Aviz negativ autorizare lucrari

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • chisarmihai
    Incepator
    • 08.feb.2013
    • 11

    Aviz negativ autorizare lucrari

    buna ziua.
    In luna februarie 2013 am inceput demersurile in vederea autorizarii extinderii si mansardarii locuintei mele. Am obtinut un certificat de urbanism si avizele necesare(apa canal, curent, mediu). Am obtinut acordul unui vecin care nu mai locuia in locuinta vecina si pe care abia l-am gasit intr-o alta localitate din judet, am contactat un arhitect (cam amator) care pentru 2900 lei mi-a facut un proiect..
    De la primarie am primit asigurari ca nu vor fi probleme cu autorizarea, asa ca am inceput sa-mi cumpar materiale de constructii, utilaje, mi-am luat un credit de la banca si asteptam cam in doua saptamani sa rezolv cu actele...
    Intr-o vineri primesc un telefon de la arhitect care imi spune ca sunt probleme cu avizul de la insp de stat in constructii... Nu m-am ingrijorat f tare intrucat credeam ca le voi rezolva..
    Am mers la insp de stat in constructii care mi-a dat lovitura de gratie... un aviz negativ care opreste procedura de autozatie...
    Din discutiile cu acestia care pareau profesionisti a rezultat ca primaria mi-a eliberat abuziv certificatul de urbanism, in zona in care doresc sa construiesc nu exista un PUZ si ca am ghinionul ca locuiesc in centrul orasului.. De asemenea mi-au spus ca este obligatia primariei de a efectua acel puz, iar eu si daca doresc nu pot face Puz-ul legal pentru a putea construi..
    De asemea au gresit punctele cardinale intrucat doamei din primarie ii murise socrul si urma sa construiesc pe trotuar si pe strada, de unde si structuristul a gresit acele puncte...etc
    Am mers la primarie si cei de acolo si-au recunoscut vina....dand vina pe cei de la insp de stat in constr care din zisele lor acceptasera in trecut alte autorizari fara puzuri...
    Ambelor parti le-am solicitat o solutie legala intrucat eu nu gresisem cu nimic.,,,obtinusem avizele. si au ajuns la concluzia ca trebuie sa astept cam un an, intrucat primaria ar fi alocat cateva miliarde pentru a face puzuri, urmeaza licitatii si alte chesti
    Din alte surse am auzit ca ar fi vrajeala intrucat de 12 ani nu exista puzuri in oras, ca ar fi doar promisiuni si sa nu ma bazez pe asta ca nu au bani pentru puzuri
    Cei de la insp de stat au zis sa-i dau in judecata pe cei din primarie, fapt ce nu ma avantajeaza avand in vedere preocedura complicata.
    Ma puteti ajuta cu un sfat in acest caz. Practim doream sa mai construiesc o bucatarie la parteri si trei camere la manansarda
    Atasez certificatul de urbanism si avizul negativClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	scan0011-tif.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	394,6 KB 
ID:	637710Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	scan30001-jpg-tif.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	143,7 KB 
ID:	637711Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	scan40001-tif.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	428,4 KB 
ID:	637712Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	scan40001-tif.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	428,4 KB 
ID:	637713Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	scan50001-tif.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	227,8 KB 
ID:	637714
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2210

    #2
    Răspuns la: Aviz negativ autorizare lucrari

    In zona legata de judecata este greu sa va raspundem insa este cert ca atat timp cat nu exista autorizatie de construire, nu aveti nimic sigur. Cine va asigurat ca nu vor fi probleme nu isi poate asuma nimic, totul sta doar in documente.
    Nu numai la dvs, exista probleme cu planurile urbanistice ce trebuiesc actualizate/refacute insa aceasta este problema Primariei.
    Nu stiu in ce situatie exacta este autoritatea locala insa aceste planuri urbanistice pot fi prelungite din pdv al valabilitatii astfel incat cei de la ISC sa nu puna probleme. Legal, fara planuri urbanistice in vigoare, Primaria nu poate elibera autorizatii de construire.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • chisarmihai
      Incepator
      • 08.feb.2013
      • 11

      #3
      Răspuns la: Aviz negativ autorizare lucrari

      ce ma intriga este ca mai multi vecini din cartier au obtinut autorizatii de costructii inclusiv in anul 2012 fara a exista puz si din disctutiile cu ei nu li sa cerut acest puz. Arhitectul orasului a precizat ca nu a existat niciodata puz in zona in care doresc sa construiesc. De asemea mi-au sugerat ca pot face eu puz pe 4 strazi care sa cuprinda si locuinta mea, care ar costa peste 10000 lei, insa din ce m-am interesat nu ar fi legal ca eu in calitate de beneficiar sa fac acest puz, in plus ministerul culturii al carui aviz este necesar (omis in certificatul de urbanism) nu ar accepta puzuri pe o suprafata asa mica... deci pot ramane cu banii dati si cu un alt aviz negativ

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6698

        #4
        Răspuns la: Aviz negativ autorizare lucrari

        In instanta NU veti avea castig de cauza ! Dvs dand in judecata o institutie de stat unde gresala a fost umana , ceea ce veti castiga - dar nici asta 100% - e faptul ca lucratorul care a gresit va primi o mustrare !
        Din nefericire asta este adevarul , pacat ca ati decis sa cumparati materialele inainte de scoaterea autorizatiei
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • chisarmihai
          Incepator
          • 08.feb.2013
          • 11

          #5
          Răspuns la: Aviz negativ autorizare lucrari

          ma gandesc ca este o situatie ce trebuie reglementata de primarie. Adica nu se va putea face nicio constructie in centrul orasului anul acesta? ori toti merg pe relatii la isc?

