Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • hot
    Membru
    • 12.nov.2010
    • 196

    #16
    Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

    Omul nu si-a facut sura sau magazie,ci cabana.Cabana lui cu fundatia din beton va fi in picioare si peste 50 ani,pe cand sura respectiva se va degrada,treptat.Ar fi iesit mai ieftin probabil,dar a ales calea mai simpla si durabila.
    merg ca melcul cu casa dupa mine

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #17
      Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

      Frumoasa idee, astept cu interes finalul si mai ales poze cu natura. Dincolo de confortul interior care poate fi unul modest si arhisuficient, exteriorul este cel mai important lucru si VA INVIDIEZ - gandind pozitiv.
      Aveti copii?
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • nicu78
        Living Legend
        • 25.mar.2010
        • 1164

        #18
        Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

        La mine in zona , nu exista locuinta temporara , se cheama anexa gospodareasca si daca te cunosti cu badea Gheorghe, primarul , treaba merge ca pe roate, si dupa cum am vazut eu acolo se incadreaza perfect ca anexa.
        Cind termini cabanuta , sa-mi arati si mie barul, dupa cum am vazut schita , sint foarte curios sa vad cum arata .

        Comentariu

        • pavel radu
          Membru
          • 05.feb.2007
          • 250

          #19
          Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

          Postat în original de fanero
          @ pavel radu
          De ce nu ai incercat sa faci o fundatie cum este cea a surii/magaziei pe are ai cumparat-o de la nea Nicolae?
          Arata foarte bine in foto si se pare ca este destula piatra in zona.
          Ai perfecta dreptate! I-mi place si mie nespus cum arata dar nu am facut fundatia din piatra deoarece sincer nu am prea avut incredere ca va dura zeci de ani. Dar.........nu ma las si am de gand sa plachez cu piatra alba de rau fundatia cabanei mele si efectul optic va fi aproape la fel iar siguranta cu mult mai mare .
          pt.VYS "confortul interior care poate fi unul modest si arhisuficient" Planul meu este sa construiesc totul BRUT la cabana (nu perfectionist in detalii) DIN LEMN SI PIATRA DE RAU ca sa ma simt total diferit fata de traiul de zi cu zi de la bloc (unde modernismul ne surprinde continuu) .................dar confortabil (adica cu baie, bucatarie si totul sa fie cat mai comod) DAR CATEGORIC RUSTIC !!!
          Nu am copii inca . Sunt un tip care i-mi calculez cu mult timp inainte tot ce fac pentru a iesi cat mai bine pentru mine si familie. In 2008 cand am cumparat terenul i-am spus sotiei ca dupa ce vom termina cabana etapa urmatoare a noastra este un copilas (ea a spus : NU !!! .......vreau 3 Bun anul acesta sper cu ajutorul lui Dumnezeu sa o termin daca voi fi sanatos, apoi vom trece la treaba.
          pt. nicu 78- Da promit ca voi posta toate etapele pana la finalizare si in special pt tine baruletul (o sa va surprind de fiecare data cu lucrari frumoase- dar mai dureaza cateva luni pana la finalizare, o sa va prezint si obiectele rustice pe care le voi face in gradina si multe lucruri frumoase) Dar nu uitati astept si de la voi sa luati hotararea si sa va apucati sa va faceti o cabana . %NU ESTE DELOC GREU - SI NU CHELTUITI MULTI BANI.%....in fieare an faceti cate ceva si nici nu stiti cand va treziti cu o minunatie de cabana. Trebuie sa ne gandim si la noi.....la necesitatea de a avea un colt de RAI, de liniste si relaxare dupa o saptamana de munca la serviciu sa avem si noi o zi-doua cand simtim cu adevarat ca traim
          PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

          Comentariu

          • PetreO
            Incepator
            • 20.aug.2012
            • 37

            #20
            Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

            "I-mi" ... NU ! IMI ... DA!!!!

            Comentariu

            • pavel radu
              Membru
              • 05.feb.2007
              • 250

