Fundatie casa pe teren in panta

Adună
Acest subiect a fost rezolvat.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adda
    Incepator
    • 19.oct.2012
    • 6

    Fundatie casa pe teren in panta

    Buna ziua,

    In sfarsit am reusit si noi sa ajungem la faza de fundatie. Casa o construim pentru noi si vrem sa aiba o fundatie trainica care sa nu cedeze la primul cutremur mic sau peste cativa ani. Desi am batut palma cu un constructor vreau sa fim cu sufletul impacat ca s-a facut ca la carte fundatia.

    Terenul este in panta iar diferenta de nivel dintre fata casei si spatele casei este de 1.30 m. Elevatia casei este de 60 cm. Constructorul spunea ca o sa sape 1.20m in pamant pentru fundatie, o sa foloseasca beton de 250 (parca) si va folosi si fier pentru armare.

    Golul de la fundatie (ma scuzati dar nu sunt constructor nu stiu daca e corect sa-i spun asa) se va umple cu pamant care va fi compactat/tasat si deasupra se va turna placa.

    Intrebari:

    1. cam cum ar trebui sa se realizeze fundatia astfel incat sa sustina greutatea casei si in plus masa de pamant ce va fi folosita ca sa umple golul;
    2. fundatia se toarna strict pe conturul casei (10/12), sub anexe nu se toarna fundatia, nici sub veranda, nici sub terasa. Oare in caz de cutremur nu se "rupe" casa de la imbinarea dintre corpul casei si anexe? - Mentionez ca anexele sunt cele doua camere din partea dreapta a desenului in fata carora se afla garajul acoperit. Acoperisul se va face din 2 bucati. - Sper ca am reusit sa pun planurile.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	9.jpg 
Afișări:	10106 
Mărime:	65,6 KB 
ID:	638181

    Astea sunt cateva intrebari pentru inceput....
    Va multumesc anticipat

    FINAL.pdf
    plan situatie[1].pdf
    Fișiere Atașate
  • Răspunsul selectat de către Gabriel Dobrin la 24.mar.2024, 21:49.
    Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    Gresit . Fundatia se face sub toate zidurile , inclusiv terasa .
    Daca se sapa 1,2 in malul de pamint este pacat sa se umple totul cu pamint , se poate face un demisol .
    Nu puteti face un plan in sectiune , cu cotele ?

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      #2
      Gresit . Fundatia se face sub toate zidurile , inclusiv terasa .
      Daca se sapa 1,2 in malul de pamint este pacat sa se umple totul cu pamint , se poate face un demisol .
      Nu puteti face un plan in sectiune , cu cotele ?
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • adda
        Incepator
        • 19.oct.2012
        • 6

        #3
        Pai asta e problema:

        Casa am facut-o ca urmare a planului topometric intocmit de un topometrist. Dl. topometrist a spus ca a fost in teren si a luat cotele. Deci ne-am bazat ca planul topo e corect. Conform planului intocmit de el diferenta dintre cele doua puncte(fata-spate) era de 70 de cm si asa am facut casa cu arhitecta si cu structuristul.

        Cand am fost cu constructorul pe teren sa trasam casa am constatat cu totul si cu totul altceva.
        Acum nu mai e valabil planul de sectiune si nici cotele.....

        In privinta fundatiei am reluat ieri discutia cu constructorul si a spus ca o sa toarne o fundatie "mai usoara" sub anexe (am incheiat citatul).

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12202

          #4
          Postat în original de adda
          ............
          In privinta fundatiei am reluat ieri discutia cu constructorul si a spus ca o sa toarne o fundatie "mai usoara" sub anexe (am incheiat citatul).
          Ar fi bine sa fi fost ultima discutie cu acel constructor .Daca aveti proiect cautati alt constructor si luati un diriginte de santier.
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • adda
            Incepator
            • 19.oct.2012
            • 6

            #5
            Ma gandeam la niste solutii....

            Comentariu

            Procesare...