Casuta mea din BCA

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • chitaila
    Incepator
    • 14.sep.2007
    • 35

    Casuta mea din BCA

    Am ajuns intr-un final, dupa multe informatii si pareri citite pe acest forum, sa vad casuta mea sus. Stiu ca unii (poate cei mai multi) vor avea de criticat, dar mie imi convine foarte mult cum a iesit.
    Fișiere Atașate
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2467

    #2
    Răspuns la: Casuta mea din BCA

    Sa fi sanatos sa te bucuri de ea.

    Ne mai arati si noua niste poze, detalii.
    Ne spui unde ti-a fost mai greu.
    Ce crezi ca nu a iest bine si de ce.

    Comentariu

    • Serban Valentin
      Membru Marcant
      • 12.nov.2006
      • 384

      #3
      Răspuns la: Casuta mea din BCA

      Daca tu esti multumit si-ti satisface nevoile nu mai conteaza parerile celorlati.Sa o stapanesti sanatos . Mai multe detalii?

      Comentariu

      • PowerMC
        Administrator
        • 02.mai.2007
        • 2237

        #4
        Răspuns la: Casuta mea din BCA

        Postat în original de chitaila
        Am ajuns intr-un final, dupa multe informatii si pareri citite pe acest forum, sa vad casuta mea sus. Stiu ca unii (poate cei mai multi) vor avea de criticat, dar mie imi convine foarte mult cum a iesit.
        Va felicitam pentru casa realizata.
        Ar fi util sa vedem poze din timpul constructiei si cate ceva din cele ce ati trait in aceasta experienta.

        Referitor la critici, este normal sa existe suficiente pareri diferite ale diversilor utilizatori insa asta nu inseamna ca avem o critica distructiva.
        Trebuei sa acceptam parerile altor, de fapt sa le respectam indiferent ca suntem sau nu de acord. Daca ne si convin, cu atat mai bine.
        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

        Community Manager MC

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2343

          #5
          Răspuns la: Casuta mea din BCA

          Postat în original de chitaila
          Am ajuns intr-un final, dupa multe informatii si pareri citite pe acest forum, sa vad casuta mea sus. Stiu ca unii (poate cei mai multi) vor avea de criticat, dar mie imi convine foarte mult cum a iesit.
          O casa simpla, dupa buget, care daca iti asigura confortul, este ideala pentru orice om ! De ce nu poate avea o asemenea casuta fiecare om ce stapaneste o meserie si munceste cinstit ?!! Sa fiti sanatos si sa va bucurati de casa !

          Comentariu

          • chitaila
            Incepator
            • 14.sep.2007
            • 35

            #6
            Răspuns la: Casuta mea din BCA

            Multumim pentru urari!
            Deci, etape: dupa ce am tot citit diferite informatii despre ce si cum trebuie facut la constructia unei case, am purces la construirea ei. Cu ideile de la proiectant, ideile noastre si impotrivirea (binenteles cu aceleasi vorbe din partea lor cum ca "nimeni nu face asa") muncitorilor. Dar noi am insistat pe anumite detalii si suntem multumiti de ceea ce a iesit. Binenteles ca oricand este loc de mai bine, dar noi (familia) consideram ca este strictul necesar.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • chitaila
              Incepator
              • 14.sep.2007
              • 35

              #7
              Răspuns la: Casuta mea din BCA

              Continuare constructie.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • chitaila
                Incepator
                • 14.sep.2007
                • 35

                #8
                Răspuns la: Casuta mea din BCA

                Urmeaza alte etape...
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • chitaila
                  Incepator
                  • 14.sep.2007
                  • 35

                  #9
                  Răspuns la: Casuta mea din BCA

                  Alte lucrari pe interior... din pacate, unul din meseriasi, si anume instalatorul, a cam dat-o in bara cu apa si canalizarea... ramane de vazut pe viitor ce facem. Pe interior suntem la stadiul de izolat cu vata minerala si bariera de vapori. Urmeaza placarea cu rigips si... restul.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • hot
                    Membru
                    • 12.nov.2010
                    • 200

                    #10
                    Răspuns la: Casuta mea din BCA

                    Ce sunt tevile subtiri de la semineu.Cea groasa e evacuarea fumului dar cele 2 subtiri...
                    Sa va bucurati de casa.
                    merg ca melcul cu casa dupa mine

                    Comentariu

                    • spik1
                      Living Legend
                      • 20.apr.2012
                      • 2343

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Casuta mea din BCA

                      Postat în original de chitaila
                      Continuare constructie.
                      Scara metalica nu este prea "elastica" ?

                      Comentariu

                      • chitaila
                        Incepator
                        • 14.sep.2007
                        • 35

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Casuta mea din BCA

                        Postat în original de hot
                        Ce sunt tevile subtiri de la semineu.Cea groasa e evacuarea fumului dar cele 2 subtiri...
                        Sa va bucurati de casa.
                        Tevile subtiri sunt de la incalzirea din restul casei, incalzire pe baza de aer cald.