              #21
              Etapa 4

              PREGATIREA PENTRU CONSTRUCTIA CABANEI
              A venit momentul mult asteptat pentru mine. Dupa cum v-am spus mesterii (3 diferiti) mi-au crut o groaza de bani aprox 270 milioane cu materialul lor (o sa vedeti ca eu am iesit de aproximativ 4 ori mai ieftin) Am renuntat definitiv la idee si datorita faptului ca am studiat foarte mult problema (la incput nu stiam nici ce inseamna muscatura sau nut si feder, etc), ca sunt un tip extrem de hotarat si ambitios cand i-mi doresc ceva si ca ma ghidez in viata dupa maxima: "NU EXISTA NU POT CI NUMAI NU VREAU"..........deci INTR-O FRUMOASA ZI DE PRIMAVARA (Mai 2012) am mers la tatal meu (care nu este-nu era- deloc priceput in constructii de lemn) si i-am zis :" TATA te tine sa-mi fi ajutor la construirea cabanei...mai o pveste, mai da-mi o scula ....sau ajuta-ma sa ridic lemnul sus, etc......eu ma simt sigur pe mine si vreau % sa ma apuc% EL zice : "ma tata dar suntem amandoi nepriceputi , fara experienta si nu stiu ce-o sa iasa", el nestiind ce inseamna internetul si ca am studiat fiecare problema in detaliu. Zis si facut : NE-am apucat !!!
              1 Am cumparat cuie (de 80, 100, 150,200), coltare la 90 de grade, scoabe, coltare pentru capriori, bucati de tabla gaurita de 20cm* 14cm si de 12cm *10cm pentru imbinari, panza bituminoasa, holtzsuruburi si dibluri si ce este mai important DRUJBA HUQSV.....care a facut toti banii......si cabana
              2 Am facut rost de sculele necesare de la nea Nicolae : secure, topor, "mata de scos cuie", fierastrau pentru lemn, cleste , patent, ranga, foarfeca mare, coltar,creion de tamplarie, dalti mari de lemn, ciocan , poloboc, scara si..........ALBINUTA
              3 CU CHEF MAXIM DE MUNCA SI NERABDAREA DE A VEDEA CE VA IESI urmeaza "sa incercam marea cu degetul"
              Fișiere Atașate
              PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

              Comentariu

              • pavel radu
                Membru
                • 05.feb.2007
                • 250

                #22
                Etapa 5

                CONSTRUIREA NIVELULUI DE JOS AL CABANEI (cu suprafata de 7*5 m si inaltimea totala de 2,5 m)
                In 29 Mai 2012 m-am apucat de taiat si batut primul cui la cabana;
                1. Am taiat sulul de carton bituminat (care are latime 1 m) in 3 parti egale fara sa-l desfac rezultand 3 buc de 33,3 cm. L-am asezat de jur imprejurul placii unde va veni talpa cabanei (rama de lemn de jos care este de 15 cm*15 cm)
                2. RAMA DE JOS. Am facut mscatura de 15 cm la colturi (am trasat linie si am taiat cu drujba vertical si orizontal 7,5 cm la o bucata deasupra si 7,5 cm la cealalta bucata jos) apoi le-am imbinat (dupa ce am verificat cu coltarul ca unghiul sa fie la 90 grade) si am batut 3 cuie de 15 cm. Muscatura (tot de 15 cm) am mai facut si intre 2 bucati pe aceeasi linie (pt ca nu au fost destul de lungi de 7 m)
                -rama de jos am prins-o in placa de beton cu coltare cu nervura de 10 cm (10 buc) si dibluri cu suruburi ce le-am strans cu cheia. Am facut 2 gauri (cu generator de curent si bormasina)in beton la fiecare coltar si l-am prins de lemn.
                3. STALPII VERTICALI . Sunt de 15cm * 15cm. Normal ei au inaltime de 2,2 m dar i-am taiat de 2,3m deoarece le-am facut 5 cm sus si 5 cm jos "varfuri"(cu diametrul patrat de 6*6 cm) care le-am introdus in scobitura de la rama de jos si cea de sus unde am facut un patrat de aprox 6*6 cm cu ajutorul daltii. Am montat 16 buc de stalpi verticali
                -stalpul de la colt l-am fixat vertical (cu polobocul) cu unul din varfuri in gaura facuta jos, apoi l-am fixat cu contrafise provizorii,
                -prima data am facut stalpii verticali la peretele din stanga apoi la cel din dreapta dupa care i-am unit cu peretele din spate apoi cel din fata si in final a rezultat inca o RAMA SUS (ca cea de jos) Deci 15 cm rama de jos , 15 cm rama de sus (grosime) iar inaltimea stalpilor de 2,2 m= 2,5 m (inaltimea nivelului de jos)
                -imbinarile le-am facut cu muscaturi la fel cum am spus mai sus. Voi continua etapa 5 in postarea urmatoare. A-ti priceput pana aici ?
                Fișiere Atașate
                PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

                Comentariu

                • pavel radu
                  Membru
                  • 05.feb.2007
                  • 250

