatura la reteaua principala ( publica...??? )
            Daca apometrul ar fi fost montat la intrarea in intreaga instalatie, nu ar fi aparut nici o problema de functionare.
            Ca sa nu mai vorbesc si de alte aspecte care imi vin in minte ...
            Salut,
            Tu ai citit si a scris in primul post ? Sau ce sa intelege.... ? Vrea sa vada cat consum are la etaj..... nu la toata casa! Daca da drumul apei jos, probabil trage aer fals pe undeva....
            O supapa de sens ar rezolva problema.... Intre etaj si parter !

            Cu stima,

            Comentariu

            • aleexid
              Incepator
              • 27.mai.2012
              • 16

              #7
              Răspuns la: Instalatie Apa Rece + Contor care se invarte ciudat

              Da din cate am mai citit si eu pe forumuri c-am acolo ar fi probleme cu supapa aia , mai as avea o mica intrebare ... acea supapa se poate monta direct de apometru adica la un capat sa vina apometru si la alt capat conducta de apa sau trebuie sa tai conducta si apoi sa mufez supapa . ( eu sunt propietaru si instalatorul e un bosorog adus de socramiu ca vezi doamne ne ia mai putini bani si nustiu cat dracu se pricepe de bine daia vreau sa aflu cat mai multe detalii ca sa ii zic sa faca asa ca sigur nu stie ca daca stia facea el de la inceput ) . Multumesc pt timpul acordat problemei mele

              Comentariu

              • gmtiby
                Living Legend
                • 24.oct.2008
                • 1044

                #8
                Răspuns la: Instalatie Apa Rece + Contor care se invarte ciudat

                Da, se poate pune, inainte, sau dupa apometru !
                P.S. Binenteles cu sensul spre baie....... )

                Comentariu

                • aleexid
                  Incepator
                  • 27.mai.2012
                  • 16

                  #9
                  Răspuns la: Instalatie Apa Rece + Contor care se invarte ciudat

                  si ce marime trebuie sa fie supapa ca am vazut ca sunt de mai multe marimi .. presupun ca ar trebui sa se se infileteze pe apometru ... ala ce marime are ?

                  Comentariu

                  • gmtiby
                    Living Legend
                    • 24.oct.2008
                    • 1044

                    #10
                    Răspuns la: Instalatie Apa Rece + Contor care se invarte ciudat

                    Ori jumatate de tol, ori 1/3.... Macar asta ar trebui sa stie marele si ieftinul instalator )))))))))))))))

                    Comentariu

                    • aleexid
                      Incepator
                      • 27.mai.2012
                      • 16

                      #11
                      Răspuns la: Instalatie Apa Rece + Contor care se invarte ciudat

                      )) ms frumos pentru ajutor , va doresc o zi placuta

                      Comentariu

                      • mesterX
                        Incepator
                        • 11.iun.2012
                        • 60

                        #12
                        Răspuns la: Instalatie Apa Rece + Contor care se invarte ciudat

                        Simptomul descris de tine imi mai da niste idei, imi pare ca nu prea ai debit. As verifica teava generala daca nu e obturata cu depuneri de piatra...gunoaie de la lucrarile din retea, pietricele ...chiar smocuri de canepa cum am gasit eu......sau robinetul general, ala de la apometrul de jos nu e deschis la maxim. Cel putin robinetul il poti verifica, restul nu prea ai cum pentru ca respectivele gunoaie se aduna in sita apometrului....si e cam sigilat.
                        Ultima editare de mesterX; 02.aug.2012, 13:59.

                        Comentariu

                        • gmtiby
                          Living Legend
                          • 24.oct.2008
                          • 1044

                          #13
                          Răspuns la: Instalatie Apa Rece + Contor care se invarte ciudat

                          Scuze, .... am vrut sa spun 3/4....

                          Comentariu

                          Procesare...