                        Comentariu

                        • chitaila
                          Incepator
                          • 14.sep.2007
                          • 35

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Casuta mea din BCA

                          Postat în original de spik1
                          Scara metalica nu este prea "elastica" ?
                          Nu cred ca este asa, este foarte bine ancorata in pereti, planseu si podea si este doar structura in poza. Urmeaza imbracaminte cu lemn.

                          Comentariu

                          • chitaila
                            Incepator
                            • 14.sep.2007
                            • 35

                            #14
                            Răspuns la: Casuta mea din BCA

                            Cele mai mari satisfactii pe care le am in realizarea acestei casute sunt ca, datorita ideilor pe care le-am gasit pe acest forum, am reusit sa pun mare accent pe armare, hidroizolare, protectie lemn si termoizolare, desi am dus multa munca de lamurire mai ales cu meseriasii mei, care la fiecare idee pe care le-o spuneam, imi replicau "nimeni nu face asa, ce treaba este asta?".
                            Exemple:
                            1. Am dorit sa pun armatura in talpa fundatiei care sa lege elevatia de ea, eu nu imi pot imagina cum se poate construi elevatia separat de talpa fara niscaiva mustati de fier care sa le lege. Chiar daca "nimeni nu face asa, nu baga fier in talpa". Astfel, a iesit o talpa imensa, pentru ca s-au tot surpat malurile. "Meseriasii", ce sa-i faci!
                            2. Cand am vazut ce fel de sant sapasera, fara cofrag ca sa pot face o hidroizolatie ca lumea, binenteles ca ne-am ciondanit mult si pe seama faptului ca au pus membrana cu crampoane invers, cu crampoanele in afara, nu mi-am inchipuit ca nu stiu sa o puna cum trebuie. Si iar nimeni nu pune carton bituminos pe fundul santului, dar eu asa am vrut, m-am gandit sa tin macar putin la distanta umezeala de pe fundul gropii de beton, mai ales ca in momentul saparii a iesit foarte multa apa, care a trebuit scoasa continuu cu pompa. Ceea ce m-a facut sa pun dren in jurul casei ulterior.
                            3. Inainte de a incepe ziditul, am dat cu Aquastop pe contur apoi am pus si carton asfaltat, peste care s-au pus caramizile de BCA. S-au uitat crucis la mine cand le-am spus de Aquastop, dar au facut-o.
                            4. Inainte de turnarea stalpilor, am legat zidurile de stalpi cu fier beton de 6, la distanta de 60 cm pe inaltime, ceea ce zic eu ca va tine bine.
                            5. La armarea placii peste parter, au vrut sa puna barele u in grinda de mijloc, sa imi faca grinda flexibila, in loc sa le puna transversal peste plafon, dar am fost pe faza sa le puna corect.
                            6. Pana s-a uscat placa dupa turnare, am muncit serios toata familia si am tratat tot lemnul pentru acoperis cu solutie antiseptica, ignifug si anticarie. ne-am distrat teribil cu pensulele, dar nu e bucatica de lemn netratat in acoperis. Cand s-au apucat de prelucrat capetele de grinzi care ies in afara de la acoperis, s-au vaitat ca si-au stricat prea multe panze, atat era de tare lemnul. Aproape le-au luat foc panzele.
                            7. Am tratat de asemenea, toate lambriurile din lemn puse la acoperis, apoi le-am vopsit.
                            8. Toti capriorii s-au pus cu muscatura pe grinzi, restul lemnariei e prinsa cu conectori si saboti metalici.
                            9. La colturile soclului fundatiei am pus banda hidroizolatoare Mapei si am dat toata fundatia cu Ceresit CR90 in 2 straturi, inclusiv scarile de la intrare.
                            10. In jurul fundatiei am pus tub de dren invelit in geotextil, acoperit cu balast, folie si poi pamant.
                            11. Canalizarea din casa se scurge intr-o fosa septica din fibra de sticla, tricompartimentata, de 2000 litri.

                            Comentariu

                            • fanero
                              Living Legend
                              • 02.aug.2008
                              • 2467

                              #15
                              Răspuns la: Casuta mea din BCA

                              "nimeni nu face asa, ce treaba este asta?"
                              Tari baietii.

                              Totusi vreau sa te intreb ceva.
                              Ai pus plasa de Buzau in evelvatie, in loc de armatura?
                              Am mai vazut asa ceva la un vecin, la tara, dar am crezut ca a facut asta pentru ca isi face o
                              casa cu "economii la sange", uneori in detrimentul sigurantei.
                              Este o noua tendinta de armare a fundatiei?
                              La mine, pentru o fundatie de 60mp, structuristul a pus 850 kg de fier beton Ø12 PC52 si 475 kg Ø8 OB37.
                              Basca 5 plase STNB Ø6/15.

                              SI mai am o curiozitate.
                              Ai folosit boindrugi din lemn?
                              Este macar un lemn de esenta tare?

                              Ai dreptate cu instalatia sanitara. O sa ai de tras cu ea.
                              Incearca sa mai remediezi ce se poate pana faci finisajele.

                              Ce substante ai folosit pentru tratamentul lemnului?
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              Procesare...