Viitoarea mea casa Cluj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • claudellus
    Incepator
    • 06.apr.2012
    • 53

    Viitoarea mea casa Cluj

    salut,

    anul trecut am achizitionat un mic teren, (aprox 300mp) si ma gandesc sa fac o casa.
    Toata iarna am inceput sa "desenez" la ea si am reusit sa fac pana acum:

    floor1.

    Ce pareri aveti?
    Multumesc anticipat.

    PS: Fiti cat mai "duri" cu criticile, pentru a evita greselile viitoare.
  • georgeflorin
    Membru marcant
    • 15.sep.2009
    • 306

    #2
    Răspuns la: Viitoarea mea casa Cluj

    nota 1 , (si asta din oficiu)

    Comentariu

    • FilipT
      Membru marcant
      • 15.feb.2009
      • 673

      #3
      Răspuns la: Viitoarea mea casa Cluj

      Frumos, parca in planul de la parter e baia in dreapta scarilor apoi la etaj e in stanga scarilor. E mai economic daca ati pune baile una deasupra celeilalte.

      Spor la treaba si Doamne ajuta!!! Asteptam poze cand incepeti constructia.

      Comentariu

      • georgeflorin
        Membru marcant
        • 15.sep.2009
        • 306

        #4
        Răspuns la: Viitoarea mea casa Cluj

        ......................si zidurile de la etaj daca nu ar sta in aer

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Răspuns la: Viitoarea mea casa Cluj

          Doua cuvinte : ex-clus !
          Nu merge ! Schita dvs nu respecta nici norme constructive nici principii de folosire a casei .
          Sint destule planuri online , aveti surse de inspiratie ...
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • claudellus
            Incepator
            • 06.apr.2012
            • 53

            #6
            Răspuns la: Viitoarea mea casa Cluj

            OK, accept criticile, dar inainte de asta cred ca trebuie sa va descriu si cum am gandit aceasta schita.
            Casa mai intai de toate este P+M. La parter am pus:
            hol 10.6mp
            bucatarie 15mp (eu imi petrec foarte mult timp in bucatarie). O sa observat o mica anomalie la ea .... in ideea in care nu vreau sa fie deschisa (de la ideea mea de bucatarie sunt sigur ca arhitectul va gasi o varinta placuta si realizabila)
            baie 4.4mp (baia deserveste nevoile din cursul zilei, am amplasat-o aproape de intrare pentru a nu face multa mizerie prin casa in ideea in care daca "fac pe mine" si ma grabesc, sa nu o iau incaltat su cu noroi pe papuci prin jumate de casa. Tot odata este si pentru dormitorul de la parter.)
            living 37mp - stiu ca este mare..... dar..... dupa ce va fi incarcat si cu mobila.... nu va mai fi la fel.
            dormitor (acest dormitor este in primul rand pentru oaspeti. Eu am doi parinti, prietena mea inca doi, care vor vrea sa vina sa stea la noi si perioade mai lungi.... 2- 3 saptamani, de aceea este amplasat la parter).
            Mansarda:
            un dormitor matrimonial 22.3 mp, unde este inclus si spatiu de lectura si un mic birou
            baie 7.1 mp pentru dormitorul matrimonial
            dressing 4,6 mp (parerea mea e ca este destul de mic, mai vedem discutam)
            2 dormitoare pentru copii (in familia prietenei mele, o data la doua generatii se nasc gemeni.... sa fiu precaut (e generatia care trebuie sa nasca gemeni) am gandit-o cu doua dormitoare din start) aprox 15mp fiecare
            baie aferenta dormitoare copii 4.8mp.

            Casa mai beneficiaza de un garaj subteran pentru doua masini, unde un loc de parcare va fi considerat si spatiu tehnic si spatiu de depozitare etc etc.

            Casa va fi construita in aproximativ 2 ani de zile, ce ma intereseaza in primul rand e partea de parter sa fie gata cat mai repede (daca sunteti atenti este exact un apartament cu doua camere) urmand ca apoi sa ne ocupam de finisajele si la mansarda.

            Tehnic casa va fi P+M practic zona de sub panta va fi foarte mica (incat sa iasa proiectul ca P+M)
            Casa va fi facuta in regie proprie.

            Tip constructie BCA cu izolatie, placa de la etaj va fi turnata (se vor folosi arcade pentru a sustine planseul etajului, astfel scazand considerabil golurile, care, la prima vedere par foarte mari).

            Si sa va spun putin si despre mine/noi. Un cuplu de tineri de 31 de ani fara copii si care vrem sa ne retragem intr-o zona din marginea Clujului.

            Buget pus la dispozitie in acest moment 55.000 euro.
            Domeniul in care lucrez, ma pune zilnic in relatii directe atat cu arhitecti din Cluj cat si cu firme de constructii,amenajari sau tamplarie.

            Sper ca cele scrise mai sus sa mai lamureasca putin din intentiile mele.

            Multumesc celor care au raspuns deja (chiar daca mult prea expeditivi unii) si celor care vor raspunde in viitor.

            O seara placuta.
            Ultima editare de claudellus; 22.mar.2013, 01:28.

            Comentariu

            • Sandu_T
              Membru Marcant
              • 18.nov.2011
              • 313

              #7
              Răspuns la: Viitoarea mea casa Cluj

              De ce 4 dormitoare?
              Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

              Comentariu

              • claudellus
                Incepator
                • 06.apr.2012
                • 53

                #8
                Răspuns la: Viitoarea mea casa Cluj

                Doi adulti (matrimonial) plus doi copii (fiecare cate unul) plus unul de oaspeti (se poate transforma in birou).

