Proiect constructie casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Cionca Florean
    Incepator
    • 10.iun.2010
    • 1

    Proiect constructie casa

    am cumparat un teren intravilan ,cei care au avut terenul au inceput constructia unei case ,respectiv au turnat fundatia pana la nivelul terenului ,cum as putea intra in posesia proiectului (cei de la care am cumparat terenul nu vor sa-l dea) de la primarie sau de la IGSIC ,care ar fi calea legala
    Va multumesc
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2239

    #2
    Răspuns la: Proiect constructie casa

    La Primarie sau la ISC nu gasiti intreg proiectul ci numai documentele necesare pentru eliberarea autorizatie de contruire, o varianta restransa a acestuia denumita DTAC.
    O varianta ar fi sa identificati proiectantul si sa va intelegeti cu el.
    Nu cunosc stadiul constructiei si modul cum s-a stins Autorizatia de Construire a celor care au realizat fundatia insa ar trebui sa mergeti la Primarie si sa discutati cu respectivii modalitatea de continuare a constructiei, eventual implicatiile asupra autorizatiei de construire. Ar trebui sa va indrume exact pe calea necesara, plecand de la modul in care ati dobandit terenul si inceputul de constructie ce se afla pe acesta.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • Sandu_T
      Membru Marcant
      • 18.nov.2011
      • 358

      #3
      Răspuns la: Proiect constructie casa

      Postat în original de Cionca Florean
      am cumparat un teren intravilan ,cei care au avut terenul au inceput constructia unei case ,respectiv au turnat fundatia pana la nivelul terenului ,cum as putea intra in posesia proiectului (cei de la care am cumparat terenul nu vor sa-l dea) de la primarie sau de la IGSIC ,care ar fi calea legala
      Va multumesc
      Ce motive invocă cei care nu v-au vândut terenul? De ce nu vor să predea actele? Aveţi grijă că nu sunteţi proprietar pe fundaţie. Conform codului civil, doar terenul este al dvs, dacă terenul nu s-a transferat cu tot cu construcţie. Mai mult ca sigur nu s-a înscris fundaţia în Cartea Funciară, caz în care nu aveţi drept asupra ei.
      Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2491

        #4
        Răspuns la: Proiect constructie casa

        Daca este o fundatie bine facuta, pe dimensiunile fundatiei faceti un proiect nou.
        Si proiectul DTAC care este depus pentru obtinerea autorizatiei de construire va este de ajutor la nou proiect.

        Comentariu

        Procesare...