Casa mea S+P+M

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sp0nsoru
    Membru
    • 16.ian.2012
    • 103

    Casa mea S+P+M

    In aprilie 2012 m-am apucat si eu de construit casa insa nu mi-a fost deloc usor deoarece nu am avut nici cea mai mica baza in ale constructiei dar cu ajutorul d-voastra al forumului am trecut cu bine peste nenumarate incercari si greutati.
    Casa este in nordul tarii, unde se agata hata in cui, in Maramures o zona ferita de seisme. Amprenta la sol este de aproximativ 96 mp...poze nu prea am facut si acum imi pare rau dar din putinul pe care il detin va impartasesc si d-voasra.
    Orice intrebari aveti legate de costuri sau orice altceva nu ezitati sa le puneti caci am o agenda unde este trecut tot-tot, fiecare sarma si cui. Ca idee 1. 800 saci de ciment + 17 mc beton cifa pentru placa superioara si grinzi,
    2. 42 mc porotherm 25 pentru exterior, 11 mc porotherm 20 si 11,5 N+F interior, 11 mc porotherm 25 pentru garad (am cumparat mai mult cu 10 paleti si nu l-am lasat la furnizori deoarece au vrut sa imi dea mai putin decat pretul cu care l-am achizitionat...)
    3. 3 tone fier beton si 36 plase sudate buzau ochiuri 10x10 dimensiune 6mx2m. (12 plase sudate le-am avut eu de la socrii)
    4. lemnul l-am avut uscat de 28 ani (acoperit cu placi de azbociment si cu sipci intre scanduri...grinzi),
    5. invelitoare tigla ceramica tondach 10 paleti tigla baza + accesorii.
    Astea sunt din ceea ce imi amintesc eu ara a consulta agenda.
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de sp0nsoru; 19.ian.2013, 08:16.
  • sp0nsoru
    Membru
    • 16.ian.2012
    • 103

    #2
    Răspuns la: Casa mea S+P+M

    Vitrarea s-a facut cu profile salamander streamline rotunjit 76mm culoarea stejar auriu si 3 sticle 40mm (low-e argon - float - low-e argon), pret total cu usa garaj+usi exterioare (intrare, terasa....) de 6300 euro.

    Am adus 7 paleti de piatra (5 palesti piatra subtire 3-4cm grosime si 2 paleti 5-7 cm grosime) cu care voi placa gardul, trotuarele, terasa, treptele, mur-ul de la casa si aces stalp de la intrare (este un stalp pentru design in care au intrat 3 paleti de porotherm).Piatra m-a costat 2500 ron si o
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de sp0nsoru; 19.ian.2013, 08:37.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Răspuns la: Casa mea S+P+M

      La prima vedere o lucrare gospodareasca ....mai apoi , ceva probleme la legat fierul placii si o modalitate inestetica de rezolvare a acoperisului cu acele " contre " de pe fatada .
      Spor la treaba la finisaje .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • sp0nsoru
        Membru
        • 16.ian.2012
        • 103

        #4
        Răspuns la: Casa mea S+P+M

        In proiect acoperisul nu avea acele contre deoarece trebuia sa mearga sum forma de triunghi insa mie nu mi-a placut ideea de a nu avea tigla laterala in capat, si sa inchid cu tabla pe margine...asa ca am optat pentru acest sistem.
        Probleme la legatul fierului...nu stiu ce sa zic caci nu am continuat turnarea cu beton pana nu a venit proiectantul sa verifice partea de fier ( el mi-a spus sa fac si pozele), in proiect armarea la placa superioara era armarea inferioara plasa sudata din fier de 8 iar armarea superioara cu calareti din fier de 8, iar eu am pus fier de 10.



        P.S.: in zona noastra majoritatea caselor cu mansarda au aceste contre din lemn, noi nu le vedem inestetice insa aici intervine gandirea si gustul fiecaruia.
        Ultima editare de sp0nsoru; 19.ian.2013, 09:27.

