Legare prize, intrerupatoare si corpuri de iluminat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • carstea100
    Incepator
    • 01.mai.2006
    • 2

    Legare prize, intrerupatoare si corpuri de iluminat

    Am un apartament proaspat zugravit si as dori acum sa schimb intrerupatoarele, prizele si sa leg corpuri de iluminat noi. Problema este ca nu stiu cum...Exista undeva vreun set de tutoriale in aceasta directie? Cum trebuie montate prizele...care fire unde...samd.
    Multumesc anticipat!
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    In cazul prizelor normale de 220V/50 Hz ai maxim 3 fire, asta daca instalatia are impamantare, daca nu are ai doar 2 fire. Prizele noi au tot asa - doua locuri unde poti monta firele - nu conteaza pozitia. In cazul prizelor cu impamantare al treilea fir il legi de prinderea care nu are legatura cu contactele de la cele doua gauri unde intra piciorusele stecherului. Acela este circuitul de impamantare. La intrerupatoare daca sunt simple ai 2 fire daca sunt duble vei avea 3. Aparatele noi(prize , intrerupatoare etc) va trebui sa le montezi la fel ca si cele vechi, asta presupune sa fii atent si sa faci o mica schema cand le demontezi pe cele vechi. Corpurile de iluminat se leaga in functie de model. In general ai un fir comun pentru toate becurile(daca lampa are mai multe) si inca "n" fire in functie de "n" becuri apartinand lampii. Daca doresti ca toate aceste becuri sa se aprinda impreuna aceste "n" fire le vei lega impreuna cu faza care vine din instalatie.
    Toate lucrarile le vei executa dupa ce in prealabil ai deconectat instalatia de la tensiune!!!


    Acestea ar fi la modul general niste idei. Daca ne spuneti mai in detaliu ce corpuri de iluminat ati achizitionat si cam cum este instalatia veche va vom ajuta mai usor.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2398

      #3
      Uneori este mai complicat sa explici lucrurile simple decat pe cele complicate.
      "Toate lucrarile le vei executa dupa ce in prealabil ai deconectat instalatia de la tensiune!!!"
      Suna ca intr-un manual de laborator: actionati comutatorul A, dupa ce in prealabil ati decuplat sursa B.
      Este greu sa inveti meserie cu ajutorul forumului. Pentru cei care nu se pricep mai sigur este sa plateasca un meserias, sau intai sa exerseze pe bancuri de probe daca tot vor sa invete. Am tot respectul pentru aceste forumuri dar sigur trebuie sa ajungi la un anumit nivel de cunostinte ca ceea ce ti se spune aici sa te poata ajuta. Personal aplic regula: daca o lucrare o pot face cel putin la fel de bine ca un "meserias", atunci o fac eu, dar daca stiu ca poate sa vina cineva si sa o faca mai bine decat mine, dat fiind faptul ca este o lucrare care va dainui multi ani, atunci prefer sa platesc o mana de lucru si sa-mi asigur o calitate superioara a lucrarii. Iar in privinta curentului electric daca cineva nu se pricepe (nu este nicio rusine, ca doar nimeni nu le stie pe toate) macar d.p.d.v. al protectiei este mai bine sa nu se bage.

      Comentariu

      • carstea100
        Incepator
        • 01.mai.2006
        • 2

        #4
        Multumesc pentru ajutorul acordat. Ma voi pune pe treaba si va anunt ce anume am reusit sa fac. Am studii tehnice si sunt pasionat de mesterit. Problema este ca informatii in aceasta directie, tip scoala, se gasesc destul de greu. Salut initiativa acestui portal si mai ales pe cei care raspund cu sfaturi ...

        Inca o data multumesc!

        Alex

        Comentariu

        • break_noon
          Membru
          • 19.dec.2005
          • 138

          #5
          Ca orice chestie de mesterit prin casa, si instalatiile electrice sunt relativ simple de facut, daca ai grija ce faci.
          Cum la timplarie se spune sa masori de 10 ori si sa tai o data, la fel si la curent, trebuie sa ai foarte mare grija ce faci inainte de a face, ca sa nu ai probleme.

          Cei care sunt incepatori, dar vor sa invete e bine sa cheme pe cineva mai calificat, care sa ii asiste, cel putin in fazele initiale. Mai apoi pot incerca si singuri. Totul depine de fiecare, cit timp are si cit de indeminatic este.

          Tot pentru incepatori, e bine sa aibe la indemana un aparat de masura, pentru tensiune si pentru rezistenta, pe care binenteles sa stie sa il foloseasca. Cu acel aparat poate sa masoare un intrerupator sau o priza, daca nu este evidenta pozitia si corespondenta clemelor, inainte de a monta, pentru a nu gresi montajul.

          La montarea prizelor si a intrerupatoarelor este foarte importanta asigurarea ferma a legaturilor, pentru ca o legatura facuta slab, prin stringerea superficiala a suruburilor va duce in timp la incalzirea acelui contact si la risc de afumat sau chiar incendiu. Nu trebuie exagerat cu stringerea suruburilor, sa nu stricati prinderea respectiva.

          Daca ai in casa doze din acelea vechi, de metal, acestea trebuie izolate cu carton sau hartie. De obicei acestea sunt deja izolate, dar unii mai scot respectivele cartoane cind inlocuiesc prizele.

          Comentariu

          Procesare...