impamantare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danutzddd
    Membru
    • 27.iun.2005
    • 227

    impamantare

    cine poate sa-mi spuna de ce cand pun o lampa de control inre faza si inpamantare sare sigurantaca si cum s-ar produce scurt circuit
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2348

    #2
    Dar daca pui lampa de control intre faza si nul, siguranta mai sare? Daca da inseamna ca lampa nu este buna, daca nu, atunci chiar este un fenomen pe care nu mi-l pot explica. Lampa de control cum arata, de care este?

    Comentariu

    • Raylou
      Incepator
      • 12.apr.2006
      • 20

      #3
      Sare siguranta generala sau cea de linie?
      Daca sare cea generala inseamna ca ai o protectie diferentiala cumulata cu siguranta generala. (cu astfel de sigurante sunt dotate noile tablouri electrice care contin si contuarul)

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Parerea mea este ca se creeaza un dezechilibru care este sesizat de un circuit de protectie si intrerupt, insa nu sunt excluse si alte cauze. Instalatia este mai noua sau mai veche? Ce tip de panou/sigurante aveti?
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • danutzddd
          Membru
          • 27.iun.2005
          • 227

          #5
          va multumesc tuturor de raspuns . cred ca raylou are dreptate.este un tablou nou cu contuar in el care produce fenomenul asta.eu cand spuneam ca verificam cu o lampa ma refeream la un bec obijnuit in fasung.si eram nedumeit deoarece la bloc daca verifici tensiunea intre faza si inpamantare becul se aprinde iar siguranta nu sare.

          Comentariu

          • rotariu ion
            Incepator
            • 07.mai.2006
            • 6

            #6
            noroc
            inseamna ca ai intradevar o siguranta cu diferential si nutimpermite sa faolosesti alt nul in afar de cel care intra in el
            este conceputa impotriva furtului de energie si daca ai o scurgere de energie faza pe nul da siguranta afara ca sa nu te electrocutezi
            [/b]

            Comentariu

            Procesare...