        Comentariu

        • jidanu
          Membru marcant
          • 13.ian.2011
          • 690

          #5
          Răspuns la: Casa mea S+P+M

          Frumoasa casa,felicitari

          Comentariu

          • sp0nsoru
            Membru
            • 16.ian.2012
            • 103

            #6
            Răspuns la: Casa mea S+P+M

            Multumesc frumos.
            Peretii beciului au o grosime de 40 cm si adancimea de 2,4-3 m ( s-a sapat pana am dat de balastru apoi am sapat fundatia ), beciul l-am izolat eu a 2-a oara pentru ca la prima izolare am avut probleme cu infiltratii de apa prin 2 pereti, asa ca am sapat manual tot pana sub radier apoi am dat 2 maini de bitum lichid, am lipit bitum-ul cartonat impreuna cu tata si socru, urmat de isostud peste...jos la fundul santului sapat am pus pietris spalat 18-31 diam. pana sub radier, tub de dren invelit in folie geotextila ( i-am dat o panta de 1-2%, am inceput din spatele casei si am venit cu capetele in fata garajului unde este santul de la rampa de acces 70 cm latime si 3 m lungime...s-a excavat pamanul pana am dat de balastru si apoi umplut numai cu sort spalat 18-31), inca un 30 cm inaltime peste tubul de dren am pus pietris spalat, folie geotextila peste pietris si apoi pamantul.
            Beciul trebuia sa il fac doar din boltari din beton dar am optat, cu permisiunea proiectantului la turnarea de beton si cu plasa sudata de 8 cu ochiuri 10x10 in pereti.
            La radier am turnat o sapa de egalizare de 5 cm grosime apoi dupa vreo 1 saptamana am dat 2maini de bitum lichid si peste am lipit cartonul asfaltat
            si apoi plasa sudata de buzau de 4 cu ochiuri 10x10.

            Comentariu

            • nina.
              Incepator
              • 20.aug.2012
              • 9

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Casa mea S+P+M

              Felicitari pt casa!
              Daca nu este secret, se poate va rog sa dati niste detalii vizavi de costurile ridicarii casei la rosu, inclusiv acoperisul, fara achizitia terenului.
              Ma intereseaza pt ca si eu cu sotul meu urmeaza sa ridicam constructia unei case.
              Multumesc anticipat.

              Comentariu

              • sp0nsoru
                Membru
                • 16.ian.2012
                • 103

                #8
                Răspuns la: Casa mea S+P+M

                Pana acum am bagat ~ 36.500 euro la ceea ce se vede si din poze ( gard, placa terasa in spate...geamuri, usi).
                La rosu am investit ~ 26.000 euro dupa cum urmeaza:
                1. Boltarii porotherm 25 - 35 paleti ( 45 sau 47 mc nu mai stiu exact cat este intr-un palet ) - 2000 euro, porotherm 11,5 n+f si porotherm 20 - 10 paleti - 700 euro - total 2700 euro
                2. Fier beton 3 tone + 24 plase fi 8 si 10 plase fi 4 ( radier ) - 3.700 euro
                3. Sarma pt legat fier si cofraje - 100 kg - 100 euro
                4. Sorturi spalate de diferite granulatii - 162 mc - 1500 euro
                5. Izolare beci - 1500 euro ( 40 ml si h 3 m )
                6. Ciment structo plus holcim - 850 saci - 3900 euro + cifa de beton pt placa de la etaj 17 mc - 1100 euro
                7. Invelitoare casa tondach twist - 190 mp - 2300euro ( include tigla baza, coame, laterale, aerisiri sub coama, piaptan la streasina sa nu intre pasarile, folie delta vent N, pazii , dolii)
                8. 2 hornuri - 1000 bucati caramida - 700 euro
                9. Manopera 8000 euro.

                Mai sunt maruntisuri, cuie, batut teava apa ( 13 m adancime si am pus hidrofor ...250 euro batut teava , hidroforul de la tata )...lemnul l-am avut tot inca a mai ramas si pt terasa.

                Daca mai e ceva revin dar cam astea ar fi in principal.
                Ultima editare de sp0nsoru; 19.ian.2013, 17:01.

