cum sa ne protejam impotriva socurilor de tensiune

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • BOSTAN CAMELIA
    Incepator
    • 05.mai.2006
    • 3

    cum sa ne protejam impotriva socurilor de tensiune

    trebuie sa schimb tabloul de sigurante?
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Ce intelegeti prin "socuri de tensiune" perturbatiile din retea sau socurile datorate electrocutarii accidentale?
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2347

      #3
      Cred ca se refera la variatiile pe care le poate avea tensiunea, variatii care pot afecta aparatura electriocasnica aflata in functiune in acel moment de timp. M-ar interesa si pe mine o modalitate de protectie, dar daca constructiv este sub forma surselor gen UPS (surse de tensiune neintreruptibile) folosite la calculatoare, inseamna ca pretul este prea mare. Daca cumva exista sisteme de protectie cu un pret rezonabil atunci s-ar merita achizitionate, desi am dubii ca ar avea un asemenea pret.

      Comentariu

      • D_G_N
        Incepator
        • 08.apr.2006
        • 66

        #4
        Postat în original de dtdajma
        Cred ca se refera la variatiile pe care le poate avea tensiunea, variatii care pot afecta aparatura electriocasnica aflata in functiune in acel moment de timp. M-ar interesa si pe mine o modalitate de protectie, dar daca constructiv este sub forma surselor gen UPS (surse de tensiune neintreruptibile) folosite la calculatoare, inseamna ca pretul este prea mare. Daca cumva exista sisteme de protectie cu un pret rezonabil atunci s-ar merita achizitionate, desi am dubii ca ar avea un asemenea pret.
        Eu am o sigurantza cu disjunctor....cred ca am scris bine....
        Scrie pe ea Merlin Gerin..... foarte buna....asa de buna incat pana acum nu a facut decat sa treaca curentul prin ea.....dar daca vine cocoloase... o sa ma protejeze.....pe mine si pe calc meu.... [O am la un prelungitor in care este calc....]
        P.S. am dat pe ea 20 de lei.....pe sub mana.....

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Protectia o aveti in acest caz numai daca instalatia are impamantare. Acest tip de protectii fara impamantare nu au nici un efect. Toate varfurile de tensiune sunt preluate intr-o anumita limita, insa probleme pot aparea si cand tensiunea are o valoare scazuta sub 220V in retea; in acest caz intradevar singura protectie o ofera diverse sisteme construite in genul UPS-urilor.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • rotariu ion
            Incepator
            • 07.mai.2006
            • 6

            #6
            despre lumina si prize

            noroc
            daca vrei ceva bun sa-ti protejeze instalatia ia-ti un ovp dispozitiv de protectie la supratensiune si lucreaza super [/b]

            Comentariu

            Procesare...