Ce face ca o casa sa fie usor vandabila

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • provilla
    Membru Marcant
    • 23.mar.2010
    • 681

    Ce face ca o casa sa fie usor vandabila

    ce face ca o casa sa fie vanduta la un pret bun si relativ repede pe aceste timpuri grele ?

    parerile sunt bune si educative atat de la cumparatori cat si de la dezvoltatori .

    ma gandesc ca asa o sa putem construi ceva sa ne placa tuturor .
    Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.
  • DIY
    Living Legend
    • 07.sep.2007
    • 1752

    #2
    Răspuns la: Ce face ca o casa sa fie usor vandabila

    In primul rand o casa care sa ne placa tuturor nu exista.

    Acum, ca am lamurit treaba asta, iti pot spune ce mi-ar place mie. Si, daca mai multi isi exprima pe-aici parerile, atunci s-ar putea sa-ti poti face o idee ...

    1. Location! Location! Location! ... dupa gustul fiecaruia ... unii vor in buricul targulu, altii undeva la munte unde sa nu aiba vecini ...
    2. Casa sa fie total finisata iar curtea sa fie amenajata (chiar daca sumar) si curata, cu - eventual - un loc de parcare.
    3. Arhitectura cat mai potrivita zonei, neutra (stil si culori) si cu cat mai putine zorzoane si chestii "deosebite"; nu ma pot abtine - am o boala pe cuvantu' asta ....
    4. Acoperisul: executie si termen de garantie.
    5. Usa de la intrare sa se potriveasca casei si zonei.

    Se stie ca, odata intrat pe usa, unui cumparator ii sunt necesare 30 de secunde ca sa-i placa o casa sau nu. Cu alte cuvinte, vanzatorul are numai 30 de secunde sa creeze o prima impresie buna. De aceea am listat mai sus aspecte care, dupa parerea mea, il invita pe cumparator spre usa casei dandu-i totodata o stare de bine.

    6. Materiale oneste, clare fara "imitatie de"; parerea mea.
    7. Finisaje impecabile, totul sa se potriveasca la milimetru.

    Odata intrat in casa:
    8. Holul de la intrare sa fie luminos, spatios (fara exagerare) si cu suficient spatiu pentru ascuns imbracamintea si incaltamintea.
    9. Bucataria impecabila; open concept, daca ar fi pentru mine. Mobila neutra, lumina buna in toate zonele (preparare, servire, depozitare) si folosit tot spatiul la maxim, dar intr-un mod cat mai ergonomic. Evident, regula aranjamentului celor trei electrocasnice importante este de baza! Finisaje de calitate.
    10. Instalatiile de incalzire si AC cat mai ascunse + ff buna stare de functionare si exploatare eficienta a acestora. In caz ca nu se poate, instalat totul cat mai curat si cu cat mai multe unghiuri de 90*
    11. Multa lumina naturala.
    12. Pardoselile.
    13. Baile - cat mai bine gandite ca sptiu si functionalitate, cat mai luminoase, atat din constructie cat si din finisaje.
    14. Numarul si amplasarea prizelor si a corpurilor de iluminat

    Bonusuri:
    14. dormitor master cu baie atasata.
    15. rafturi si buna organizare in totate dulapurile inzidite
    16. garaj

    In rest, numarul de dormitoare, bai si alte spatii depinde de zona si de categoria majoritara de cumpartori in zona respectiva.

    Numai bine,
    DIY

    .

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6865

      #3
      Răspuns la: Ce face ca o casa sa fie usor vandabila

      .... si binenteles un pret fara concurenta si f accesibil !
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      Procesare...