                  #23
                  Continuare ETAPA 5

                  -stalpii verticali i-am prins de rama cu coltare in 3 locuri (coltare facute de un prieten groase de 5 mm , latimea unei aripi de 8 cm ) SANATOASE NU GLUMA !!-
                  -la stalpii verticali le-am atasat contrafise pe care le ve-ti vedea in postarile urm.
                  -contrafisele le-am facut din resturi de 15*15 cm . le-am pus oblic pe exteriorul peretelui am trasat cu creionul, le-am taiat dupa linie apoi le-am fixat si batut in cuie de 150
                  -peste rama de sus am montat grinzile (6 buc) lungime de 5 m iar grosime de 15 cm* 12 cm puse in cant in care am batut cuie de 200
                  Probleme mici intalnite in aceasta etapa au fost la facerea cu ajutorul daltii a gaurilor in care au intrat capetii cu varf ai stalpilor verticali (dar si a varfurilor stalpilor)
                  Si uite asa am ridicat parterul cabanei intr-o saptamana (a plouat in reprize in cateva zile). In urmatoarea postare va voi detalia etapa MANSARDEI.
                  Fișiere Atașate
                  PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

                  Comentariu

                  • fanero
                    Living Legend
                    • 02.aug.2008
                    • 2107

                    #24
                    Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

                    Postat în original de PetreO
                    "I-mi" ... NU ! IMI ... DA!!!!
                    Stiu ca va doare ca este limba romana, dar haideti sa ne rezumam la a discuta despre constructii de cabane.
                    Daca vreti un topic despre ortografia si gramatica limbii romane deschide-ti unul

                    Comentariu

                    • pavel radu
                      Membru
                      • 05.feb.2007
                      • 250

                      #25
                      Etapa 6

                      CONSTRUIREA MANSARDEI LA CABANA DE LEMN
                      Mansarda are suprafata de 5m * 3,41m formata doar dintr-o singura camera, iar accesul sus se va face printr-o scara de lemn, prin interiorul cabanei.
                      Am asezat asa mansarda (si nu am facut-o pe toata suprafata de 7m*5m) deoarece am vrut sa iasa designul OK - estetic (desi am pierdut vreo 3,5 m, aproximativ 1,75 in ambele parti)
                      - am construit 2 pereti cu inaltimea de 1,3 m (1,2 m stalpii verticali + o,10m coama peste ei)
                      - stalpii verticali au dimensiunea de 12 cm*12 cm si inaltime de 1;2 m
                      - coama (cum ii zic eu) de peste stalpii verticali are dimensiunea de 12cm * 10cm si lungime de 5m.
                      - stalpii verticali din margine (cei 4) am facut in asa fel incat sa-i asez avand continuitate peste cei de jos de la primul nivel pentru soliditate si rezistenta.
                      - stalpii i-am fizat la fel ca si jos iar coama am prins-o de stalpi cu cuie de 150........la imbinari am pus coltare si contrafise
                      - am pus 5 stalpi pe o parte si 5 pe cealalta (perete)
                      - a fost foarte simplu de facut aceasta etapa ( poate si din cauza ca deja am acumulat ceva experienta )
                      Vi s-a parut complicat ? Cred ca nu ! Daca aveti intrebari despre ce am facut pana acuma, va raspund si lamuresc cu placere.
                      Urmeaza postarea cu acoperisul -acuma-i acuma
                      Fișiere Atașate
                      PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

                      Comentariu

                      • pavel radu
                        Membru
                        • 05.feb.2007
                        • 250

