Sfaturi pentru constructie casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • davidb
    Membru
    • 03.dec.2012
    • 205

    Sfaturi pentru constructie casa

    Buna ziua,

    Va urmaresc de foarte mult timp forumul si mereu am gasit sfaturi utile dar pana acum nu am simtit nevoia sa postez. Acum a venit timpul si pentru mine
    Ca fiecare om, cu ceva eforturi financiare am reusit impreuna cu sotia sa cumparam un teren micut (336 mp) pe care dorim evident sa construim o casa. Cum se spune, am dori sa o facem in "regie proprie" evident din dorinta de a cheltui mai putin.
    O sa fac un review scurt pentru a va putea forma o idee despre situatie si apoi voi indrazni sa pun cateva intrebari

    1. proiectul arhitectural a fost realizat de un arhitect autorizat
    2. proiectul de rezistenta este realizat de un inginer structurist care va fi si cel ce va monitoriza lucrarile pe santier

    Ideea este urmatoarea : dorim sa facem un lucru de calitate (va fi casa in care noi vom locui toata viata de acum incolo...si este si prima noastra casa ), asa cum trebuie dar dorim sa optimizam pe cat posibil costurile.
    In concluzie dorim sa ne apucam de lucru din primavara dar anumiti prieteni m-au sfatuit sa cumpar ce materiale pot iarna pentru ca pretul este mai mic. Depozitarea materialelor o am oarecum rezolvata foarte aproape de teren deci asta nu e o pb.

    Acum intrebarile :

    1. Ma intereseaza recomandari de furnizori de fier beton romanesc pc52, de preferat daca se poate si fara factura eventual..
    2. Trebuie sa cumpar deasemenea si ytong de 30 de cm , iarasi cat mai ieftin

    Locatia este Bucuresti. Daca nu se pot face recomandari aici din motive de reclama sau alte motive sunt foarte multumit si de pm

    Totodata sunt si in cautarea unei echipe cu care sa realizez casa la rosu , iarasi va sunt recunoscator pentru eventuale recomandari .

    Sper ca am fost at de cat coerent, daca nu va rog sa intrebati daca considerati ca sunt elemente ce lipsesc din descrierea mea.
    Ma bucur sa va cunosc si sigur voi mai deschide si alte subiecte avand in vedere ca va fi un drum lung si probabil anevoios

    Va multumesc
  • davidb
    Membru
    • 03.dec.2012
    • 205

    #2
    Răspuns la: Sfaturi pentru constructie casa

    Sa inteleg ca toata lumea a fost nemultumita de unde a cumparat si nu recomanda nimeni nimic?

    Comentariu

    • jidanu
      Living Legend
      • 13.ian.2011
      • 1594

      #3
      Răspuns la: Sfaturi pentru constructie casa

      Credeti ca cei care au cumparat materiale fara factura sau de la ,,magazinul de noapte" o posteze aici? Toata lumea a lucrat numai cu firme si cu acte.... Daca sunteti din Bucuresti incercati pe bld Preciziei pt bca,sunt niste descurcareti pe la poarta fabricii care se ocupa de transporturi si e posibil sa stie ei ce va intereseaza

