Casa cubica fata de una cu acoperis clasic ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • luk2011
    Membru
    • 29.apr.2012
    • 135

    Casa cubica fata de una cu acoperis clasic ?

    Cam la ce pret/m² ar iesi o casa cubica ( in rosu si cu finisaje medii ) , sa zicem pentru o casa P + E de 100m² pe nivel ( total cca 200m² construit ) ?
    Tot am citit pe net ca la o casa P + M pretul mediu ar fi de cca 250 euro/m² la rosu sau 400 - 450 euro / m² cu finisaje medii .

    Nu cer un pret exact/fix, fiindca asta depinde de multi factori ! M-ar interesa un pret aproximativ ( cu o toleranta cat mai mica , spre mai scump ) ?

    Aproximativ cam cu cat la % ar fi mai scumpa o casa cubica fata de una cu acoperis clasic ( mansarda ) ?
    Stiind ca pentru o casa cubica trebuie construit inca un etaj peste parter ( deci aproximativ 2.5 - 2.6m diferenta de nivel ) , plus planseu deasupra etajului , si mai vine izolatia cu membrana bitumoasa.

    Ce alte costuri suplimentare presupune o casa cubica ?
    Si-a construit cineva o casa cubica ? Cam la ce pret a iesit / m² ?

    Se merita ? Nu se merita ? E o investitie inutila ?
    O casa cubica va avea pierderi energetice mai mari decat una cu acoperis clasic ?

    De ce materiale am nevoie pentru a izola etajul fara sa am probleme cu infiltratiile hidrologice ?

    Am vazut pe site-urile din Germania ca dupa ce se izoleaza cu membrana bitumoasa , se pune pietris pe acoperisul contructiei .
  • luk2011
    Membru
    • 29.apr.2012
    • 135

    #2
    Răspuns la: Casa cubica fata de una cu acoperis clasic ?

    Rib-Roof Metalldachsysteme
    Sistem de acoperire metalica RIB-ROOF 465






    Acoperisuri Rib-Roof

    Se poate folosit sistemul asta de acoperis cu tabla de aluminiu la case cu acoperis tip terasa ( casa cubica ) ?
    Ultima editare de luk2011; 21.ian.2013, 21:05.

    Comentariu

    Procesare...