                Comentariu

                • cheluakame
                  Living Legend
                  • 27.oct.2012
                  • 2298

                  #9
                  Răspuns la: Viitoarea mea casa Cluj

                  Mie mi se pare ca suprafata vitrata este cam mare. Din cate stiu nu ar trebui sa depaseasca 20-25% din suprafata exterioara a casei. Pentru ca la nivelul geamurilor are loc o mare pierdere de caldura.
                  (in medie 1 mp de geam termopan low-e cu argon pierde cam 40 wati pe cand 1 mp de perete din bca 25 cm cu 10 cm termoizolatie pierde doar 8 wati).
                  iTermice --- Sursa ta de caldura

                  Comentariu

                  • Sandu_T
                    Membru Marcant
                    • 18.nov.2011
                    • 313

                    #10
                    Răspuns la: Viitoarea mea casa Cluj

                    Postat în original de claudellus
                    Doi adulti (matrimonial) plus doi copii (fiecare cate unul) plus unul de oaspeti (se poate transforma in birou).
                    Ok. Eu vă dau niște sfaturi din perspectiva unuia care a construit o casă deja. Trecând peste niște chestiuni tehnice, care nu o vă permită să faceți întocmai cum e Țproiectat din motive lesne de înțeles pentru un structurist, aș avea câteva amendamente cu privire la funcțional.
                    1. Ar trebui totuși proiectat un loc de luat masa (dining) la 4 persoane.
                    2. Nu aș lăsa bucătăria deschisă spre hol pentru că se pierde un perete în bucătărie, cu toate că e mai comod să intri cu cumpărăturile direct din hol in bucătărie .
                    3. Aș lăsa doar intrarea dinspre living în bucătărie și nu aș pune ușă.
                    3.1. Nu aveți suficient blat.
                    4. Aș face bar între living și bucătărie și aș îngusta bucătăria la 2.5m cu blat în "U" (0,6 blat + 0,6 blat + ~1,3 spațiu de manevră între) și aș câștiga 70 de cm în living unde aș putea amenaja diningul în spațiul deja existent. Cu toate că nu sunteți adeptul bucătăriei deschise, eu vă sfătuiesc să faceți bar, iar dacă nu vă va conveni, puteți închide cu un panel din MDF furniruit care să gliseze... soluții sunt destule, imaginație să ai.
                    5. La hol trebuie o fereastră.
                    6. La baie trebuie o fereastră.
                    7. La bucătărie sunt prea multe ferestre. Presupunând că acele ferestre sunt între corpurile suspendate și blat, pe lângă fapul că nu veți avea unde să montați prizele, va fi greu de întreținut.
                    8. Aș face intrarea în baie dinspre bucătărie.
                    9. Aș face un intrând în hol. Nu e prea în regulă să nu ai o nișă la intrarea în casă (chiar dacă deasupra e blacon).
                    10. Dacă faceți garaj, e bine să aveți prevăzut și un "laundry room".


                    11. Așa cum e "proiectat" acum, o să îngropați bani în structură mai mult decât ar trebui în mod normal. E drept că un funcțional corect pe o structură ieftină e greu de conceput dar nu imposibil.
                    12. În ce direcție e nordul? Teoretic intrarea se face dinspre vest sau sud iar terasa ar trebui să fie tot pe unul dintre punctele astea cardinale. Spatele casei ar trebui orientat spre nord.
                    13. Ar mai fi câte ceva, dar mai bine mergeți la un arhitect să vă facă proiectul, ori faceți un proiect care să respecte regulile de bază cu privire la funcțional.
                    Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2298

                      #11
                      Răspuns la: Viitoarea mea casa Cluj

                      Eu unul nu as amplasa terasa in Vest sau Sud. Teresa folosindu-se mai mult vara, va fi destul de inconfortabil sa stai pe ea la temperaturi de peste 35-40*C.

                      Si deasemenea in locul terasei as prefera un foisor (evident facut ceva mai departe de casa), cu gratar in el si masa pentru 8-10 persoane.
                      Ultima editare de cheluakame; 23.mar.2013, 14:33.
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • Sandu_T
                        Membru Marcant
                        • 18.nov.2011
                        • 313

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Viitoarea mea casa Cluj

                        Postat în original de cheluakame
                        Eu unul nu as amplasa terasa in Vest sau Sud. Teresa folosindu-se mai mult vara, va fi destul de inconfortabil sa stai pe ea la temperaturi de peste 35-40*C.

                        Si deasemenea in locul terasei as prefera un foisor (evident facut ceva mai departe de casa), cu gratar in el si masa pentru 8-10 persoane.
                        Se presupune că spre terasă ai suprafață vitrată mai mare, caz în care nu se pretează să o faci pe nord sau est, apoi, în materie de confort/disconfort, contează mult cu ce e acoperită și, da, e mai bun un foișor.
                        Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                        Comentariu

                        • claudellus
                          Incepator
                          • 06.apr.2012
                          • 53

                          #13
                          Răspuns la: Viitoarea mea casa Cluj

                          si ca sa ne mai descretim fruntile:

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Viitoarea mea casa Cluj

                            Postat în original de Sandu_T
                            Se presupune că spre terasă ai suprafață vitrată mai mare, caz în care nu se pretează să o faci pe nord sau est, apoi, în materie de confort/disconfort, contează mult cu ce e acoperită și, da, e mai bun un foișor.
                            Nici pe departe ! Un foisor nu este practic decit intr-o curte foarte mare , verdeata , un alt stil de viata ...
                            Pt o casa normala , mult mai practic este o terasa lipita constructiei , corp comun cu casa , practic o prispa de dimensiuni generoase .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2298

                              #15
                              Răspuns la: Viitoarea mea casa Cluj

                              Care pe timpul iernii opreste patrunderea radiatiei solare in casa ...
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              Procesare...