                Comentariu

                • sp0nsoru
                  Membru
                  • 16.ian.2012
                  • 103

                  #9
                  Răspuns la: Casa mea S+P+M

                  Cateva poze cu interiorul...am ascuns lemnul ramas ca este bun pentru a acoperi terasa...a face un leagan...
                  Avem 3 poze cu livingul care este un open-space de cum intram in casa (fara hol....), apoi o poza facuta din balcon catre cele 3 geamuri de la luminatorul holului si a casei scarilor, poza din capul scarilor de la etaj cu vedere catre 1baie, 1 dormitor si balcon, un dormitor cu baia lui care este deasupra living-ului(in stanga balconului), inca un dormitor care are vedere spre terasa din spatele casei (se vede un colt din horn), avem si o vedere de sus de la mansarda, si beciul vedere din usa garajului (dupa acel perete este o camera de 17 mp in care va fi centrala termica si hidroforul...)
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • sp0nsoru
                    Membru
                    • 16.ian.2012
                    • 103

                    #10
                    Răspuns la: Casa mea S+P+M

                    Pozele cu releveul la casa parter si mansarda. La parter avem indreapta usii de intrare :
                    1. Birou 11,65mp
                    2. Baie 7,95mp
                    3. Bucatarie 18,39mp
                    iar in stanga usii de intrare este livingul open-space 50,47mp.
                    La mansarda avem in dreapta balconului:
                    1. Dormitor 11,65mp
                    2. Baie 7,95 mp
                    3. Dormitor 16,21mp
                    iar in stanga balconului avem un dormitor de 14,20 mp si o baie de 8,55mp iar restul este un hol de 24,70mp (din care am sa fac un dressing intre trepte si baia din stanga, lipit de peretele dormitorului....unde voi acunde si scara de a urca in "pod").


                    1. Urmeaza sa fac partea electrica si ma costa 7000 ron manopera-materiale (in jur de 110 aparataje, fir 2,5 priza, 1,5 becuri). Cel cu care am batut palma este cu renume in oras, are autorizatii, imi da schita la final....mai ceva hartii semnate si stampilate cum ca este totul cu normele in vigoare....el cumpara cablu tv, cablu video pt camerele de afara, tablourile de siguranta si sigurantele (Eaton), va face mai multe circuite si din cate mi-a zis in bucatarie voi avea 4, in living 2 iar in rest cate 1 ciruit de camera sau baie (1 circuit prize si 1 circuit becuri).
                    2. Instalarea SISTEMULUI DE ASPIRATIE care este 2300 dolari americani (sistemul se numeste BEAM-ELECTLOLUX), in prima faza partea electrica de la sistem si tevile ma ridica la aprox. 1000 dolari iar aspiratorul, prizele si furtunul de aspirare (9m lungime)+accesoriile (perii) inca 1300 dolari dar se poate achizitiona cand ma mut in casa (poate peste 1-3 ani) sau il iau cand am bani.
                    3. Instalatia sanitara care este 900 euro pret material-manopera (300 euro de baie iar bucataria este bonus)
                    4. Pregatirea sistemului pentru incalzirea casei
                    5. Tencuirea casei...incalzirea....
                    Partea de incalzire ma ridica la aprox 15000 euro (parter-incalzire in pardoseala tot, etaj radiatoare, panouri solare, centrala termica...) pret material-manopera.....
                    Fișiere Atașate
                    Ultima editare de sp0nsoru; 19.ian.2013, 18:52.

                    Comentariu

                    • Seni
                      Living Legend
                      • 05.mar.2006
                      • 3481

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Casa mea S+P+M

                      Postat în original de nina.
                      Felicitari pt casa!
                      Daca nu este secret, se poate va rog sa dati niste detalii vizavi de costurile ridicarii casei la rosu, inclusiv acoperisul, fara achizitia terenului.
                      Ma intereseaza pt ca si eu cu sotul meu urmeaza sa ridicam constructia unei case.
                      Multumesc anticipat.
                      costurile depind de tipul constructiei, materialele alese, locatie....

