Casa P+1 (M) 35 000 euro "pana acum"

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • bestiutza121
    Incepator
    • 21.ian.2012
    • 12

    Casa P+1 (M) 35 000 euro "pana acum"

    Am inceput constructia in 2009 si dezavantajul a fost diferenta de nivel al terenului de 50cm pe latimea casei.
    Are 12,3x7,80mp la sol + camera centralei si terasa. Parter: living, bucatarie, hol, baie, camara si hol. Etaj: 3 camere, baie, dressing si hol.
    Fundatie: Talpa casei 60cm latime si 1m inaltime, elevatia 40cm latime si 70cm inaltime. Fier - bare de 14 striate cu etriere de 8. Betonul din statie;
    Instalatia de canalizare - toate conductele trase in exteriorul casei, mai ramane sa o continui pana in fosa septica;
    Conducta de apa - adusa in camera centralei;
    Hidroizolatie: Folie hidroizolanta (daca eram destept faceam si termo inainte de a turna placa, dar nu am stiut);
    Planseu: Fier - bare de 14 striate(caroiaj 40X40cm) + plasa sudata de 7 striata. Grosime aprox 20cm. Betonul din statie;
    Zidarie: Carton autoadeziv pt izolare tevi de 40 latime,norocul meu,(rupere capilaritate) si Phorother 38cm seismica;
    Stalpi: Fier 14 striat si etriere de 8 nestriat (problema este ca nu au vibrati decat cu ciocanul ), betonul la betoniera;
    Placa: bare de 12 striate(nu mai aveam de 14) + plasa sudata de 7 striata. Grosime aprox 14 cm, betonul din statie;
    Centura: fier bare de 12 striate, etriere de 5 nestriate inaltime 30cm (distanta dintre etriere nu a depasit nicaieri 25cm) betonul facut la betoniera;
    Planseu pt pod: Grinzi de lemn de 15 centimetri (prelucrat 4 fete(o prostie, era suficient 2 fete)) distanta intre grinzi aprox 55cm, vata minerala 20cm intre grinzi, urmeaza folia unisens deasupra si dedesupt vata minerala de 5cm cu folie de aluminiu ai dupa rigipsul. La imbinarile dintre grinzi unde nu au fost prinse etans am bagat spuma poliuretanica(pasarele d-ale mele);
    Stuctura acoperis: capriori de 10x10cm(iar o prostie, erau mai buni dreptunghiulari pt o rezistenta mai mare) si asterial de 2,5cm grosime;
    Invelitoare- tigla metalica
    Izolatie - polistiren expandat 10cm cu densitate 80(2 maini de adeziv peste plasa si urmeaza decorativa, la galeata, alba) glafuri din etrudat de 2cm grafitat si partea inferioara granit(trebuie montate, abia au sosit);
    Cos de fum - elemente de cos, diametrul interior 22cm, lipite cu adeziv rezistent la temperaturi inalte, rigidizat cu bare de fier de 12 striat. Rosturile chituite pe exterior cu acelasi adeziv. Intre polistiren si cos -> BCA 10cm, intre cos si OSB -> coala de clingherit si vata minerala. Urmeaza tencuirea lui pe un suport de plasa rabitz(sa nu crape tencuiala);
    Tamplarie:: geamuri- PVC profil 5 camere si sticla low-e si argon(daca mai este dupa atata timp); Usi PVC cu stica normala;
    Instalatie electrica: - realizata -> copex, cablu plin nu litat - nu cunosc prea multe detalii. Sigurantele din tablou (unul singur) separate pt fiecare etaj.
    Tencuiala interior -realizata
    Urmeaza instalatia de incalzire pt o centrala pe lemn, sapa-> 5cm extrudat, plasa de 2 si min 6cm sapa si intru pe interioare. " Da DOAMNE", ca m-am saturat de cand astept.
    Fundatia si placa de jos a fost supravegheata de un ing. fierar-betonist, iar restul pana la terminarea la rosu, de un ing. constructor, primul plecase in deplasare cu jobul.
    Eu nu am putut sa particip la munca efectiv, decat foarte putin, din lipsa de timp (cineva trebuie sa mai faca si bani) dar tatal meu a fost permanent acolo un om de baza (vai de capul meseriasilor, mai rau ca o soacra ). In permanenta ne-am contrat, fiecare cu ideea lui, si a iesit ceva bun si sanatos, cred. Niciunul din noi nu este constructor. M-a ajutat si ma ajuta acest forum enorm de mult. Multumesc tuturor celora ce mi-au raspuns la intrebari si celor ce au pus intrebari. Duminica e ziua cand intru aici pentru studiu.
    Astept critici si laude
    Sfaturi: nu aratati nimanui ca va grabiti, asta insemna preturi mai mari. Cumparati materiale in iarna, sunt mai ieftine, si lasati-le in depozit, nu le mananca nimeni

    PS: Mi-a mancat si zidul de sprijin la gard o gramada de bani. Pamantul pt umplutura am asteptat sa pice cate o "pleasca", ca doar nu ma grabesc.
    Fișiere Atașate
  • jidanu
    Living Legend
    • 13.ian.2011
    • 1597

    #2
    Răspuns la: Casa P+1 (M) 35 000 euro "pana acum"

    Felicitari!

    Comentariu

    • barladi
      Membru Marcant
      • 20.feb.2012
      • 307

      #3
      Răspuns la: Casa P+1 (M) 35 000 euro "pana acum"

      Felicitari si asteptam noi amanunte pe parcursul lucrarilor

      Comentariu

      • cip76c
        Incepator
        • 03.apr.2009
        • 14

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Casa P+1 (M) 35 000 euro "pana acum"

        felicitari pt casa si sa va bucurati de ea. ai putea te rog sa pui cantitatile de materiale si costurile fiecaruia in parte?

        Comentariu

        Procesare...