Alimentare din 3 surse de apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • jipa cristi
    Incepator
    • 31.ian.2008
    • 5

    Alimentare din 3 surse de apa

    buna! am de facut alimentarea cu apa a unei case (de vacanta acum) P+E. (pt aprox 3 pers),in care vor fi bucatarie,2bai ,boiler.Problema cea mai mare e cantitatea de apa mica din fantana de 9 m cu diametru util de 400mm, situata la aprox10m de casa. Apa creste acum cand e seceta cu aprox 50 l pe zi .Mai am o conducta de alimentare "de la sat"(un izvor captat in munte)care are apa periodic , fara a fi previzibil cand se termina.stiu de pe forum ca se poate folosi un rezervor tampon separat . intrebarea mea era daca pot folosi fantana si ca rezervor tampon, adica sa aduc in fantana si conducta de la sat pt a stoca apa si in plus sa colectez tot in fantana apa de ploaie care se scurge de pe acoperis (va fi 3surse in 1 "vas"). Astfel nu mai fol 2 pompe (1 in fantana si a IIa in vas tampon din beci+probl de "plutitoare",sincronizare,).Daca folosesc astfel fantana aceasta (fantana ) va fi afectata in vreun fel? daca aveti o alta solutie care sa tina cont de datele problemei eventuale schite, as fi recunoscator.
    Am mai gandit o varianta in care un hidrofor situat in beci langa vasul tampon(in care se "intalnesc 3 surse de apa=fantana, de la sat si eventual de ploaie) sa-l folosesc pt a scoate apa din fantana si apoi in instalatie, iar cand in fantana nu mai am apa sa "comut" hidroforul pe rezerva tampon cu ajutorul a 2 robineti (unul pt legatura cu fantana si unul pt legatura cu vasul tampon). E fiabila ideea?
  • jipa cristi
    Incepator
    • 31.ian.2008
    • 5

    #2
    Răspuns la: Alimentare din 3 surse de apa

    Nu poate nimeni sa "evalueze"situatia? astept ca cei cu experienta sa emita ceva...

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      #3
      Răspuns la: Alimentare din 3 surse de apa

      Nu raspunde lumea deoarece este cam aiureala .
      Fintina nu poate servi drept bazin colector , cele trei surse sint de calitate total diferita ...deci aiurea .
      Apa potabila aveti ?
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • jipa cristi
        Incepator
        • 31.ian.2008
        • 5

        #4
        Răspuns la: Alimentare din 3 surse de apa

        apa potabila (teoretic) e cea din fantana si cea din izvorul captat din munte. nici una din surse nu e testata oficial. aiureala provine din nevoia de a avea apa. doar pt baut putem folosi si minerala.ideea e sa avem apa suficienta pt spalat,gatit, stropit gradina ,etc. avand in vedere acesta situatie sunt interesat sa gasesc o solutie .

        Comentariu

        • jipa cristi
          Incepator
          • 31.ian.2008
          • 5

          #5
          Răspuns la: Alimentare din 3 surse de apa

          cred ca s-a terminat meseria in acest domeniu. nici un senior memer nu reuseste sa emita o parere? ori raspunsuri sunt doar pt cei cu fantani de adancime max 6 m si luciul apei la 2m ,bineinteles cu debit nelimitat....

          Comentariu

          • Bill
            Membru Marcant
            • 05.dec.2006
            • 421

            #6
            Răspuns la: Alimentare din 3 surse de apa

            Cum sa folosesti fantana ca rezervor tampon? Deci practic tu ai alimenta izvorul, si asa cam secat cu apa de la reteaua comunala. Apa va pleca mai departe.
            Apoi, cum sa bagi apa de ploaie in fantana? apa de ploaie se poate folosi cu un rezervor tampon si doar pt udat sau pt spalat.

            Eu as folosi un rezervor tampon alimentat de la apa comunala (banuiesc ca costa mai putin mc decat daca l-as scoate cu curent electric din fantana.
            Am mai auzit variante ca apa de pe casa sa fie frumos colectata intr-un rezervor tampon situat sub nivelul solului.

            Comentariu

            • jipa cristi
              Incepator
              • 31.ian.2008
              • 5

              #7
              Răspuns la: Alimentare din 3 surse de apa

              apa de la sat e gratis.problema e ca atunci cand e seceta sau vecinii din vale uda intens gradinile,apa se opreste si raman cu ochii in soare. rezervorul tampon exista in beci .excluzand apa de ploaie(stiam ca e buna) din ecuatie , se poate folosi hidroforul pt a trage apa din fantana iar cand nivelul scade periculos de mult "sa trec" pe rezervor (care intre timp se mai umple de la sat) ,folosind acelasi hidrofor? hidroforul poate fi protejat impotriva functionarii fara apa ? ce solutie recomandati?

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1553

                #8
                Răspuns la: Alimentare din 3 surse de apa

                Cred ca trebuie sa va orientati catre cele doua surse de apa sigure: putul si reteaua publica.
                Apa de ploaie o puteti colecta, obligatoriu filtra si utiliza doar pentru activitati ce nu necesita apa potabila. Este totusi o casa de vacanta ce inseamna utilizare redusa,ocazionala (persupun) si nu vad de ce ar fi necesara o rezerva de apa ce nu se poate utiliza si mai mult, poate fi afectata din pdv. al calitatii apei stocate.
                Utilizarea hidroforului se poate face pe cele doua retele, cea publica ce alimenteaza rezervorul sau din putul dvs. cu asigurarea comutarii necesare intre cele doua circuite. Hidroforul poate fi protejat impotriva lipsei apei pe aspiratie, exista varianta plutitorului (electric sau nu), dispozitivele electronice Aquastop etc.

                Comentariu

                Procesare...