                      Comentariu

                      • janii
                        Incepator
                        • 02.apr.2010
                        • 1

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Casa mea S+P+M

                        Felicitari pt casa si vreau sa intreb ce latime are scara care urca la mansarda si ce fel de fier ati armat?

                        Comentariu

                        • sp0nsoru
                          Membru
                          • 16.ian.2012
                          • 103

                          #13
                          Răspuns la: Casa mea S+P+M

                          Latimea la scara este de 1,10 m si s-a armat cu fier de 10 ( s-a lasat mustati din placi de 1m sus si 1m jos de care s-a legat restul fierului ), s-a pus 2 randuri de armare primul din fier de 10 legat si peste plasa sudata fi 8.

                          Inaltimea parterului este de 3,20 m din neglijenta mesterilor si am constatat doar dupa ce s-a turnat placa superioara si am vazut ca nu mi da bine nr de trepte ...s-a rezolvat greu de tot (3 zile de cofrat si spart cofrajul la trepte deci cam 12 cofrari daca imi aduc bine aminte...s-a venit catre intrare 2 trepte si sus au mai pus 2 trepte dupa ce a mai taiat din placa)...dar nu imi pare rau, ca in proiect era de 2,70:
                          1. Incalzirea in pardoseala ma ridica la 17-18 cm (6 cm sapa, 3cm teava cu folia reflectorizanta si polistirenul atasat de folie iar restul de 8-9 cm voi pune polistiren direct pe placa pt o mai buna izolare fata de subsol si tot prin cei 8 cm voi trece cu tubularura de curent si tevile de la sistemul de aspiratie caci tevile de aspiratie au o inaltime de 5 cm.
                          3. La aceasta inaltime pot jongla cu tavanul fals si modele de scafa si pot cobora un 10-20 cm
                          4. Din 3,20 scadem 18 cm incalzirea si un 15-20 tavanul cu scafele si ajungem la un final de 2,80-2,90
                          5. Daca aveam 2, 70 ajungeam in cel mai fericit caz la un 2,50 ca la bloc si la un living de 50 mp aveam impresia ca pica tavanul pe mine.

                          Ma speriasem de acel interior de 3,20 dar cand le-am spus unor colegi m-au linistit si m-au intrebat daca imi place cum e la ei....( unul s-a mutat in casa noua de 2 ani altul de 5 ) caci la ei e interiorul final de 2,90 respectiv 3 m, si va spun ca arata mortal. Acum si arhitectului ii place ca se poate juca cu designul pe tavan.
                          Nu imi e frica ca voi da cu capul daca pun un candelabru frumos ( la 2,50 mai pui un candelabru de 50 cm lungime si....nici nu da bine lumina)
                          Cateva poze cu interior de 3 m final.
                          Fișiere Atașate
                          Ultima editare de sp0nsoru; 19.ian.2013, 21:34.

                          Comentariu

                          • sp0nsoru
                            Membru
                            • 16.ian.2012
                            • 103

                            #14
                            Răspuns la: Casa mea S+P+M

                            Am inceput lucrul la casa caci de 1 saptamana e cald ( 10-14 grade ), asa ca am inceput cu partea electrica. In 3 zile 2 persoane autorizate au terminat mansarda si urmeaza parterul apoi subsolul.
                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	237,2 KB 
ID:	608228Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	321,3 KB 
ID:	608227Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	329,8 KB 
ID:	608226Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	300,7 KB 
ID:	608225Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	271,9 KB 
ID:	608223Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	256,9 KB 
ID:	608224

                            Comentariu

                            • bolognesi
                              Incepator
                              • 28.sep.2012
                              • 97

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Casa mea S+P+M

                              Frumoasa casa felicitari, as avea si o intrebare , sunteti multumit de profilele salamander? Am un prieten care se ocupa ce ele si o ruda cu ala marca de profile si nu stiu care din ele sa le aleg, multumesc anticipat

                              Comentariu

                              Procesare...