Casa eficienta, cu consum redus de resurse si nu numai

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DIY
    Living Legend
    • 07.sep.2007
    • 1756

    Casa eficienta, cu consum redus de resurse si nu numai

    Iata ce ma preocupa, mai nou.

    Dupa cum spune si titlul mesajului, mi-am propus sa construiesc o casa cat se poate de eficienta din toate punctele de vedere. Nu vreau sa-i spun ecologica sau verde fiindca notiunile acestea au fost atat de uzate si de abuzate ca nici nu mai stiu ce reprezinta cu adevarat. O casa eficienta, care sa exploateze corect resursele la-ndemana si care sa deranjeze mediul cat mai putin; atat pe termen lung cat si pe termen scurt.

    Ca materiale si tehnologii de constructie, ma gandesc la ceva clasic & pe cat se poate din materiale locale (deal-munte). As prefera folosirea unor tehnologii traditionale. Daca nu se poate face totul cu materiale locale (ca deh, ne mai trebuie o tigla, o usa) as prefera sa ma aprovizionez de la producatori romani. Pentru cele ce nu se incadreaza aici, prefer cea mai performanta varianta.
    In plus, am si niste fixatii. Care duc la formarea a doua liste; una cu materiale care NU vor fi folosite, si una cu materiale ce, DA, vor fi preferate.
    NU: termosistem, vopsele lavabile, tamplarie din plastic sau aluminiu, usa metalica, polistiren, spuma poliuretanica, elemente executate din plastic (aici o sa fie tare greu ! ), imitatii de orice fel, aer conditionat, spatiu excedentar.
    DA: panouri solare pentru incalzire, panouri foto-voltaice, captare apa, reciclare apa menajera (gri), pereti exteriori dubli cu ventilare pe timp de vara (daca finantele o permit), cap de dus cu debit redus, wc-uri dual flush, recuperare de caldura.

    Momentan sunt in porces de adunare a informatiilor & clarificare a ideilor si, odata ce voi decide asupra tuturor aspectelor legate de constructie, voi incepe proiectarea.
    Ceea ce stiu deja este ca amprenta la sol ar trebui sa nu depaseasca 65-70 mp, pentru o casa P + mansarda pe 1/2 din aria la sol; fara beci.

    Si mai stiu si ca m-ar interesa si idei cat mai provocatoare. Scriind acest mesaj, mi-am adus aminte de un pasaj dintr-o carte (nu mai tin minte amanunte, am citit asta prin liceu ... ) in care musafirii se plangeau ca poarta de la intrare se misca foarte greu. La care gazda a raspuns spunand ca poarta este special gandita asa, fiindca orice vizitator, actionand poarta de la intrare, in fapt pompeaza nu mai stiu cati litri e apa in rezervorul de inaltime al gazdei ... cam asa ceva.

    Si mai stiu si ca, la o adica, daca vreau sa reduc cheltuielile de investitie, o sa-ncep cu suprafata si nu cu rabat la eficienta.

    In fine ... multumesc anticipat celor interesati sa vina cu sfaturi, opinii, sugestii.
  • DIY
    Living Legend
    • 07.sep.2007
    • 1756

    #2
    Studiu despre incalzirea solara pasiva in ... Alaska!

    Din pacate, in limba engelza. Aici: http://www.alaskasun.org/pdf/PassiveSolar.pdf

    In principal (pentru cei ce nu se descurca cu engleza), studiul spune ca in Alaska (Anchorage) o casa cu superizolatie R-40 (izolatia fiind baloti de paie) atat la pereti cat si la acoperis si pardoseala (aceasta din urma fiind f.f.f. importanta pentru incalzirea pasiva) poate inregistra o reducere in consumul de energie la 25% pana la 40%!! In Alaska! Cele mai bune rezultate, spune studiul, se inregistreaza la suprafata vitrata de 20% din aria incaperii, cu conditia ca ferestrele respective se fie protejate cu obloane R-20 pe timpul noptii. Astfel incat sa se mentina la interior caldura acumulata pasiv in timpul zilei.
    Nu ma tenteaza sa pun obloane R-20 la exterior, obloane care ar trebuie actionate in fiecare seara. Cu riscul de a nu reduce consumul de energie cu chiar 40% ci poate numai cu ... 30% (am aruncat un numar la-ntamplare, n-am facut nici un calcul) m-as orienta mai degraba catre ceva la interior. Nu stiu inca, vom mai vedea ...

