Sifon pardoseala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • crystyan
    Incepator
    • 04.feb.2006
    • 1

    Sifon pardoseala

    cum as putea hidroizola sifonul de pardoseal deoarece exista infiltratii la vecinde dedesupt si deocamdata nu pot schimba sifonul.
  • cr1stache
    Incepator
    • 16.nov.2005
    • 57

    #2
    trebuie lasat sa se usuce si apoi sa il lipesti cu:silicon sanitar, produse de sudura plastica sau ai putea incerca cu o pasta hidroizolatoare

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Daca se poate identifica fisura sifonului asa cum a spus si colegul meu poti incerca ceva gen polixina. eficienta ramane de vazut, eu unul nu am folosit

      Ai identificat fisura: poate fi in corpul sifonului dar si pe traseul de evacuare . nu stiu daca evacuarea este prin pardoseala ta sau printr-o teava in partea superioara a tavanului celui de dedesupt. Poate fi si la imbinarea cu teava de evacuare, poate fi si in zona dintre sifon si pardoseala si in ocrpul sifonului.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • cristiem77
        Incepator
        • 06.dec.2006
        • 17

        #4
        Sifon pardoseala

        Sunt incepator in acest domeniu si as dori sa montez un sifon de pardoseala in bucatarie si sa trec si scurgerea de la chiuveta prin el pentru a nu aparea mirosuri de la fosa cand se evapora apa din sifon. Ce diametre la tevi ar trebui sa folosesc si ce alte probleme ar mai putea aparea? Exista o solutie mai buna pentru un sifon de pardoseala?

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1554

          #5
          In bucatarie se folosesc mai putin solutiile cu sifon de pardoseala.

          Care este configuratia actuala a scurgerii?

          Nu vad de ce sa se evapore apa din sifonul actual (sifon clasic sau realizat din furtunul flexibil).

          Comentariu

          • cristiem77
            Incepator
            • 06.dec.2006
            • 17

            #6
            Vreau sa pun un sifon pe pardoseala ca sa reduc pagubele in cazul unei inundatii ( in bucatarie o sa am masina de spalat si masina de spalat vase, chiuveta, calorifer).

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1554

              #7
              Consider ca va complicati inutil.
              Sifonul chiuvetei nu are cum sa ramana fara apa decat daca este fisurat, spart etc.
              Masina de spalat poati si cuplata la acest sifon sau se poate utiliza un sifon separat, dedicat masinii de spalat: sifon incastrat pentru masina de spalat.

              Daca totusi doriti sa ampalsati acest sifon atunci aveti nevoie de un sifon de pardoseala adecvat (nr. de racorduri necesar, de ex. 3 intrari si o iesire, diametru sifon 120) , tuburi de polipropilena si coturi, ramificatii in functie de configuratia circuitului. Tuburile pot fi de 40 sau 50 mm.
              Sifonul necesita ingropare in pardoseala si implicit afectarea finisajului actual.

              Va recomand produsele apartinand sistemului de canalizare interioara VALROM.

              Comentariu

              • teo57
                Incepator
                • 29.nov.2007
                • 3

                #8
                Desfiintare sifon pardoseala,coloana aereisire ingustata

                Bine v-am gasit

                Am hotarat sa-mi fac singur unele innoiri in baie (astfel am dat peste acest site) si in acest scop mi-am facut un plan. Dar in unele puncte am nevoie de sfaturi competente ceea ce ma determina sa apelez la ajutorul profesionistilor.
                V-as ruga sa -mi spuneti daca ar fi probleme in urmatoarele cazuri :

                - as desfiinta sifonul de pardoseala (sa-l izolez etans si apoi acoperit cu gresia) Sifonul are doua intrari (cabina de dus si lavoar) si iesirea legata la coloana principala de scurgere.

                - fiind la ultimul etaj , coloana principala de scurgere se continua pana la acoperis , cu rol de aerisire . Daca de la nivelul de unde nu mai exista nici o legatura in ea as schimba-o cu o conducta (75 sau 60)?
                Va multumesc si cu permisiunea voastra , am sa mai solicit consultari
                RT

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  A doua problema a mai fost discutata pe forum.
                  Te-as intreba la ce te ajuta modificarea diametrului pe o zona de 75% din coloana veche de 110mm?

                  Referitor la sifon, se poate face asa ceva (eu am facut) insa trebuie sa sti ca daca vreodat se va sparge o teava si nu esti pe faza sa izolezi zona, apa nu va mai avea pe unde sa se scurga.

