Casa mea sub pamant

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • provilla
    Membru Marcant
    • 23.mar.2010
    • 681

    Casa mea sub pamant

    o sa atasez mai jos ceea ce vreau sa fac .


    terenul este de aproximativ un hectar jumatate si este faneata in comuna popricani .

    locuinta aceasta , va fi o locuinta agricola sau ceva de genul acesta , pentru ca este in afara zonei de intravilan si altfel nu cred ca se poate cu costuri normale .

    nu am puz , pug , etc ….. am idee doar ce vreau sa fac .

    nu este curent electric , nu este fantana sau alta sursa de apa , nu este nimic .

    undeva in josul vaii este un parau mic care mi-ar place sa il escavez sa fac o mica balta


    terenul este pe o vale cu fata spre est

    terenul nu are studiu geo , nu pare sa fie stabil , si este terasat natural .

    schita cadastrala are o latime de 32 x 370 m lungime


    vreau sa fac o livada ceva , si tot odata un loc de joaca pe perioada verii , dar sa se poata sta confortabil si iarna .

    cum este relieful si terenul natural terasat , poate pe viitor , o sa fac mai mule casute din acestea sub pamant cu dimensiunile unei casute de camping .


    trebuie ca aceasta casa sa fie self suficient , sa folosim la maxim resursele naturale , tot odata vreau sa folosim cat mai multe materiale naturale .

    piatra , chirpici , lana , etc


    proiectul vreau sa fie complet , sa il pot folosi la executie cu toate instalatiile , prefer pe 12v sa fie mai simplu de tras leduri si sa pot folosi baterii auto .dar si 220v , in cazul unui invertor sau generator .




    vreau sa pot colecta apa de ploaie , pentru irigatie , si tot odata pentru spalat .



    vreau sa folosesc un sistem de ventilatie pentru ca fac sapaturi pentru aceasta casa cu conducte ca cele pentru drenaj numai ca fara gauri , sa am aer reve vara si cald iarna

    o terasa ceva acoperita cu panouri solare , de apa calda si fotovoltaice , pentru ca nu le vreau deasupra movilei care acopera casa

    incalzire cu un semmineu care sa fie undeva in centrul casei dar care sa aiba si o serpentina sa pot incalzi un puffer , si cu incalzire in pardoseala .

    suprafata maxim 70m2
    Fișiere Atașate
    34
    da
    79,41%
    27
    nu
    14,71%
    5
    neutru
    5,88%
    2

    Sondajul a expirat.

    Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.
  • bogdanfnf`
    Membru Marcant
    • 26.dec.2007
    • 630

    #2
    Răspuns la: Casa mea sub pamant

    O idee buna , dar eu vad asa problema : aveti nevoie de o temelie destul de adanca , pereti de beton armat si ceva care pe mine unul ma sperie este o foarte buna hidroizolatie !! Lucruri care costa cu mult peste o casa normala , pe pamant !

    Comentariu

    • raluck
      Incepator
      • 04.sep.2013
      • 12

      #3
      Re: Casa mea sub pamant

      Daca este una agricola nu stiu de ce ai investi atat de mult. Cu banii ramasi de la o casa agricola "normala" ai putea investi in securitatea culturii sau a fermei, sau ce intelegi tu prin agricol
      Corli~piata

      Comentariu

      • smeagle
        Membru Marcant
        • 15.ian.2013
        • 550

        #4
        Răspuns la: Casa mea sub pamant

        nu stim ce decizii ai luat ca nu ai mai postat , dar sustin ideea unei structuri solide de beton bine hidroizolat (membrana este una) , lasa 220 ca la nevoie faci tu 12v din el ... sistem de ventilatie pt aer rece si cald subteran (adica 12 grd) nu ai nevoie pt ca este practic aproape sub pamant , fa semineu dar fara serpentina , nu vei avea nevoie la suprafata de 70 mp (ti-o spun din experienta) si daca ramai fara curent la pompa de recirculare si cu foc , ai pus-o , daca vrei insa fa un sistem de ventilatie pe burlanul de la semineu si cu un ventilator sa poti imprastia mult mai usor aerul cald in toata casa ... si un put nu poti face ? in rest bafta ...

        Comentariu

        • georgesecareanu
          Membru
          • 17.apr.2011
          • 171

          #5
          Răspuns la: Casa mea sub pamant

          Incalzirea ideala ar fi cu o soba zidita din caramizi pline. Are inertie termica foarte mare, va asigura confortul termic fara oscilatii de temperatura. Semineul nu face asta, oricat ar fi el de bun. Sunt posesor de semineu si soba zidita, va spun din experienta proprie.

          Soba pozitionata in mijlocul constructiei, construita cu focar performant si gazeificare, cu usa mare de sticla, in fata ei doua fotolii confortabile; o placere sa stai de povesti la gura sobei cu o pisica grasa in brate si o cana cu vin fiert tinuta aproape.

          Comentariu

          • hot
            Membru
            • 12.nov.2010
            • 200

            #6
            Răspuns la: Casa mea sub pamant

            Costurile vor fi muuuuuuuuuult peste o casa normala.Cumnatul meu a intentionat sa faca ceva asemanator dar pana la urma facut o casa din baloti paie(da un search cu casa din baloti dorohoi)iar pretul si la aceasta e pe masura(nu te gandi la 20/30.ooo euro e cu mult peste.Vorbeste cu cei care au facut ceva asemanator ca sa poti sa iti dai seama de ce costuri implica.
            merg ca melcul cu casa dupa mine

            Comentariu

            • georgesecareanu
              Membru
              • 17.apr.2011
              • 171

              #7
              Răspuns la: Casa mea sub pamant

              Un prieten a facut o casa, pe pamant, pe structura de lemn, cu 6000 euro, incluzand apa si electrica.
              A lucrat el si uneori cate un ajutor (tatal, sotia, etc).
              Si nu e cat o casuta de camping, are la parter hol, bucatarie, baie iar la mansarda are doua dormitoare si un hol.
              Deci se poate si pe buget redus.

              Comentariu

              • sisica_si
                Membru Marcant
                • 19.dec.2013
                • 937

                #8
                Răspuns la: Casa mea sub pamant

                Imi place ideea si are numai avantaje.
                Spor la treaba.

                Comentariu

                Procesare...