PDA

Arată versiune întreagă : Manopera reparatii baie

ciureanuc
31.08.2013, 22:00
Salut,

Cineva ma roaga sa ma duc sa fac mici reparatii in baie.
Mai precis, trebuie schimbat sifonul de la chiuveta, trebuie schimbat un flexibil la bazinul WC si i s-a rupt o imbinare la apa calda de la robinetul de oprit apa (eu ii spun canea).
Am scule, am mai facut asta... intrebarea e cat sa-i cer? Nu e vreun cunoscut, ruda, prieten.

coby
31.08.2013, 22:02
Fiecare ar trebuii sa stie sa si aprecieze valoarea muncii sale ... daca nu stiti poate i-o faceti gratis ...

ciureanuc
31.08.2013, 22:36
Tinand cont ca meseria mea este alta, nu am exercitiu in a aprecia acest lucru; de asta intreb. :)

Daca vrea cineva sa-i fac vreun flyer, sa-i corectez o carte, sa-i scanez niste poze sau sa-i fac un banner de exterior, as sti cat sa cer. :p

Mircea G
31.08.2013, 22:38
Salut,

Cineva ma roaga sa ma duc sa fac mici reparatii in baie.
Mai precis, trebuie schimbat sifonul de la chiuveta, trebuie schimbat un flexibil la bazinul WC si i s-a rupt o imbinare la apa calda de la robinetul de oprit apa (eu ii spun canea).
Am scule, am mai facut asta... intrebarea e cat sa-i cer? Nu e vreun cunoscut, ruda, prieten.
Zi acolo 150 lei , acoperitor pentru 2-3 ore de munca ....

coby
01.09.2013, 12:28
Zi acolo 150 lei , acoperitor pentru 2-3 ore de munca ....

150lei pt 3 operatii simple e cam mult ..

RaduCA
01.09.2013, 12:44
Poate că nu... dacă ai avea de străbătut oraşul (Bucureşti-ul, nu Cluj-ul) dus-întors. ;)

coby
01.09.2013, 13:00
manopera 50 lei + transport ;) , asa e mai bine ?

ciureanuc
01.09.2013, 13:40
Salut, tot eu.

Unde se gaseste dom-le un sifon de calitate? Vad numai prostii in piata... la unul scapa filetul - si insurubam la mana!
Unde gasesc un sifon bun?

Mircea G
01.09.2013, 14:21
Salut, tot eu.

Unde se gaseste dom-le un sifon de calitate? Vad numai prostii in piata... la unul scapa filetul - si insurubam la mana!
Unde gasesc un sifon bun? Ma asteptam sa ajungi si aici ! Nu este vorba de sifon ci de ventil . Daca nu cumperi unul metalic si racord ( sifonul ) cu piulita metalica ....te va chinui ...
Si lavoarele sint cu probleme , multe au " gitul " strimb si nu asigura etansarea numai cu garnitura , trebuie si silicon " la greu " .

coby
01.09.2013, 16:01
pui asa ceva si faci o curbura tip sifon fara batai de cap

ciureanuc
01.09.2013, 16:16
Fix din asta vreau sa folosesc, dar acum, pe piata, sunt PROASTE rau!!
Plasticul... aproape vezi prin el. :(

As vrea sa cumpar ceva mai bun, dar se pare ca nu mai exista departajare pe calitati si preturi.
Toate o apa si-un pamant, pret aproximativ la fel peste tot.
As da dublu daca as gasi macar calitatea celui stricat - care cica a tinut vreo 10-15 ani.

coby
01.09.2013, 16:31
Ce te astepti la produse din ... piata .. ia si tu de la un magazin de specialitate costa 5 lei si e valabil

Mircea G
01.09.2013, 18:06
http://mercador.ro/oferta/ventil-lavoar-sifon-bronz-crom-IDTRZX.html acesta este un ventil bun si ieftin , comun , dar fara tija pentru dop . Exista si cu tija . Se vede ca este metalic.
http://euro-instal.ro/sisteme-apa/alimentari-si-canalizari/ventile-sifoane-si-accesorii/sifon-lavoar-1si1pe2-50pe40-racord-metalic-a78.html#!prettyPhoto aici un racord cu piulita metalica .
......
Exista pe piata niste racorduri dintr-un plastic mai gros , clar mai calitative dar se gasesc pe la magazinele mai de soi .
.....
Deja nu te mai incadrezi in pretul cerut !

coby
01.09.2013, 18:53
In poza pusa de mine e cu tot cu sistem prindere cu surub si garnitura si pretul e la fel - 5 lei - nu doar furtunul de sifon simplu ...
pretul cerut era pe manopera nu si pe piese sau ma insel ?

ciureanuc
02.09.2013, 13:21
Pentru ca vreau sa fiu fair-play cu omul la care voi lucra, am cautat pe net si am gasit acest site:
https://sites.google.com/site/instalatorparticularbucuresti/

Preturile vi se par ok? Ar iesi cam 70 de lei ce am de facut...

ciureanuc
11.09.2013, 11:32
Treaba a fost rezolvata.
Pentru ca sifonul fusese deja cumparat de om, si bineinteles ca era O PORCARIE, cum ma asteptam, l-am "sigilat" cu un pistol cu plastic. Am pus plastic la filetul ala din plastic de sub chiuveta (nu stiu cum se numeste).
Se vede relativ ok, plasticul e transparent, nu da urat vizual.

Proba am facut-o turnand in chiuveta o galeata si un lighean cu apa fierbinte, asta in timp ce robinetul era la maximum. Nu a curs.
I-am spus sa ma sune daca face probleme, dar a trecut mai bine de o saptamana si nu m-a sunat. :)

De bani... am spus ca vorbim peste vreo luna-doua, ca nu stiu cat de buna e lucrarea. Daca e impecabila dupa doua luni, mai vorbim si de bani. :)
Si i-am spus ca NICIODATA sa nu mai cumpere plastice din bazar, in afara de ligheane.

P.S.: stiti cat de prost era sifonul? Cand am inceput sa strang surubul de fixare in chiuveta, s-a indoit plasticul, cu tot cu "filet". Garnitura nu era elastica deloc, am muscat-o si au ramas urmele dintilor in ea. Incercand sa o indoi, s-a indoit fara sa revina la forma initiala.
Cum pot oare exista pe piata asa ceva!? Inseamna ca e cerere, nu?