Casa parter din lemn/caramida/BCA

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Bernat
    Incepator
    • 22.aug.2013
    • 76

    Casa parter din lemn/caramida/BCA

    Buna seara,
    Am urmarit acest forum de mai bine de trei saptamanii si m-am convins sa va impartasesc ce planuri am pe viitorul apropiat si sa va cer sfaturile dumneavoastra. In curand voi cumpara un teren de 500m2 in zona in care stau (Ungheni, Mures). As vrea sa-mi construiesc o casa doar cu parter cu suprafata lucuibila de circa 80-90m2. Vreau sa aleg dintre cele trei materiale: lemn, caramida si bca. Din punctul dumneavostra de vedere care este cea mai ieftina solutie dar fara compromisuri, adica sa fie facut totul ca la carte, fara a economisi la materiale. Timpul de executie nu are importanta pentru mine. Am atasat o poza la ce m-am gandint eu. Pe mine acesta schita ma multumeste(nu am nevoie de mai mult)si nici nu cred ca-mi permit o casa mai mare din punct de vedere financiar. Este realizabila schitata? Amenajarea interioara n-o luati in considerare.
    Va multumesc.
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	87mp.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	169,0 KB 
ID:	638140
    Ultima editare de Bernat; 22.aug.2013, 22:11.
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12230

    #2
    Răspuns la: Casa parter din lemn/caramida/BCA

    Cel mai eficient la construit , bca-ul .
    Planul dvs este mai mult pt o casa " de oras " , un fel de apartament in curte .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Bernat
      Incepator
      • 22.aug.2013
      • 76

      #3
      Răspuns la: Casa parter din lemn/caramida/BCA

      Da, mi se trage de la statul la bloc (22ani). Va rog sa ma ajutati sa imbunatatesc planul dar sa nu depasec 90m2 locuibil. Stiu ca sunt o gramada de planuri pe "net" dar majoritatea sunt cu mansarda si cele cu parter doar cu 2 camere.

      Comentariu

      • SanduC
        Membru
        • 02.iul.2012
        • 107

        #4
        Răspuns la: Casa parter din lemn/caramida/BCA

        Cum stati cu constructia ? avanseaza ?

        Comentariu

        • Bernat
          Incepator
          • 22.aug.2013
          • 76

          #5
          Răspuns la: Casa parter din lemn/caramida/BCA

          Pentru mine ar fi bine daca faceam deja acoperisul, din pacate nu este asa. Deocamdata adun bani pentru teren. Prin iulie, august sper sa am bani necesari pentru a cumpara terenul. Cu ce voi construi sunt convins deja(lemn). Pana voi incepe constructia voi citi tot ce este in acel link. Se merita sa fac planseul de la parter din lemn sau sa fac din beton? Cu lemn este mai ieftin dar nu stiu in timp ce se intampla cu el.
          Multumesc.

          Comentariu

          • SanduC
            Membru
            • 02.iul.2012
            • 107

            #6
            Răspuns la: Casa parter din lemn/caramida/BCA

            totul se rezuma la ce buget intentionati sa alocati constructiei .apoi depinde de teren, de proiectul facut de un proiectant, etc...
            planseele de lemn inclusiv parter au avantajul ca sunt mai calde in mod natural decat unul de beton, care se stie tine rece si poate si putina umezeala , depinde de ceea ce se afla dedesubt. ca pret planseul de lemn e clar mai ieftin, dar la fel de solid. in timp nu se intampla nimic, daca grinzile planseului sunt dimensionate corect si asezate conform cu manualul.cititi ceea ce v-am trimis despre casele pe structura de lemn, totul e acolo explicat f bine . doriti sa construiti dv personal ?

            Comentariu

            • smeagle
              Membru Marcant
              • 15.ian.2013
              • 550

              #7
              Răspuns la: Casa parter din lemn/caramida/BCA

              va recomand de lemn si eu , in timp nu se intampla nimic si la un cutremur mare , daca o placa se poate crapa , un planseu de lemn nu va pati nimic ...

              Comentariu

              • SanduC
                Membru
                • 02.iul.2012
                • 107

                #8
                Răspuns la: Casa parter din lemn/caramida/BCA

                schita e ok, la ceea ce doriti casa ar trebui sa se incadreze intr-un buget de 25000 euro, fara teren

                Comentariu

                • Bernat
                  Incepator
                  • 22.aug.2013
                  • 76

                  #9
                  Răspuns la: Casa parter din lemn/caramida/BCA

                  Da vreau sa construiesc eu din cauza bugetului. Voi avea ajutor din partea familiei: frate, tata eventual la ridicarea peretilor un prieten. Proiectul sa schimbat de atunci si arata cam asa dar nu e batut in cuie.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Untitled.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	251,0 KB 
ID:	615155

                  Comentariu

                  • Bernat
                    Incepator
                    • 22.aug.2013
                    • 76

                    #10
                    Răspuns la: Casa parter din lemn/caramida/BCA

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	teren.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	558,7 KB 
ID:	615172Terenul pe care doresc sa-l cumpar. Dupa estimarea mea 2 stalpi o sa am nevoie ca sa ajunga cei de la electrica la mine, sau daca nu pune cel de la ultima casa pana atunci un stalp iar atunci cu un stalp se rezolva. Cu apa si canalizarea nu stiu ce va fi, vor veni si pe drumul acela cei de la primarie daca fac cerere?
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • Bernat
                      Incepator
                      • 22.aug.2013
                      • 76

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Casa parter din lemn/caramida/BCA

                      Am gasit un teren destul de ieftin langa localitatea unde stau. Propietarul a inceput o constructie dar a lasat-o balta cu ea. Este o fundatie pe teren dar a spus ca are doar 60cm adancime si este intr-o stare proasta. Cat este de dificil sa demolez aceasta fundatie si cu ce costuri? Am reusit sa negociez la 3000euro pretul la teren care mi se pare ca este destul de ok avand in vedere ca am lumina, gaz la casa din dreapta terenului. http://www.tocmai.ro/santioana-de-mu...-15708661.html

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6867

                        #12
                        Răspuns la: Casa parter din lemn/caramida/BCA

                        Se poate ingloba , fundatia veche intr o fundatie noua ( se mareste suprafata de construit , fundatia noua va fi pe exteriorul fundatiei vechi la adancimea care trebuie ) => mai ieftin decat sa demolezi fundatia existenta .
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • Bernat
                          Incepator
                          • 22.aug.2013
                          • 76

                          #13
                          Răspuns la: Casa parter din lemn/caramida/BCA

                          Problema este ca nu este pe placul meu, adica nu ce vreau eu sa am.

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6867

                            #14
                            Răspuns la: Casa parter din lemn/caramida/BCA

                            Cumparati va un pikamer si spargeti tot - la 60 cm , o sa coste mai mult transportul de acolo decat pikamerul ( in Baum...x costa 600 lei la oferta )
                            Fișiere Atașate
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            Procesare...