Baterie pentru dus pentru instalatie aparenta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adriancean
    Membru Marcant
    • 31.oct.2010
    • 482

    Baterie pentru dus pentru instalatie aparenta

    Buna. Am o problema,as vrea sa iau pentru cabina de dus setul asta de dus http://www.romstal.ro/set-dus-tempes...cm-crom-p48450 .Instalatia de apa va fi aparenta. Spuneti-mi ce baterie sa iau (sau ce as putea face ) pentru ca din ce am vazut eu,bateriile de dus se monteaza pe perete (peste faianta) iar tevile de apa vin in perete.Multumesc.
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2210

    #2
    Răspuns la: Baterie pentru dus pentru instalatie aparenta

    Setul de dus se conecteaza la bateria pentru cada care are optiunea de legare a dusului, aceasta poate fi cu pipa sau doar pentru dus.
    Va intereseaza o marca sau ce anume?
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • adriancean
      Membru Marcant
      • 31.oct.2010
      • 482

      #3
      Răspuns la: Baterie pentru dus pentru instalatie aparenta

      Ma intereseaza cum o sa prind eu bateria avand in vedere ca instalatia este aparenta,tevile nu sunt in perete,o sa fie peste faianta. Daca erau tevile ingropate in tencuiala,mergea si arata frumos dar avand in vedere ca sunt in afara nu stiu cum o sa fie prinsa si sa arate bine.Multumesc.

      Comentariu

      • cosmintr
        Membru Marcant
        • 30.iul.2006
        • 570

        #4
        Răspuns la: Baterie pentru dus pentru instalatie aparenta

        O sa arata bine, nu mai puneti inele de alama, si amplasati o placa de bronz in care se prinde direct bateria. Placa de bronz(alama) in care intra cele doua racorduri de apa, se fixeza cu 4 suruburi aparent, gasiti la magazine specializate. Asa am pus eu la mine la cabina de dus, tevile sunt de cupru aparent si arata f bine. Eu am folosit o baterie obisnuita fara curgerea de cada.
        Ultima editare de cosmintr; 12.sep.2012, 06:32.

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Răspuns la: Baterie pentru dus pentru instalatie aparenta

          Postat în original de cosmintr
          O sa arata bine, nu mai puneti inele de alama, si amplasati o placa de bronz in care se prinde direct bateria. Placa de bronz(alama) in care intra cele doua racorduri de apa, se fixeza cu 4 suruburi aparent, gasiti la magazine specializate. Asa am pus eu la mine la cabina de dus, tevile sunt de cupru aparent si arata f bine. Eu am folosit o baterie obisnuita fara curgerea de cada.
          Nu vedem si noi ???
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • gmtiby
            Living Legend
            • 24.oct.2008
            • 1044

            #6
            Răspuns la: Baterie pentru dus pentru instalatie aparenta

            Asteptam poze !
            Cred ceva de genul, sau poate chiar mai estetic...
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • adriancean
              Membru Marcant
              • 31.oct.2010
              • 482

              #7
              Răspuns la: Baterie pentru dus pentru instalatie aparenta

              Postat în original de cosmintr
              O sa arata bine, nu mai puneti inele de alama, si amplasati o placa de bronz in care se prinde direct bateria. Placa de bronz(alama) in care intra cele doua racorduri de apa, se fixeza cu 4 suruburi aparent, gasiti la magazine specializate. Asa am pus eu la mine la cabina de dus, tevile sunt de cupru aparent si arata f bine. Eu am folosit o baterie obisnuita fara curgerea de cada.
              Daca ai putea pune o poza ar fi ideal.Si eventual in link cu placa respectiva.Mersi.

              Comentariu

              • cosmintr
                Membru Marcant
                • 30.iul.2006
                • 570

                #8
                Răspuns la: Baterie pentru dus pentru instalatie aparenta

                Diseara fac poza si pun daca nu e prea tarziu.

                Comentariu

                • adriancean
                  Membru Marcant
                  • 31.oct.2010
                  • 482

                  #9
                  Răspuns la: Baterie pentru dus pentru instalatie aparenta

                  E ok,atunci o sa ajung si eu de la servici.Daca ai si un lik cu placa respectiva e si mai bine.Mersi.

                  Comentariu

                  • Consultant sanitare
                    Moderator
                    • 16.oct.2006
                    • 1554

                    #10
                    Răspuns la: Baterie pentru dus pentru instalatie aparenta

                    Problema montatii aparente este ca trebui facuta si o mica masca peste zona de conducte si suportului de fixare al bateriei, altfel arata destul de urat.

                    Comentariu

                    • adriancean
                      Membru Marcant
                      • 31.oct.2010
                      • 482

                      #11
                      Răspuns la: Baterie pentru dus pentru instalatie aparenta

                      Din ce sa fie facuta masca? Cred ca ar trebui facuta peste faianta,nu?

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        Răspuns la: Baterie pentru dus pentru instalatie aparenta

                        Postat în original de Consultant sanitare
                        Problema montatii aparente este ca trebui facuta si o mica masca peste zona de conducte si suportului de fixare al bateriei, altfel arata destul de urat.
                        Problema o veti vedea aici : http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...l=1#post521883
                        Nu inteleg rostul instalatiei aparente !
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • Consultant sanitare
                          Moderator
                          • 16.oct.2006
                          • 1554

                          #13
                          Răspuns la: Baterie pentru dus pentru instalatie aparenta

                          In mod normal se face inainte de placarea cu ceramica.
                          Cea mai simpla solutie ste cu gipscarton, poate in functie de cum aveti amenajarea, se poate face o masca ce poate fi integrata in designul zonei si combinata cu un suport pentru diverse lucruri necesare la baie, o mica zona de depozitare etc.

                          Comentariu

                          • cosmintr
                            Membru Marcant
                            • 30.iul.2006
                            • 570

                            #14
                            Răspuns la: Baterie pentru dus pentru instalatie aparenta

                            Eu ma multumesc si fara masca, eu am adoptat aceasta solutie deoarece am avut o cabina de dus cu pereti si avioane, care m-a scos din minti, am aruncat-o afara si am luat una simpla. Tevile fusesera trase pentru cea veche, cu pereti in patru parti. Am pus si doua poze.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • Consultant sanitare
                              Moderator
                              • 16.oct.2006
                              • 1554

                              #15
                              Răspuns la: Baterie pentru dus pentru instalatie aparenta

                              Daca dvs. va place eu nu am ce comenta fata de aceasta alegere.
                              Consider ca partea de design este un criteriu destul de important pentru a fi luat in calcul si de multe ori ne face sa decidem, ceea ce nu inseamna ca afecteaza in vreun fel functionarea instalatiei.
                              Daca totusi ati optat pentru lasarea aparenta a instalatiei, puteti sa o vopsiti intr-o culoare asortata faiantei.

                              Comentariu

                              Procesare...