Mufe bimetalice Cu-Al

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2348

    Mufe bimetalice Cu-Al

    Buna ziua! Sunt pus in situatia de a face o legatura intre instalatia veche a apartamantului care este de Al 4mm^2 si circuitul de Cu 4mm^2 pe care l-am tras pentru 2 prize. Dintr-o priza voi alimenta frigiderul 130W, iar din cealalta priza aragazul (rotisor si aprindere). Consumul total ar fi relativ redus, dar tare mi-e teama ca in viitor nu ar fi exclus sa alimentez masina de spalat prin acest circuit (2000W). Am auzit ca exista cuple speciale care fac jonctiunea Cu-Al. Presupun ca nu este vorba despre banalele riglete cu 2 surubele, fie ele si de 30A.
    Intrebarea mea este daca-mi poate spune cineva cum arata aceste mufe bimetalice, sau ce variante ajutatoare pot avea. Mentionez ca mi-a fost imposibil ca cumpar conductor de Al. Cei doi conductori folositi sunt rigizi,nu litati.
    Astept orice raspuns care m-ar putea ajuta. Va multumesc!
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2348

    #2
    Cautand pe internet am gasit ceva care ar fi de ajutor, dar ma deranjeaza ca firele trebuie sertizate si nu am cleste pentru asa ceva.

    Comentariu

    • Negulescu Corneliu
      Membru Marcant
      • 27.iun.2004
      • 850

      #3
      Poate ai mai multa experienta si mie imi scapa ceva.Inclin sa cred asta pt ca nu stiu ce inseamna "4mm^2".Te rog sa-mi explici si mie!Daca nu depasesti incarcarea normala de 2A/mm patrat la cupru,care ar garanta ca structura ramane rece,nu vad de ce n-ar merge banalele riglete cu 2 surubele, fie ele si de 30A.Te temi de vre-o reactie chimica?Aia nu apare si la sertizare?
      Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2348

        #4
        Imi cer scuze daca topicul meu nu este scris astfel incat sa se inteleaga ideea pe care vreau sa o comunic. Prin 4mm^2 am notat sectiunea de 4 milimetri patrati (am folosit notatia din formulele folosite la calculator). Stiu ca la Cu, curentul suportat este de 4A/mm^2 fara a crea probleme, iar Al suporta jumatate comparativ cu Cu. Sigur la 2A/mm^2 conductorul de Cu nu se incalzeste. Daca este sa alimentez masina de spalat, cei 10A, Cu ii poate asigura la sectinea de 4mm^2 nu-mi fac griji nici pentru Al, pentru ca masina de spalat cere 10A doar la incalzirea apei, in rest curentul este mult mai mic. Ceea ce ma supara pe mine este cum fac legatura intre Cu si Al. Referitor la sertizare nu apare nicio reactie deoarece Al se sertizeaza in partea de aluminiu a cuplei, iar Cu in partea de Cu, singura zona de trecere este prin cupla, iar modul in care este aceasta construita sigur nu da voie la vreo reactie nociva. Am cautat pe la magazine dar nu aveau asa ceva. Ma intereseaza daca este cineva dintre cei care citesc acest topic, care a gasit in comert acest gen de mufe.

        Comentariu

        • Negulescu Corneliu
          Membru Marcant
          • 27.iun.2004
          • 850

          #5
          Multam!M-am lamurit ce e cu 4mm^2!Dar nu ma-i lamurit care ar fi baiul de nu folosesti banalele riglete cu 2 surubele, fie ele si de 30A. Reactia chimica?Cred ca iti faci prea multe probleme!N-oi fi cumva neamt!Lasand gluma la o parte si eu urasc organic dictonul neaos "merge si asa".Dar sa-i lasam papei locul de prim catolic!
          Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2348

            #6
            Constat cu placere ca este cineva - Negulescu Corneliu - care tine totusi sa raspunda la problema pe care am postat-o, si ii multumesc pentru amabilitate. Din pacate nici acesta nu mi-a oferit vreo solutie. Pentru cei care se confrunta cu aceasta problema le indic urmatorul link http://www.gerkonelectro.ro/uploaded...si%20Cu-Al.pdf
            In Craiova nu gasesc asemenea mufe.
            Referitor la folosirea rigletelor pot spune ca nu-mi plac in special cele care au suruburile direct in contact cu firul. Sunt unele riglete prevazute cu o placutza astfel incat prin insurubare placutza apasa pe fir si nu exista posibilitatea ca firul sa fie afectat de capul filetului. Cazul acesta apare in special la conductorii multifilari. Oricum pe mine nu ma incanta ideea de a folosi riglete deoarece stiu ca tehnic s-a cautat si adoptat o solutie special pentru asemenea cazuri si nu-mi place sa folosesc o metoda mai putin buna.
            Nu pot sa-mi explic de ce nu ai voie sa rasucesti Cu cu Al. Probabil o explicatie ar fi aceea ca in zona de contact este o rezistenta mai mare decat cea a conductorului, rezistenta care la trecerea curentului determina o usoara incalzire care duce la dilatarea celor doi conductori. Cu si Al avand coeficienti de dilatare diferiti, se obtine un joc in zona de contact care duce la cresterea rezistentei si deci incalzirea locala. Aceasta explicatie ar putea sa nu fie conforma cu realitatea, dar asa mi-am explicat eu fenomenul.
            Probabil ca in caz de necesitate voi recurge si la folosirea rigletelor cu conditia ca periodic sa verificv daca aceasta se incalzeste. Cine a mai "invartit fire pe degete" stie ca nu de scurtcircuit trebuie sa se teama (sare siguranta si gata) ci de contactele proaste. Acestea sunt cele care provoaca incendiul in instalatia electrica.
            Referitor la a fi sau nu mai catolic decat unul sau altul, spun decat ca imi place sa fac lucrurile asa cum trebuie, nu sa plec de acasa si sa ma gandesc vai, daca-mi ia foc vreo doza, sau daca-mi sare pexalul din vreo mufa? Imi confera o senzatie de siguranta faptul ca la mine acasa instalatiile sunt facute asa cum trebuie.
            Astept in continuare solutii, poate ca cineva a folosit riglete si nu au fost probleme la Cu-Al. Eu la instalatia de iluminare la doze folosesc riglete iar la legaturile pentru prize rasucesc firele le bandijonez cu banda adeziva de 2 ori si aplic coliere din plastic (soricei) la cele doua capete si la mijlocul zonei ca sa ma asigur ca in timp nu se desface banda.