                        #26
                        Etapa 7

                        CONSTRUIREA STRUCTURII ACOPERISULUI
                        Azi, la aceasta etapa am inceput lucrul dimineata doar cu tata dar vazand ca mai avem nevoie de ajutor la manipularea ansamblului capriorilor (o sa vedeti mai jos despre ce este vorba) am solicitat ajutorul lui nea Nicolae care raspuns cu placere si a venit de indata. L-am servit cu un paharel de tuica, i-a dat tata o tigara (ca acasa nu fumeaza ca il cearta tanti Letitia ca cica ar avea ceva probleme cu "motorul" . Zis si facut : ne-am apucat de etapa care ne-a dat ceva batai de cap..........dar in final a iesit totul OK
                        - capriorii au dimensiunea de 12 cm * 10 cm si lungimea de 5,25 m
                        Am procedat astfel:
                        - am ridicat la mansarda 2 capriori, i-am fixat unul in dreapta unul in stanga (in cant, cu partea de 10 cm in jos) si i-am sprijinit oblic, pe coama de la peretele mansardei si pe rama de sus catre exterior.
                        - capriorii si-au intalnit varfurile undeva la mijlocul cabanei
                        - i-am pus cu varfurile unul langa altul si am trasat cu creionul, in asa fel incat dupa ce voi taia sa se imbine perfect varfurile (aproximativ la 45 grade)
                        - am coborat capriorii , i-am taiat cu drujba (dupa ce i-am fixat pe trei puncte la acelasi nivel de orizontalitate),
                        - i-am imbinat am batut cuie de 100 si 150, dupa care am pus coltar pe interior , pe exterior si bucati de tabla pe exterior (vezi poza)
                        - am urcat din nou (cu greu, cu ajutorul lui nea Nicolae) acesti 2 capriori imbinati
                        - i-am fixat si am marcat cu creionul locul unde voi face muscaturi pentru a cadea perfect pe coame si pe rama laterala (de sus)
                        ATENTIE FOARTE MARE !!!!! Cand fixati la inceput unghiul sa tineti cont si de muscaturi (2 pe o parte, 2 pe cealalta) deoarece daca nu o patiti cum am patit-o eu (nu mi-au batut bine muscaturile la prima.......dar cu mici retusuri am remediat problema si urmatoarele au iesit bine)
                        - A fost cam dificila aceasta etapa : hai sus cu capriorii-masoara-coboara-i-taie-i-apoi urca-i.......pfuuuuuu........dar pana la urma am reusit
                        - dupa ce am facut prima imbinare a capriorilor ne-a revenit zambetul pe buze deoarece toti ceilalti (in total 6) i-am facut dupa modelul primului.
                        - dupa ce am fixat capriorii (de coama si de rama )am batut cuie de 150 la muscaturi
                        - la sfarsit am asigurat capriorii cu coltare speciale pentru acestia
                        Asemenea am procedat la fiecare capriori
                        Fișiere Atașate
                        PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

                        Comentariu

                        • pavel radu
                          Membru
                          • 05.feb.2007
                          • 250

                          #27
                          Continuare ETAPA 7

                          Inca un lucru important: dupa ce uniti varfurile capriorilor.....inainte sa-i urcati (trebuie 3 oameni) bateti in cuie in forma de A, o sipca pentru a nu se desprinde la manipulare (desi cu atatea coltare si tablite de fixare, nu prea sunt riscuri)
                          Am terminat si aceasta etapa............. cu bine .......cabanuta incepe sa prinda contur.......sunt din ce in ce mai happy
                          Urmatoarea postare va contine poze si explicatii despre construirea celor 2 terase.
                          Fișiere Atașate
                          PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

                          Comentariu

                          • nicu78
                            Living Legend
                            • 25.mar.2010
                            • 1164

                            #28
                            Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

                            Felicitari domnu Pavel Radu ....imi place ca aveti curaj ...si bunavointa , dupa cum se vede , iese ceva frumos..so stapiniti sanatosi...
                            Am facut si eu o casa , inca nui gata , mai am si eu 50% la suta ...dar am cazut psihic ....numai pot , cred ca am s-o vind ...asta eeeeee....

                            Comentariu

                            • pavel radu
                              Membru
                              • 05.feb.2007
                              • 250

                              #29
                              Răspuns la: Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

                              Postat în original de nicu78
                              Felicitari domnu Pavel Radu ....imi place ca aveti curaj ...si bunavointa , dupa cum se vede , iese ceva frumos..so stapiniti sanatosi...
                              Am facut si eu o casa , inca nui gata , mai am si eu 50% la suta ...dar am cazut psihic ....numai pot , cred ca am s-o vind ...asta eeeeee....
                              Multumesc pentru aprecieri d-le Nicu. Va dau un sfat : Nu vindeti casa....... in care ati investit atat de mult..... suflet.......bani, etc. Cel mai bine ar fi sa luati o pauza din punct de vedere al refacerii moralului si nu in ultimul rand pentru a mai strange bani pentru continuarea lucrarilor. Nu scrie nici unde ca trebuie sa terminati constructia si finisajele in X ani. Mai mult decat atat daca stagiul in care se afla casa la momentul actual este avansat...........CATEGORIC NU RENUNTATI !!! Faceti cate ceva in fiecare an si in 2-3....5 ani o sa finalizati lucrarea. Cu calm si planificare amanuntita a fiecarei etape ..........ve-ti vedea ca la un moment dat VISUL VA DEVENI REALITATE. Multa bafta ! HAI CA PUTETI
                              PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

                              Comentariu

                              • dani bota
                                Membru
                                • 12.sep.2012
                                • 287

                                #30
                                Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

                                Unde mai exact e amplasata cabana?
                                Ultima editare de dani bota; 15.feb.2013, 07:02.

                                Comentariu

                                Procesare...