    O problema asupra careia autorii articolului atrag atentia este supraincalzirea pe timp de vara, datorita acelorasi ferestre care pe timp de iarna sunt bienvenite. Pentru a rezolva problema ei recomanda diverse elemente constructive care sa fie montate, folosite pe timp de vara si care sa creeze umbra ... eu ma gandesc ca ar fi mult mai simplu cu niste copaci din categoria foioaselor; vara tin umbra, iarna lasa razele sa treaca ... cam pana aici am ajuns eu cu ganditul.

    In orice caz, ideea de incalzire pasiva e in top, pentru mine.

    Acelasi tudiu mai prezinta si o casa din Alberta, unde energia solara este folosita in trei feluri: celule fotovoltaice, panouri solare de preparare apa calda si incalzire solara pasiva. Si cica ajunge respectiva constructie sa nu mai consume energie ... interesant.

    Comentariu

    • dani bota
      Membru
      • 12.sep.2012
      • 287

      #3
      Răspuns la: casa eficienta, cu consum redus de resurse si nu numai

      Ati facut niste costuri estimative a materialelor {panouri solare.....etc.} si manopera ca sa putem face o comparatie ,sa vedem daca se merita,in cat timp se amortizeaza investitia vs. materiale uzuale?

      Comentariu

      • DIY
        Living Legend
        • 07.sep.2007
        • 1756

        #4
        Răspuns la: casa eficienta, cu consum redus de resurse si nu numai

        Nuuu, nu am asa ceva. Ba chiar pot spune ca sunt foarte departe de acest stadiu.
        Intai trebuie sa-mi clarific metoda si tehnologiile de constructie; materiale, grad de izolare (la pereti R-35 ar fi ideal, mai mult de-atat si mai bine), tipuri de bariere termice, suprafata vitrata finala, bariere de vant s.a.m.d. Toate astea se vor reflecta in pierderile totale de caldura. Care pierderi de caldura vor fi apoi compensate de sistemul complex de inclazire: incalzire pasiva, sistem solar si o centrala (mai mult ca rezerva). De asemeni, semineul va fi si el gandit ca sursa de incalzire de rezerva. Intelegi acum ca mai sunt N pasi pana sa ma lamuresc cat anume costa panourile solare pentru incalzire. La fel si cu cele foto-voltaice.
        Nu mi-am pus problema de amortizare fiindca logica dupa care se va desfasura acest proeict este un pic diferita. Ceea ce ne intereseaza cel mai tare este sa estimam costurile in exploatare. Astea sunt de maxima importanta (avand in vedere ca atunci cand o fi gata - cand o fi si asta, ca se vede ca suntem la inceput rau de tot - usa va fi deschisa prietenilor si familiei in perioadele cand noi nu suntem acolo) pentu noi. Acum lucram la buget si - pur si simplu! - trebuie sa facem astfel incat sa ne incadram in buget.
        Ce stiu precis, este ca manopera pentru toate instalatiile (mai putin cele electrice) inclusiv pentru automatizari (care vor fi destule) o sa fie zero. Din pacate, nu cred ca avem timp caci, daca am fi avut, toate finisajele la interior ar fi fost zero ... asta e ...

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6452

          #5
          Răspuns la: casa eficienta, cu consum redus de resurse si nu numai

          @ DIY: Mă bucur să te "văd", aşa că... te salut şi, în acelaşi timp, salut revenirea ta!

          Unde se va construi această casă? La noi sau acolo? Pentru că, după materiale şi construcţie, pare ca va fi construită la noi, dar după celelalte tehnologii (în principal), precum şi după cum vorbeşti despre rezistenţa termică (folosind unitaţile de măsură/termenii de acolo)...

          Casa se va dori a fi una pasivă?
          Amprenta la sol este "bătută în cuie"?
          Am văzut că "ideea de încălzire pasivă e în top". De ce nu şi răcirea?