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Răspuns la: Aviz negativ autorizare lucrari

            Postat în original de chisarmihai
            In luna februarie 2013 am inceput demersurile in vederea autorizarii extinderii si mansardarii locuintei mele. Am obtinut un certificat de urbanism si avizele necesare(apa canal, curent, mediu).............
            In certificatul de urbanism sint scrise toate actele de care aveti nevoie pt autorizare . Faptul ca v-ati apucat sa investiti in speranta ca totul merge snur ....teapa .
            Acum nu va ramine decit instanta .
            In mod normal acolo unde exista un PUZ , chiar expirat , el se prelungeste pina la facerea altuia , deci nu se suspenda si zona ramine in aer ...
            Consultati un jurist , pe cineva care se pricepe la asemenea acte caci s-ar putea descurca si sa descoperiti ca este doar un abuz al celor de la ISC.
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • chisarmihai
              Incepator
              • 08.feb.2013
              • 11

              #7
              Răspuns la: Aviz negativ autorizare lucrari

              am discuta cu factori responsabili din primarie care mi-au spus ca nu exista puz si nu sunt bani pentru a-l face. La o alta intalnire au spus ca s-ar fi alocat bani si in proportie de 80 % in toamna s-ar apuca de el si in primavara 2014 ar fi gata.
              Nu investitia in materiale este problema intrucat nu am cumparat foarte multe, problema este ca o sa mai stau cel putin un an intr-o singura camera

              Comentariu

              • chisarmihai
                Incepator
                • 08.feb.2013
                • 11

                #8
                Răspuns la: Aviz negativ autorizare lucrari

                am obtinut un alt certificat de urbanism din care nu inteleClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	scan0007.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	236,3 KB 
ID:	609202Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	scan0009.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	413,7 KB 
ID:	609203g nimic si pe care il atasez

                Comentariu

                • fanero
                  Living Legend
                  • 02.aug.2008
                  • 2107

                  #9
                  Răspuns la: Aviz negativ autorizare lucrari

                  Va aproba sa elaborati un PUZ pentru intregul UTR

                  Comentariu

                  • alin_855
                    Membru
                    • 07.apr.2010
                    • 101

                    #10
                    Răspuns la: Aviz negativ autorizare lucrari

                    In cazul in care doriti sa continuati cu realizarea PUZ-ului acestia sunt pasii pe care trebuie sa-i urmati. Aveti o delimitare clara a zonei de studiu ce trebuie sa se regaseasca in PUZ. Urmatorul pas este obtinerea punctului de vedere a agentiei de mediu (daca trebuie sa faceti studiu de impact asupra mediului) + continuarea demersurilor aprobarii PUZ-ului (obtinerea avizelor necesare care probabil sunt pe pagina 3 din certificatul dvs de urbanism si pleaca de la obtinerea avizului de oportunitate, aprobare de la circulatii, mediu, cultura poate...). Oricum un lucru este fooarte dubios in sensul ca vad ca este o hotarare de consiliu pe 2010 cu privire la aprobarea PUG-ului orasului(deci un PUG nou care trebuie sa vina in completarea celui vechi). Toate PUG-urile sunt obligate sa aiba reglementari pe zone(UTR-uri). In cazul in care anumite zone nu sunt reglementate intr-adevar se recurge la solutia data de primarie-elaborare PUZ. Problema este ca zona dvs fiind o zona cu funtiunea predominanta de locuire este ciudat, bizar ca nu este reglementata. Sincer ma intreb cum arata PUG-ul orasului, cine l-a facut si ce alte zone din oras se gasesc in aceeasi situatie. Oricum discutia este mult mai complicata decat pare.......

                    Comentariu

                    • chisarmihai
                      Incepator
                      • 08.feb.2013
                      • 11

                      #11
                      Răspuns la: Aviz negativ autorizare lucrari

                      mi s-a motivat ca pentru constructia in centrul orasului este obligatorie existenta unui Puz, conform lg 350/2001
                      art 47 (3) Elaborarea de planuri urbanistice zonale este obligatorie pentru:
                      a) zonele centrale ale localităţilor;
                      Oricum am renuntat anul asta la constructie. Sper sa faca primaria acest puz.. Dupa Paste mi-au spus sa le fac o vizita pentru a-mi transmite daca au inceput sau nu demersurile.

                      Comentariu

                      • chisarmihai
                        Incepator
                        • 08.feb.2013
                        • 11

                        #12
                        Răspuns la: Aviz negativ autorizare lucrari

                        dapa cateva luni am mai facut niste vizite la primarie si a iesit din discutie posibilatea efectuarii puz-ului de catre acestia.. lipsa fonduri

                        Comentariu

                        Procesare...