Constructie casa sau apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cris ct
    Incepator
    • 06.nov.2013
    • 9

    Constructie casa sau apartament

    cine imi da un sfat ce sa fac sa ma apuc sa construiesc o casa in care momentan nu va locui nimeni este doar o investitie sau sa cumpar un apartament pe care sa il inchiriez.Mentionez ca terenul pe care vreau sa construiesc este cam greu accesibil este departe de utilitati si calea de acces distanta de la drum si pana la teren este de 60m pe o alee de 2m, materialele cam greu de carat
  • bubu_bogdan
    Incepator
    • 22.ian.2013
    • 37

    #2
    Răspuns la: constructie casa sau apartament

    Cred ca ti-ai raspuns deja la intrebare: greu de carat materiale, utilitati nema, cai de acces inaccsibile - mai degraba un apartament.

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2467

      #3
      Răspuns la: constructie casa sau apartament

      Ati inchiria o casa construita pe terenul dvs.
      Eu asi opta pentru un apartament.
      Se poate vinde si mai repede decat o casa construita intr-o zona greu accesibila, departe de utilitati si calea de acces.

      Si daca mai vrei un sfat.
      Vinde si terenul daca nu iesi in pierdere.

      Comentariu

      • cris ct
        Incepator
        • 06.nov.2013
        • 9

        #4
        Răspuns la: Constructie casa sau apartament

        Din lipsa de altceva poate as inchiria ,utilitati as cam avea dar implica mai multa cheltuiala distanta fiind foarte mare,ex. ar trebui un stalp de electricitate, apa ar mai merge dar fosa???nu as putea goli, si nu stiu daca as gasi pompa pt beton la distanta asta una peste alta sunt tot in dubii cu bani care ii dau pe un apartament ridic casa utilata tot ,daca as vinde terenul as pierde aleea care trebuie lasata ca si cale de acces(o supr de cca 150mp) asa ca lucrul acesta nu se ia in calcul acum .Va multumesc pt sfaturi

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6865

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Constructie casa sau apartament

          Postat în original de cris ct
          Din lipsa de altceva poate as inchiria ,utilitati as cam avea dar implica mai multa cheltuiala distanta fiind foarte mare,ex. ar trebui un stalp de electricitate, apa ar mai merge dar fosa???nu as putea goli, si nu stiu daca as gasi pompa pt beton la distanta asta una peste alta sunt tot in dubii cu bani care ii dau pe un apartament ridic casa utilata tot ,daca as vinde terenul as pierde aleea care trebuie lasata ca si cale de acces(o supr de cca 150mp) asa ca lucrul acesta nu se ia in calcul acum .Va multumesc pt sfaturi
          Se pare ca ati decis inainte de a cere "sfatul" ))
          Oricum doar dvs stiti daca va renteaza sau nu sa faceti casuta sau sa cumparati apartament ...
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • spik1
            Living Legend
            • 20.apr.2012
            • 2343

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Constructie casa sau apartament

            Postat în original de cris ct
            Din lipsa de altceva poate as inchiria ,utilitati as cam avea dar implica mai multa cheltuiala distanta fiind foarte mare,ex. ar trebui un stalp de electricitate, apa ar mai merge dar fosa???nu as putea goli, si nu stiu daca as gasi pompa pt beton la distanta asta una peste alta sunt tot in dubii cu bani care ii dau pe un apartament ridic casa utilata tot ,daca as vinde terenul as pierde aleea care trebuie lasata ca si cale de acces(o supr de cca 150mp) asa ca lucrul acesta nu se ia in calcul acum .Va multumesc pt sfaturi
            Dumneavoastra va trebuie un consultant financiar, sau ceva de genul acesta. Aici se dau pareri si cu sufletul sau inima , iar d-stra nu vreti decat bani !

            Comentariu

            • DIY
              Living Legend
              • 07.sep.2007
              • 1756

              #7
              Răspuns la: Constructie casa sau apartament

              Postat în original de cris ct
              [...] o casa in care momentan nu va locui nimeni este doar o investitie sau sa cumpar un apartament pe care sa il inchiriez.[...]
              Din cate vad eu, ambele optiuni s-ar incadra la investitii. Una, insa, nu aduce venituri. In plus, mi-e clar ca nu se stie exact de ce anume se vrea casuta ... si nici - dupa parerea mea - nu se pot aprecia cu acuratete TOATE cheltuielile ce tin de constructia casei si utilitati.
              Asa ca, fara discutie, un apartament. Apartamentul incepe sa produca (aproape) imediat si, intre timp, se pot face calcule si in ceea ce priveste casuta. Daca constructia casei devine o necesitate (cineva va locui acolo, o va folosi destul de des, sau o va inchiria) atunci se poate vinde apartamentul si trece la treaba cu constructia.

              Comentariu

              • smeagle
                Membru Marcant
                • 15.ian.2013
                • 550

                #8
                Răspuns la: Constructie casa sau apartament

                daca toti ti-au dat un sfat , o sa iti dau si eu , daca e greu accesibil cum zici , mai bine nu te grabesti si pandesti un apartament din cele scoase la licitatie de banci , sau poate reusesti sa dai cuiva ceva sa castigi licitatia fara probleme , cu putin noroc iti iei 2 apartamante in felul asta , eu personal am cunoscut pe cineva care si-a luat pentru el un astfel de apartament la jumatatea pretului pietii ... bafta

                Comentariu

                • cris ct
                  Incepator
                  • 06.nov.2013
                  • 9

                  #9
                  Răspuns la: Constructie casa sau apartament

                  multumesc pt sfaturi la aceeasi concluzie am ajuns si eu voi cauta un apartament ,si cand va fi nevoie pt constructia casei il voi vinde, in casa momentan nu va locui nimeni

                  Comentariu

                  Procesare...