Aragaz electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sergiur
    Membru
    • 07.mai.2007
    • 111

    Aragaz electric

    Buna ziua,
    Vreau sa-mi cumpar aragazul electric acesta http://www.emag.ro/aragaz-electric-h.../pd/E4CBNBBBM/ (Alimentare plita: Numar arzatoare: 4; Putere arzator mare: 2.2 kW; Putere arzator mic: 1.1 kW + Cuptor). Am discutat cu mai multi electricieni profesionisti sau amatori si toti mi-au zis altceva cu privire la conductorii pe care trebuie sa-i folosesc la acest aragaz. Puteti sa-mi ziceti exact ce conductori sa folosesc si ce siguranta, avand in vedere ca am sa trag curent de la tabloul de sigurante spre anexa in care am sa fac bucataria, unde o sa fac un alt tablou de sigurante. Va multumesc!
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2271

    #2
    Răspuns la: Aragaz electric

    Hai ca sunt curios ce spun profesionistii ! Aragazul ales ( de fapt plita si cuptor electric ) poate consuma cat un echipament de sudare !

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6701

      #3
      Răspuns la: Aragaz electric

      Conductori de 2,5 cupru is perfecti , ( eu asa am ) , la siguranta nu stiu ce sa ti spun ca nu ma pricep , stiu doar ca e o siguranta separata doar pt plita si cuptorul electric .
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • raducu_ilie
        Living Legend
        • 10.apr.2008
        • 1043

        #4
        Răspuns la: Aragaz electric

        MyyM 3 x 4 daca o sa folositi vreodata toate "ochiurile" sau combinatie cuptor si doua ochiuri. Daca sunteti moderat, 3 x 2,5 dar trebuie sa folositi pe rand fiecare functie (cuptor -"ochiuri"). Circuit separat pe siguranta de 25A daca mergeti pe varianta de Myym 3x4 si de 16 A daca mergeti pe varianta de MyyM 3x2,5.
        Sanatate maxima si efort minim!

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          #5
          Răspuns la: Aragaz electric

          In mod sigur ati observat in cartea tehnica si aceasta imagine. In partea de sus este varianta recomandata de producator la varianta alimentarii pe 230V, adica exact cat aveti dvs la priza. Daca aveti posibilitatea de alimentare la 400V atunci aveti in imagine si alte tipuri de conectare. O zi buna!
          Fișiere Atașate
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • sergiur
            Membru
            • 07.mai.2007
            • 111

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Aragaz electric

            Multumesc, domnu raducu_ilie are dreptate? ...azi mi-a mai zis un coleg ca trebuie conductori de 6...nu stiu ce sa zic

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Răspuns la: Aragaz electric

              Pana la urma cum il alimentati monofazat sau trifazat? Estimati ca o sa existe situatii in care veti folosi acest cuptor si aragaz impreuna la capacitate maxima? Cablul 3x4 este suficient pentru utilizarea normala. De la inceputul noului circuit pana la cuptor ce lungime este? Degeaba va orientati catre o grosime mare daca inainte de siguranta aveti o sectiune mai mica.
              In manualul de utilizare scrie de puterea maxima 10,1 kW.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • cheluakame
                Living Legend
                • 27.oct.2012
                • 2298

                #8
                Răspuns la: Aragaz electric

                Postat în original de Consultant electrice
                In manualul de utilizare scrie de puterea maxima 10,1 kW.
                Caz in care nu poate fi folosit la putere maxima pe bransament monofazat ...
                iTermice --- Sursa ta de caldura

                Comentariu

                • sergiur
                  Membru
                  • 07.mai.2007
                  • 111

                  #9
                  Răspuns la: Aragaz electric

                  De la inceputul noului circuit pana la cuptor este o lungime de 8 m, iar de la tabloul cu siguranțe principal încă 8, iar conductorii sunt de 2,5.

                  Comentariu

                  • spik1
                    Living Legend
                    • 20.apr.2012
                    • 2271

                    #10
                    Răspuns la: Aragaz electric

                    Ha, ha...na belea...... mai bine va cumparati un invertor pentru sudare !
                    Eu as face in felul urmator : m-as asigura ca am de la bransament la tabloul de sigurante, via contor, conductor de min. 6 in sectiune, apoi as trage pana la aragaz tot sectiune de 6 , asa ca sa fiu asigurat
                    Asa va trebuie daca cumparati fara .... !
                    Fara suparare, la cat consuma aragazul, trebuia sa aveti goguti pt. o echipa de electricieni !

                    Comentariu

                    • sergiur
                      Membru
                      • 07.mai.2007
                      • 111

                      #11
                      Răspuns la: Aragaz electric

                      Nu-i nicio "belea" pentru ca nu l-am cumparat, as vrea sa cumpar un aragaz, eu m-am gandit la acesta, dar daca nu, pot sa-mi cumpar unul ce are numai cuptorul electric, acesta ar merge pe conductori de 2,5? Am crezut ca un aparat de gatit electric este mai bun si imi ofera o alternativa la o eventuala oprire a gazului, oricum am si un aragaz in totalitate conectat la gaz. Puteti dvs. sa-mi sugerati un aparat de gatit ce are cel putin cuptorul electric? Am vazut cateva plite/aparate mixte http://www.ideall.ro/magazin/Plite-i...C/produs-23248, ce parere aveti?

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living Legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2298

                        #12
                        Răspuns la: Aragaz electric

                        Domnule, daca aveti bransament la conducta de gaz, eu va recomand sa renuntati la gandul de a cumpara unul electric. Pe langa costul de achizitie pe care il are, veti plati si de 3 ori mai mult pentru folosire decat in cazul unuia pe gaz alimentat din coloana de gaz.

                        Daca aveti aragaz pe butelie, atunci merge intr-adevar sa achizitionati unul electric caci este ceva mai ieftin in exploatare.
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6701

                          #13
                          Răspuns la: Aragaz electric

                          Postat în original de sergiur
                          Modelul acesta e foarte interesant , n am mai vazut pana acuma asa ceva !
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • spik1
                            Living Legend
                            • 20.apr.2012
                            • 2271

                            #14
                            Răspuns la: Aragaz electric

                            E de ...vis ! Ala este aragaz la care sa-ti faci cafeaua sau un ceai Daca gatesti la "ochiul" de langa butoane...pa la revedere !

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              #15
                              Răspuns la: Aragaz electric

                              Daca pastrezi diametrul cratitei la cercul in care se poate inscrie acel X (suportul) credeti ca sunt probleme? Faceti acolo cafeaua si gatiti pe ochiul mai indepartat sau pe plita.
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              Procesare...