Fundatia casei mele

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gabriel1*981
    Incepator
    • 15.ian.2012
    • 93

    Fundatia casei mele

    buna ziua la toata lumea, mai jos atasez pozele cu inceperea fundatiei, pe parcurs o sa am nevoie de ajutor chiar daca avem ingineri si proiectanti la casele noastre nu putem avea incredere mai in nimeni mai ales cand este casa ta. va fi o constructie p+1 de 9 pe 10 din bca categoria geotehnica este de gradul 2(risc moderat) la fundatie am folosit fier de 8 si de 14 armarea a fost facuta asa : etrierii au 1,60 inaltime pe 20 latime sus si jos trei fiare de 14 iar pe lateral 5 fiare de 8 pe o parte si alta in pamant sa turnat b150 inaltime de 45 pe o latime de 60 iar restul de sus b200 am bagat mai putin in pamat pentru ca vreau sa ma ridic mai sus fata de nivelul drumului deci jumatea din 1.20 cat a ramas afara o sa fie acoperita cu pamant ramanand astfel 1 metru in pamant si 60 -70 in afara. planseul peste elevatie a fost armat cu plasa de 6 cu ochiuri de 10 plus cateva bare de 14 pe mijlocul camerelor mai mari. mie mi se par cam mici samburii de beton mai ales ca o sa fie din bca zidurile exterioare de 24 iar cele int. de 20, planseul de la etaj (grosime de 16) il voi arma cu barre de 12 sus si jos se vor forma ochiuri de 20 plus calaretii.in primavara urmeaza sa zidim bca-il inca nu m-am hotarat daca folosim metoda clasica de zidire s-au adeziv.
    Gabriel
  • gabriel1*981
    Incepator
    • 15.ian.2012
    • 93

    #2
    Răspuns la: fundatia casei mele

    Gabriel

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2467

      #3
      Răspuns la: fundatia casei mele

      Ce adancime a avut santul de fundare?
      Nu am vazut o talpa de fundare.

      Sa inteleg ca vrei sa umpli toata curtea cu un strat de 60cm?

      Eu asi folosi adeziv la zidirea BCA-ului.

      Comentariu

      • gabriel1*981
        Incepator
        • 15.ian.2012
        • 93

        #4
        Răspuns la: Fundatia casei mele

        alte poze
        Gabriel

        Comentariu

        • gabriel1*981
          Incepator
          • 15.ian.2012
          • 93

          #5
          Răspuns la: Fundatia casei mele

          o adancime de 45 latime de 60
          Gabriel

          Comentariu

          • fanero
            Living Legend
            • 02.aug.2008
            • 2467

            #6
            Răspuns la: Fundatia casei mele

            In ce zona este construita casa?

            Comentariu

            • gabriel1*981
              Incepator
              • 15.ian.2012
              • 93

              #7
              Răspuns la: Fundatia casei mele

              vrancea de ce?
              Gabriel

              Comentariu

              • fanero
                Living Legend
                • 02.aug.2008
                • 2467

                #8
                Răspuns la: Fundatia casei mele

                Postat în original de gabriel1*981
                vrancea de ce?
                Parca este o zona specifica cutremurelor.
                O sa puteti dormi linistit stiind ca aveti o fundatie de doar 45 de centimetri, la o casa P+1
                Mi se pare prea mica adancimea de fundare, chiar daca veti umple cu pamant inca 60 de cm.
                S-ar putea sa aveti probleme si cu inghetul.
                Ati facut un studiu geo?
                Aveti un proiect de executie?
                Ultima editare de fanero; 13.nov.2012, 10:35. Motiv: completare

                Comentariu

                • gabriel1*981
                  Incepator
                  • 15.ian.2012
                  • 93

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Fundatia casei mele

                  este o zona specifica cutremurelor din cate stiu eu la o adancine mare , categoria geotehnica este de gradul 2(risc moderat) de ce sa am probleme cu inghetul daca va ramane cel putin 1 metru in pamant dupa cum se vede in poze deja sa pus pamant pe langa elevatie.
                  Gabriel