                  Eliminarea sifonulu dintre etaje (presupun) implica existenta unui sifon la cada si unul la chiuveta.

                  Scurgerea celor doua o poti face exact in acelasi loc unde se intepa sifonul vechi in coloana principala - acolo este o ramificatie de 50mm.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • teo57
                    Incepator
                    • 29.nov.2007
                    • 3

                    #10
                    desfiintare sifon de pardoseala,coloana aereisire ingustata

                    multumesc

                    coloana este montata aparent si trebuie schimbata (foarte veche) asa ca m-am gandit sa mai castig un pic de spatiu

                    exact la acelasi risc m-am gandit si eu prin desfiintarea sifonului . Ma mai gandesc ce voi face
                    RT

                    Comentariu

                    • DIY
                      Living Legend
                      • 07.sep.2007
                      • 1736

                      #11
                      Re: desfiintare sifon de pardoseala,coloana aereisire ingust

                      Postat în original de teo57
                      multumesc

                      coloana este montata aparent si trebuie schimbata (foarte veche) asa ca m-am gandit sa mai castig un pic de spatiu

                      exact la acelasi risc m-am gandit si eu prin desfiintarea sifonului . Ma mai gandesc ce voi face
                      Cu coloana nu-i nici o problema daca cinevade specialitate iti dimensioneaza aerisirea sanitara si se ajunge la concluzia ca merge si o dimensiune mai mica. Atentie, insa, treaba asta nu se face dupa ureche.

                      Cit despre riscul cu sifonul de aprdoseala ... ghinion! La fel de posibil, insa, este sa e sparga o teava in perete si sa-ti distruga toate amenajarile din baie. Deci e cam dupa norocul omului.

                      Numai bine,
                      DIY

                      Comentariu

                      • Consultant sanitare
                        Moderator
                        • 16.oct.2006
                        • 1554

                        #12
                        Recomandarea pentru partea din coloana de deasupra ultimului obiect sanitar (vas WC) este sa fie egal cu cel al coloanei de scurgere.

                        In cazul dvs. fiind 110mm va recomand sa nu il miscorati. Spatiul castigat cred ca este nesemnificativ, probabil cativa cm.

                        Comentariu

                        • DIY
                          Living Legend
                          • 07.sep.2007
                          • 1736

                          #13
                          Postat în original de Consultant
                          Recomandarea pentru partea din coloana de deasupra ultimului obiect sanitar (vas WC) este sa fie egal cu cel al coloanei de scurgere.

                          In cazul dvs. fiind 110mm va recomand sa nu il miscorati. Spatiul castigat cred ca este nesemnificativ, probabil cativa cm.
                          Dupa cum am mai spus intr-un reply la un topic similar, operatiunea aceasta se poate face!
                          Personal, am cistigat foarte mult spatiu (mai ales daca-l raportam la "imensa" suprafata totala a baii) prin reducerea dimensiunii coloanei de aerisire si repozitionarea ei.

                          Repet, dimenisunea exacta trebuie calculata de catre un inginer de instalatii.
                          110mm se pune cam peste tot din motive financiare, findca e mult mai ieftin sa mergi cu acceasi dimensiune peste tot.

                          In concluzie, recomandarile ar trebui sa fie mai flexibile ...

                          Numai bine,
                          DIY

                          Comentariu

                          • TDJ
                            Living Legend
                            • 10.apr.2006
                            • 2348

                            #14
                            Iar despre sifonul din pardoseala, recomandarea mea este sa nu-l anulezi. Il poti muta sub chiuveta, sau in alt loc ferit privirii insa accesibil, dar rolul lui trebuie mentinut.

                            Comentariu

                            • teo57
                              Incepator
                              • 29.nov.2007
                              • 3

                              #15
                              desfiintare sifon de pardoseala,coloana aereisire ingustata

                              Asa cum m-am asteptat , sugestiile din forum mi-au fost de ajutor (la fel de mult m-a ajutat si o dezbatere privind coloanele de scurgere/aerisire gasita tot pe forum). Concluzia si totodata hotararea luata este de a nu renunta la sifonul de pardoseala (il voi monta sub dulapiorul - masca al lavoarului) , iar coloana de aerisire o voi reduce de la 110 la 75 , neriscand aproape de loc deoarece pe aceasta coloana suntem racordati doar doi utilizatori (eu si vecinul de la parter).
                              multumesc tuturor si pe curand !
                              RT

                              Comentariu

                              Procesare...