          P.S. De ce nu mai ai titulatura de "expert HVAC"?
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • dani bota
            Membru
            • 12.sep.2012
            • 287

            #6
            Răspuns la: Casa eficienta, cu consum redus de resurse si nu numai

            O sa urmaresc cu interes daca continuati sa postati evolutia ,poate ca o sa prinda proiectul si veti fi urmat si de altii sau cei care avem deja o casa sa putem face adaptari in functie de materialele folosite si de tehnica cu care le puneti in opera. Asteptam urmarea, sper sa bateti nr. de episoade de la "Tanar si cum ii mai spune" cu multa informatie de calitate.Numai bine!

            Comentariu

            • DIY
              Living Legend
              • 07.sep.2007
              • 1756

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: casa eficienta, cu consum redus de resurse si nu numai

              Postat în original de RaduCA
              @ DIY: Mă bucur să te "văd", aşa că... te salut şi, în acelaşi timp, salut revenirea ta!
              Si eu. Ti-am (re)vazut jurnalul de casa dar s-a oprit brusc. Sper ca esti o.k. si ca viata a fost buna cu tine de cand nu ne-am mai "vazut" pe-aici.

              Postat în original de RaduCA
              Unde se va construi această casă? La noi sau acolo? Pentru că, după materiale şi construcţie, pare ca va fi construită la noi, dar după celelalte tehnologii (în principal), precum şi după cum vorbeşti despre rezistenţa termică (folosind unitaţile de măsură/termenii de acolo)...
              La "noi" ... adica la voi ... aaahh.. adica in Romania. Cu materiale si resurse locale, pe cat se poate. Dar, in acelasi timp, mi-as dori sa pot aplica macar cateva dintre chestiile pe care le-am indragit, invatat si experimentat de-a lungul timpului. Am pomenit de R; nu se mai foloseste in Romania? Poate am mai scapt cate-un termen pe ici si pe colo si fiindca am incercat sa redau, succint, niste idei din documentele in limba engleza pe care le-am postat. Mi-ar place, de asemeni, sa includ si tehnologii traditionale. Poate-ti mai aduci aminte ca eu am mai facut, de-a lungul timpului, ceva pledoarii pentru mentinerea valorilor locale.

              Postat în original de RaduCA
              Casa se va dori a fi una pasivă?
              Amprenta la sol este "bătută în cuie"?
              Am văzut că "ideea de încălzire pasivă e în top". De ce nu şi răcirea?
              Absolut corect. Casa se va dori pasiva. Insa nu va fi pasiva, deoarece este extrem de greu sa ridici o casa pasiva in adevaratul sens al cuvantului; mai ales cand trebuie sa ne incadram intr-un buget. Daca va fi pasiva din cand in cand si eficienta in rest, tot e o.k.
              Amprenta la sol nu e batuta in cuie. De ce? Ai vreo sugestie? M-ar interesa. Deocamdata suprafata mentionata trebuie sa cuprinda: vestibul, open concept living + loc de luat masa + bucatarie, doua dormitoare, doua bai (una normala, una de serviciu), o camera tehnica mica mica, o debara si ... scara catre loft, unde o sa fie biroul. Asta-i tot. Dupa cum spuneam , eu as incerca s-o micsorez, chiar.
              Da, la capitolul racire pasiva deocamdata iau in calcul (in plus de structura peretilor) ventilatia naturala bazata pe efect de cos de fum (da' asta se rezolva din spatii si deschideri, de unde si ideea de loft), venitlarea unor pereti pe perioada de vara (cred ca am pomenit de asta, deja) si mama natura cu umbra. Nu imi doresc AC !!!



              Postat în original de RaduCA
              P.S. De ce nu mai ai titulatura de "expert HVAC"?
              Habar n-am Poate fiindca n-am mai dat pe-aici de vreo doi ... trei ani, cred ... Sincer, tu mi-ai adus aminte, ca eu uitasem. Oricum, nu ma poate supara asa ceva, dupa bucuria de a-mi fi adus aminte parola contului !!!
              Dar fii fara grija, tot de HVAC sunt, asa ca expertiza nu mi-am pierdut-o.