                  Comentariu

                  • gabriel1*981
                    Incepator
                    • 15.ian.2012
                    • 93

                    #10
                    Răspuns la: Fundatia casei mele

                    acum o sa am nevoie de ajutor deci in zona mea (vrancea) mai multe case p+1 se construiesc (cu diferiti proiectanti ingineri) cu samburi si bca. eu am respectat intocmai proiectul, acum am vazut ca multa lume spune ca nu este bine bca+samburi deci ce trebuie sa fac? o zidesc cu caramida portanta cel putin la parter? sau sa fac samburii in continuare si sa-i imbrac cu stalpi ? multumesc anticipat celor ce imi vor raspunde si ma vor sfatui.
                    Gabriel

                    Comentariu

                    • john25
                      Membru Marcant
                      • 10.mar.2010
                      • 329

                      #11
                      Răspuns la: Fundatia casei mele

                      salut gaby si eu tot din vrancea sunt..asdar da/mi voie sa fac citeva observatii> 1.lipsa turnare egalizare,2.lipsa talpa fundatie,3 greseli in prelucrarea si montarea fierului cum ar fi fi lipsa agrafe etrieri,fier taiat precis la colturi unde trebuia sa fie indoite vb de fierul de 8.nu uita de...COD PROIECTRAE SEISMICA P100 /PARTEA 1/P100/1/2006,,PREVEDERI DE PROIECTARE PENTRU CLADIRI:....si daca mai cautam mai atent vad ca balizele sunt in concediu deci lipsesc cu desavarsire.ceea ce ai tu de facut mai departe este sa respecti proiectul nefacand acest lucru nimeni nu mai raspunde daca apar probleme.probleme dese intalnite de mine 4/5 fundatii elevatiicrapate ,fisurate ceea ce nu e tocmai placut.succes in continuare si asteptam noi vesti
                      in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

                      Comentariu

                      • gabriel1*981
                        Incepator
                        • 15.ian.2012
                        • 93

                        #12
                        Răspuns la: Fundatia casei mele

                        agrafele au fost puse pe urma la un metru distanta intre ele , turnarea de egalizare nu am facuto pentru ca atunci statile de betoane aveau foarte multi clienti si trebuia sa astept cel putin o saptamana si nu stiu daca veneau cu poampa pentru cativa metrisori de b50 fierul de 8 nu a fost indoit la colturi pentru ca am considerat ca nu este necesar,scuza-ma ca intreb dar nu am inteles prea bine ce inseamna;balizele sunt in concediu deci lipsesc cu desavarsire? deci ce trebuie sa fac cu samburii si bca-ul?
                        Gabriel

                        Comentariu

                        • gabriel1*981
                          Incepator
                          • 15.ian.2012
                          • 93

                          #13
                          Răspuns la: Fundatia casei mele

                          talpa de fundatie nu am facuto adica am respectat proiectul dupa cum spune toata lumea, sunt sigur ca stii la noi in zona sunt multe case care se construiesc cu samburi si bca. toate cu ingineri proiectanti diferiti . deci a cui este greseala ? a mea pentru ca incerc sa respect proiectul sau a ....
                          Gabriel

                          Comentariu

                          • gabriel1*981
                            Incepator
                            • 15.ian.2012
                            • 93

                            #14
                            Răspuns la: Fundatia casei mele

                            deci eu am bagat in pamant 45 latime de 60 (aceasta se poate numi talpa?)iar in afara a ramas de 1,20 care a fost turnat cu b200 latime de 25cm di lungimea asta de 1.20 jumatate o sa fie acoperita cu pamant
                            Gabriel

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12202

                              #15
                              Răspuns la: Fundatia casei mele

                              Nu conteaza cit acoperiti cu pamint ci cit intra in pamint . mai precis este vorba in primul rind ca adincimea sa fie dusa pina la un teren stabil , bun de fundare . Pt a reduce adincimea de fundare fata de " cit " sintem obisnuiti , numai un studiu geo poate spune si de regula in cazul unor terenuri cu piatra multa .
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              Procesare...