Casa pe teren cu deschidere mica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ovidiu.ionut
    Incepator
    • 06.mai.2013
    • 23

    Casa pe teren cu deschidere mica

    Buna ziua,

    Postez pt un prieten care are un teren, si vrea sa isi faca cateva ideei despre viitoare casa.

    Suprafata terenului este de 3000mp (L=230ml si l=13ml). Si vrea sa-si construiasca o casa modesta (P+M) cu amprenta la sol de 100-130 mp, pe jumatate din teren (L=100-110ml), ce solutie de casa poate sa aleaga?

    Insa mai are o mica problema, pe deasupra terenului trec fire de inalta tensiune (la aproximativ 50m) de la capatul terenului
    Fișiere Atașate
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: Casa pe deschidere mica!

    sa si faca locuinta in capatul terenului ; referitor la casa trebuie sa stie cate camere doreste cate bai etc...
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      #3
      Răspuns la: Casa pe deschidere mica!

      Asta nu se cheama teren pentru constructie casa . Deschiderea este mica , sub retea si linga , trebuie lasat spatiu liber si nici nu este indicat de locuit , mai bine NU .
      Daca totusi doreste sa-si faca ceva rau cu mina proprie , prima oara trebuie luat un certificat de urbanism , sa vada ce " constringeri " are .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • DIY
        Living Legend
        • 07.sep.2007
        • 1756

        #4
        Răspuns la: Casa pe teren cu deschidere mica

        In primul rand, o casa de 100-130 mp, cu o latime de - sa zicem - 7m - nu ia mai mult de 19m lungime; nu 100 (!!). De ce mentionez asta? Deoarece acum este evident ca aceasta casa se poate amplasa cam oriunde pe teren, nu neaparat spre spate, unde trec si liniile de inalta tensiune. Personal, as amplasa-o cat mai spre mijlocul terenului, sau chiar mai spre fata lui. Spun asta fiindca, mai mult ca sigur, va fi nevoie de de o cale de acces de la strada la casa si, in afara de costuri direct proportionale cu lungimea, nici nu cred ca este prea confortabil sa ai casa prea departe de strada. In plus, o alee sau o cale de acces pentru masina ocupa deja destul din latimea lotului si, daca e prea lunga, partea din fata a lotului devine practic o mare cale de acces.

        Parerea mea este ca, de construit, se poate construi pe orice tip de lot. Limitarile date de forma si / sau dimensiunile lotului nu fac decat sa dea frau liber imaginatiei.
        Pentru inspiratie, uite o casa construita pe un lot de 6m latime. 6m !!!!


        Spor la treaba!

        Comentariu

        • alin_855
          Membru
          • 07.apr.2010
          • 101

          #5
          Răspuns la: Casa pe teren cu deschidere mica

          Modelul de casa de mai sus, e total irelevant, e o casa intre doua calcane, proprietarul era nevoit sa construisca pe intreaga latime a lotului. Si pe terenul de mai sus se poate construi dar cu anumite limitari: Retragere fata de linia de inalta tensiune (parca 25m daca nu ma insel) iar din punct de vedere al deschiderii, se poate construi pe limita de proprietate(evident cu acordul vecinilor) deci ar ramane undeva in jurul a 10m latime pentru casa care sunt suficienti pentru orice fel de casa. Oricum fara PUD sau PUZ proprietarul acestui teren nu scapa.

          Comentariu

          • DIY
            Living Legend
            • 07.sep.2007
            • 1756

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Casa pe teren cu deschidere mica

            Postat în original de alin_855
            Modelul de casa de mai sus, e total irelevant, e o casa intre doua calcane, proprietarul era nevoit sa construisca pe intreaga latime a lotului. [...]
            Problema este ca "modelul" - cum ii spui tu - de mai sus ... nu s-a dorit un model. S-a dorit o sursa de inspiratie (chiar asa am si scris!!) pentru cei ce, in loc sa fie sufocati de limitari, dau frau liber imaginatiei. Faptul ca acea casa este construita intre doua calcane, este cu atat mai inspirational. Prin comparatie, in cazul de fata am putea vorbi despre spatiu in exces

            Sper ca s-a inteles, si s-a reparat un picut si gradul de relevanta

            Comentariu

            • DIY
              Living Legend
              • 07.sep.2007
              • 1756

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Casa pe teren cu deschidere mica

              Postat în original de DIY
              [...] Personal, as amplasa-o cat mai spre mijlocul terenului, sau chiar mai spre fata lui. Spun asta fiindca, mai mult ca sigur, va fi nevoie de de o cale de acces de la strada la casa si, in afara de costuri direct proportionale cu lungimea, nici nu cred ca este prea confortabil sa ai casa prea departe de strada. In plus, o alee sau o cale de acces pentru masina ocupa deja destul din latimea lotului si, daca e prea lunga, partea din fata a lotului devine practic o mare cale de acces.
              [...]
              Oops .. cand am scris asta, nu mi se-ncarcase si poza pusa de ovidiu.ionut Acum, ca am vazut poza, recomandarile de mai sus nu se mai potrivesc

              Comentariu

              Procesare...