            Comentariu

            • Negulescu Corneliu
              Membru Marcant
              • 27.iun.2004
              • 850

              #7
              Acu,dupa ce am vazut site-ul ala sunt muuult mai dastept.Caut asa ceva prin Bucuresti!Daca gasesc te anunt!Dar cum faci cu sertizarea!Te descurci tu!
              Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2348

                #8
                Apreciez solicitudinea de care dai dovada. Sper sa gasesti asa ceva. Presupun ca sunt mufe care se prind fie prin sertizare, fie cu surub-piulita. Intradevar le prefer pe cele demontabile dar nu as stramba din nas nici daca ar fi prin sertizare.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  Daca va ajuta linkul asta?:

                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • TDJ
                    Living Legend
                    • 10.apr.2006
                    • 2348

                    #10
                    Pentru cei care se confrunta cu aceasta problema le recomand sa foloseasca riglete corespunzator dimensionate. Acestea nu sunt din Cu si prin urmare nu apare niciun inconvenient la prinderea Al. Tot din aceasta cauza la tabloul de sigurante putem folosi Cu si Al pentru ca strangerea nu este din Cu.
                    Am sunat la Gerkonelectro Bucuresti si nu au mufe cupal pentru sectiunea conductorilor de apartament iar la Timisoara nu lucreaza decat cu firme dar probabil ca nici ei nu au cupal pentru sectiuni mici.
                    Prin urmare eu am ajuns la concluzia ca se poate folosi orice metoda care asigura trecerea curentului necesar din instalatie si care sa nu fie din Cu pe portiunea de contact cu Al.
                    Va doresc tuturor o zi buna si le multumesc celor care au incercat sa-mi ofere ajutor.

                    Comentariu

                    • DM7
                      Membru
                      • 13.apr.2006
                      • 290

                      #11
                      Acum trei ani am realizat o instalatie la cineva la casa care a vrut sa isi remodernizeze (ca nu imi vine acum alfel)tot (adica zidarie tamplarie instalatii) doar pe jumatate din casa cuprinzand bucataria, baia un hol si o camera mica Caci atati bani dispunea la vremea aceea. Acea casa avea facuta instalatia in Al. Legaturile dintre cele doua parti ale casei instalatia in Cu si Al am facut-o cu cleme. In toamna au continuat instalatia si in cea de a doua parte a casei. Cand am deschis dozele cu curiozitate si emotii de ce voi vedea, totul a fost OK. Eu am incredere si in varianta cu clemele. Am fost si eu pe site-ul lui lui Gerko. Sunt cu adevarat profesinale. Dar eu zic merge si asa.
                      Eu stiu ca o problema a neintelegerii Cu-Al ar fi si reactia chimica dintre cele doua iar pelicula de oxizi rezultati ar crea lipsa de contatct care mai departe .....

                      Comentariu

                      • TDJ
                        Living Legend
                        • 10.apr.2006
                        • 2348

                        #12
                        Si spuneti ca ati avut emotii cand v-ati uitat in doze? Eu de aceste emotii incerc sa scap si de aceea cand fac vreo lucrare vreau sa iasa foarte bine. Aveti dreptate in privinta reactiei chimice care duce la cresterea rezistentei de contact. In final m-am hotarat sa folosesc riglete iar in zona de prindere sa nu se suprapuna Cu peste Al. Pentru cei interesati mai exista varianta ca in rigleta, intre cei doi conductori, sa se introduca o placuta care sa nu fie din Cu sau Al, spun asta deoarece cel mai bine este sa introduci conductorii astfel incat ambele suruburi sa calce pe cate un conductor.
                        Si cu asta gata, probabil ca in cativa ani ne vom putea bucura de prezenta mufelor cupal pentru sectiuni convenabil alese. O zi buna tuturor!

                        Comentariu

                        Procesare...