      Comentariu

      • razvan adrian
        Membru Marcant
        • 30.mar.2011
        • 303

        #4
        Răspuns la: Sfaturi pentru constructie casa

        Recomandarea mea este sa nu folosesti materiale fara factura,garantie si mai ales certificat de calitate,mai ales la structura de rezistenta,blindeazate de acte si o sa dormi f linistit.Ce faci daca te trezesti cu politia lapoarta cu echipa de hoti incatusati,demolezi peretii si esti bun de plata marfii furate,este f riscant ceea ce vrei tu...asta poti sa faci la finisaje acolo e altceva dar te poti arde grav de tot daca materialele de finisaj sint expirate-se mai schimba si sacii cu data expirarii peste 2-6 luni,este o mafie si aici de ...mai bine lasa!Cit despre meseriasi,iti dau o veste proasta,chiar daca stiu meserie sint grabiti si nu fac lucrurile cum trebuie decit daca ii terorizezi din punct de vedere tehnic,deci lectura tehnica multa,iti prinde nu bine ,f bine ca sa nu te intoarca meseriasii pe toate fetele asa cum vor ei ,studiu de marketing la materiale,cumpara iarna ,ianuarie februarie sint super preturi cu transport asigurat.Vezi unde le depozitezi sa nu ti dispara,nu mai fi asa sigur pe curtea vecinului sau a vreunui amic,totul este relativ,o sa te convingi repede-sper sa gresesc!
        Inarmeazate cu nervi de otel,cauta sa fi cit mai organizat,sa asiguri totul pt buna desfasurare a santierului este f greu,meseriasii vor dorii sa fii tot timpul plecat dupa cite ceva asa ca ai grija mai ai nevoie de un "politist"incoruptibil la santier-frate,sotie, tata,cumnat,fara prieteni,ok!Cind esti in santier nu ai prieteni ai numai familia in jurul tau,iar daca ai ce ti am spus eu pina acum,o sa te descurci,bani sa ai sa poti termina structura si s o faci bine,nu face reduceri la nimik.Cred ca ti am dat cele mai bune sfaturi posibile,atentie pe cine alegi sa ti faca casa,punel sa ti arate case facute de echipa lui si eventual recomandari,oricum cit platesti atit primesti,sa n ai impresia ca il iei ieftin si ti va face palatul buckingham,ieftin inseamna f prost spre dezastru,pret mediu-trebuie terorizat,pret mare,atentie la detaliile de excutie,oricum toti sint pusi pe "tepuiala",ai intors capul si te a facut,traim in patria hotilor,nu uita asta niciodata vreodata!
        bagera

        Comentariu

        • nicu78
          Living Legend
          • 25.mar.2010
          • 1196

          #5
          Răspuns la: Sfaturi pentru constructie casa

          Daaaaaaaaaaaaa asa este ....am incercat si eu sa spun aceste vorbe , dar nu am avut cuvintele la mine ....ceeea ce a spus razvan adrian ...eeste pur adevarat 200%...sint si eu patit dar numai in anumite cazuri...cei ce vor sa-si faca case sa aiba mare ....mare grija pe cine angajeaza , si mai ales nu luati din ziare , faceti o mareeee greseala , 80% sint tepari , si boschetari. Cel mai bine sa luati dupa recomandari ...bine nici ai nui sigur , dar macar ii aratati obrazul cine vi la recomandat.
          Este adevarat ce spune RAZVAN ADRIAN , traim in patria HOTILOR ...asta eeee ...stiu nu ne convine ...

          Comentariu

          • davidb
            Membru
            • 03.dec.2012
            • 205

            #6
            Răspuns la: Sfaturi pentru constructie casa

            Cu scuzele de rigoare fata de cei care mi-au raspuns, ca nu am mai postat de mult aici am revenit.
            Am amanat din motive obiective constructia cu un an, drept urmare daca totul merge cum ar trebui o sa incep anul asta, probabil mai-iunie

            Intre timp am cumparat fier betonul si zidaria ytong, sunt la depozit in custodie, cu factura, cu acte cu tot ce trebuie oficial

            va multumesc din nou pentru sfaturi

            Comentariu

            • Edi_popovici
              Incepator
              • 19.mar.2015
              • 1

              #7
              Răspuns la: Sfaturi pentru constructie casa

              Buna ziua! Nu stiu ce sa aleg intre caramida porotherm si bca ytong! M-am tot interesat pe net si pana acum tind catre bca ytong. Ce imi sugerati?

              Comentariu

              • davidb
                Membru
                • 03.dec.2012
                • 205

                #8
                Răspuns la: Sfaturi pentru constructie casa

                Buna ziua,

                Aceasta alegere se face in functie de anumiti factori si ce anume doriti in final. O discutie cu inginerul proiectant pe partea asta poate fi benefica. Studiati materialele informative despre fiecare, fisele tehnice si la urma alegeti ce credeti ca vi se potriveste. Eu de exemplu in final am ales Ytong. Nu spun ca este cea mai buna alegere dar consider ca pentru mine este cea mai buna.

                Succes

                Comentariu

                Procesare...