              Aaah ... a trebuit sa-mi editez intrarea fiindca, odata ce am vazt textul, parca-i lipsea ceva ... da' mi-am adus aminte:

              Numai bine,
              DIY

              Comentariu

              • DIY
                Living Legend
                • 07.sep.2007
                • 1756

                #8
                Răspuns la: Casa eficienta, cu consum redus de resurse si nu numai

                @dani bota:

                O sa postez, cu siguranta. Numai ca trebuie sa ai rabdare cu mine; proiectul este in faza de conceptie, deocamdata. De-aceea si speram intr-un brainstorming la momentul asta. Intre timp voi incerca sa mai postez ce-mi pare mie mai interesant si cu aplicabilitate la proiectul asta.

                Numai bine,
                DIY

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6452

                  #9
                  Răspuns la: Casa eficienta, cu consum redus de resurse si nu numai

                  Un blog care s-ar putea să te intereseze (măcar parţial): http://www.casasolara.blogspot.ro/
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • Catalin1968
                    Incepator
                    • 11.feb.2012
                    • 71

                    #10
                    Răspuns la: Casa eficienta, cu consum redus de resurse si nu numai

                    Din multele documentare realizate (nu de mine) am selectat unul in ton cu tema discutata... Cert este ca la ei se poate!

                    Catalin S.

                    Comentariu

                    • DIY
                      Living Legend
                      • 07.sep.2007
                      • 1756

                      #11
                      Răspuns la: Casa eficienta, cu consum redus de resurse si nu numai

                      @Catalin1968

                      Multumesc mult! Foarte reusit documentarul. Am vazut destule pe tema, dar acesta e si placut, relaxant, nu numai informativ. Constructia in sine si noul stil de viata pe care l-au adoptat ... in general, un pic cam prea "new age" pentru mine. Sau, dupa cum zice prezentatorul, cam "hippie dippie cliche". In afara acestui aspect si in afara faptului ca peretii astia din anvelope necesita munca bruta grea si multa, ideea este minunata. Bravo celor ce reusesc s-o puna in aplicare. Si bravo si noua, celor care visam ...

                      Comentariu

                      • DIY
                        Living Legend
                        • 07.sep.2007
                        • 1756

                        #12
                        Răspuns la: Casa eficienta, cu consum redus de resurse si nu numai

                        Postat în original de RaduCA
                        Un blog care s-ar putea să te intereseze (măcar parţial): http://www.casasolara.blogspot.ro/
                        Ma intereseaza si chiar foarte mult. Deocmadata n-am apucat decat sa trec rapid prin informatie si sa dau peste cele 462 (!!) de poze cu casa si arta doua dintre chestiile mele preferate. Asa ca o sa-mi fac timp sa iau totul pas cu pas.

                        Comentariu

                        • DIY
                          Living Legend
                          • 07.sep.2007
                          • 1756

                          #13
                          Pamant batatorit (Rammed Earth)

                          Pamant batatorit cu adaos aprox. 10% ciment = Rammed Earth
                          Pe langa pamant, se pot adauga nisip si pietris, dupa dorinta.
                          La interior se poate lasa asa; in acest mod casa respira si pastreaza o umiditate relativa aproape constanta. Sau se poate aplica un selac. Varianta cea mai ... banala ar fi sa se gletuiasca si varuiasca la interior numai ca - ideal - se vor folosi produse pe baza de lapte de var si nu compusi cu adezivi.
                          O alta tehnologie de constructie ideala pentru casele eficiente energetic.





                          Comentariu

                          • DIY
                            Living Legend
                            • 07.sep.2007
                            • 1756

                            #14
                            Casa Soleta - Made in Romania

                            Soleta - Made in Romania!

                            Casa Soleta, zero energy, facuta in Romania. Interesant.
                            Soleta - o familie de case din lemn stratificat moderna, ecologica, eleganta si prietenoasa cu natura inconjuratoare, confortabila, functionala si prietenoasa cu mediul


                            Chiar daca la capitolul confort lasa de dorit - din punctul meu de vedere - felicitari ca a fost presentata si pe Trendir:

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6865

                              #15
                              Răspuns la: Casa eficienta, cu consum redus de resurse si nu numai

                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              Procesare...