Gletuire pereti bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mihai-Gabriel
    Incepator
    • 03.mai.2006
    • 22

    Gletuire pereti bucatarie

    Buna ziua!

    Am achizitionat anul trecut un apartament si ma chinui sa-l amenajez.

    Vechiul proprietar a pus faianta in bucatarie peste vopseaua in ulei pe care a "impuscat-o" din loc in loc astfel incat cimentul folosit la vremea respectiva sa faca priza. Cred ca stiti despre ce e vorba ca am vazut la mai multe persoane aceeasi situatie...

    eu as vrea sa pun faianta doar intre corpurile de mobila de jos si cele suspendate... nimic mai simplu.. meseriasul mi-a spus ca sa folosesc ceresit cm9 ca face priza foarte bine peste ce am eu acolo...

    problema este ca pe ceilalti pereti as vrea sa trag glet si sa vopsesc cu lavabil peste....

    cum sa procedez? exista o amorsa cu care sa dau peste si apoi sa trag glet? sau trebuie curatat tot pana la beton?

    Va multumesc pentru ajutor.
  • DEKO
    Membru
    • 16.nov.2005
    • 228

    #2
    re...

    Amorsa aia putem sa o numim grund....ce poate avea in compozitie nisip ...peste care poti pune ce vrei ...chiar tencui daca este necesar.

    Comentariu

    • Mihai-Gabriel
      Incepator
      • 03.mai.2006
      • 22

      #3
      Iti multumesc pentru sfat! Stii cumva si ce tip de grund, ma refer la nume si producator...

      Comentariu

      • livas
        Incepator
        • 20.iun.2005
        • 43

        #4
        Eu am dat cu grund pentru var lavabil de la Deko-profesional are in componeneta nisip. Sunt multumit de rezultat, poti sa incerci, nu stiu cum e de la alte firme, dar dupa aprecierea meseriasilor care au lucrat la mine se pare ca e cel mai bun.

        Comentariu

        • Mihai-Gabriel
          Incepator
          • 03.mai.2006
          • 22

          #5
          iti multumescu mult pentru ajutor!

          Comentariu

          • i96nds
            Membru marcant
            • 03.ian.2006
            • 427

            #6
            Eu am vazut Weber - grund de profunzime. Era cam 300.000 sacul de 5Kg, e sub forma de praf si se combina cu apa. Inca nu am apucat sa il folosesc - se pare ca e bun.

            Amorse mai exista si la Policolor dar si la Ceresit - CT17. Astea sunt foarte laptoase. Sunt si altele mai ieftine.
            Stefan

            Comentariu

            • ido0100
              Incepator
              • 15.apr.2006
              • 94

              #7
              Parerea mea este sa cureti totul, pana la beton.

              Comentariu

              • inginer
                Incepator
                • 24.ian.2010
                • 7

                #8
                Re: Gletuire pereti bucatarie

                Postat în original de Mihai-Gabriel
                Buna ziua!

                Am achizitionat anul trecut un apartament si ma chinui sa-l amenajez.

                Vechiul proprietar a pus faianta in bucatarie peste vopseaua in ulei pe care a "impuscat-o" din loc in loc astfel incat cimentul folosit la vremea respectiva sa faca priza. Cred ca stiti despre ce e vorba ca am vazut la mai multe persoane aceeasi situatie...

                eu as vrea sa pun faianta doar intre corpurile de mobila de jos si cele suspendate... nimic mai simplu.. meseriasul mi-a spus ca sa folosesc ceresit cm9 ca face priza foarte bine peste ce am eu acolo...

                problema este ca pe ceilalti pereti as vrea sa trag glet si sa vopsesc cu lavabil peste....

                cum sa procedez? exista o amorsa cu care sa dau peste si apoi sa trag glet? sau trebuie curatat tot pana la beton?

                Va multumesc pentru ajutor.
                pentru a nu risca nimic,decopetati pana la tencuiala,dati o mana de adeziv cm9 peste tot ;lasati sa se usuce dati o amorsa si apoi aplicati placile de faiant.lafel si la glet,sub nic o forma sa nu dati glet peste vopsea in ulei pt ca inpusca.

                -Mesaj modificat de moderator-

                Comentariu

                Procesare...