Casa pe teren la drum national

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Piotr
    Incepator
    • 17.apr.2009
    • 93

    Casa pe teren la drum national

    Buna seara.

    As dori sa achizitionez un teren ce are deschidere exact la un drum national pe care se desfasoara, mai ales in perioada vacantelor, un trafic auto extrem de intens.

    Intrebarea mea ar fi: prin ce modalitati as putea sa diminuez acest zgomot si praf infernal de la DN?

    Multumesc.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: Casa pe teren la drum national

    Gard antizgomot inalt . http://www.clubafaceri.ro/42452/gard...t-1317349.html
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • DIY
      Living Legend
      • 07.sep.2007
      • 1749

      #3
      Răspuns la: Casa pe teren la drum national

      Postat în original de Piotr
      Buna seara.

      As dori sa achizitionez un teren ce are deschidere exact la un drum national pe care se desfasoara, mai ales in perioada vacantelor, un trafic auto extrem de intens.

      Intrebarea mea ar fi: prin ce modalitati as putea sa diminuez acest zgomot si praf infernal de la DN?

      Multumesc.
      Petru cele doua probleme, doua sugestii.

      Zgomotul:

      Aici este necesara o bariera de zgomot.Domeniul atenuarii zgomotului este unul dintre cele mai costisitoare, asa ca intotdeauna trebuie gasit un punct de optim pret-efect. In cocluzie, in cazul tau, o bariera de zgomot construita dupa umatoarele criterii iti va rezolva, in mare masura, problema:
      - ideal este sa construiesti un mal de pamant suficient de inalt, un zid (betonul, caramida, au masa mare si ajuta enorm la atenuarea zgomotului) sau un gard. In caz ca optiunea cu malul de pamant nu merge din cauza spatiului si a configuratiei terenuli iar cea cu zidul este prea scumpa, se poate construi o bariera din lemn ce reduce drastic - si ea - nivelul de zgomot. Conditia de baza, atat pentru gardul din zidarie cat si pentru cel de lemn, este sa nu existe interstitii prin care sa patrunda zgomotul. Gardul de lemn trebuie "lipit" de baza (fundatie, pamant, ce-o fi acolo). Desigur, trebuie si protejat la umezeala, s.a.m.d. dar nu despre asta vreau sa vorbesc aici. De asemeni, profilul lemnului trebuie sa fie ca in poza pe care am atasat-o.
      - inaltimea barierei de zgomot trebuie calculata dupa unghiul de incidenta dintre sursa de zgomot & recipient si distanta de la sursa la recipient. Am atasat o alta poza cu o schema simplificata.

      Praful:

      - vegetatie inalta, care sa depaseasca nivelul barierei de zgomot inspre proprietate si arbusti marunti si mai inalti pe partea drumului.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Piotr
        Incepator
        • 17.apr.2009
        • 93

        #4
        Răspuns la: Casa pe teren la drum national

        Va multumesc pentru raspunsurile promte.

        Ideea cu gardul inalt din lemn am analizat-o si eu, insa acele panouri pentru construit baraci sau conteinere ce sunt din doua folii de tabla cu spuma poliuretanica intre ele nu ar fi bune? M-ar ajunge mai ieftin cu astfel de panouri decat cu gard din lemn?

        Terenul ar avea cam 32mx42m, deci aproximativ 1350 mp, latura de 32m fiind la sosea, despartita printru-n trotuar cam de 1-1,5m.

        Multumiri.

        L.E. Am vazut mai demult un studio de emisie al unui post de radio. Peretii interiori erau placati cu cofraje de oua din carton si vopsite. Credeti ca aceste cofraje, puse pe fata interioara a peretelui (spre curte) ar aduce vreo contributie la atenuarea zgomotului?
        Ultima editare de Piotr; 18.nov.2013, 06:56. Motiv: L.E.

        Comentariu

        • fanero
          Living Legend
          • 02.aug.2008
          • 2491

          #5
          Răspuns la: Casa pe teren la drum national

          Care sunt avantajele terenului ca sa merite o astfel de investitie?

          Comentariu

          • Piotr
            Incepator
            • 17.apr.2009
            • 93

            #6
            Răspuns la: Casa pe teren la drum national

            Avantaje? Zona de munte, apa, energie electrica, gaz metan, canalizare la poarta (05m-1m), pret 12 Euro/mp.

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6865

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Casa pe teren la drum national

              Postat în original de Piotr
              Ideea cu gardul inalt din lemn am analizat-o si eu, insa acele panouri pentru construit baraci sau conteinere ce sunt din doua folii de tabla cu spuma poliuretanica intre ele nu ar fi bune? M-ar ajunge mai ieftin cu astfel de panouri decat cu gard din lemn?

              L.E. Am vazut mai demult un studio de emisie al unui post de radio. Peretii interiori erau placati cu cofraje de oua din carton si vopsite. Credeti ca aceste cofraje, puse pe fata interioara a peretelui (spre curte) ar aduce vreo contributie la atenuarea zgomotului?
              Panourile respective is f scumpe .
              Cofrajele de oua sant folosite la studiouri ( spatii inchise aproape ermetice ) - nu i cazul la un gard .
              Materiale ar fi mai multe inclusiv policarbonat gros la capat curbat spre strada .
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • Sandu_T
                Membru Marcant
                • 18.nov.2011
                • 358

                #8
                Răspuns la: Casa pe teren la drum national

                Trecând peste zgomot și praf, mai important ar fi de aflat distanța de la casă până la axul drumului național. Dacă locuința va fi construită aproape de trama stradală, trebuie să aveți în vedere vibrația pe care o provoacă autoutilitarele de mare tonaj. Cel puțin în casele amplasate în apropierea DN în care am fost eu, la mansardă se simțea foarte puternic vibrația. Tot legat de vibrații, dacă mai aveți ghinionul ca asfaltul să fie vălurat ori plin de gropi, atunci vibrația se va amplifica. Un structurist bun va lua în calcul și acest aspect care nu trebuie neglijat.

                Dacă distanța este mare și/sau traficul se desfășoară în ritm lent, nu cred că aveți de ce să vă faceți probleme din punctul ăsta de vedere.
                Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                Comentariu

                • DIY
                  Living Legend
                  • 07.sep.2007
                  • 1749

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Casa pe teren la drum national

                  Postat în original de Piotr
                  Ideea cu gardul inalt din lemn am analizat-o si eu, insa acele panouri pentru construit baraci sau conteinere ce sunt din doua folii de tabla cu spuma poliuretanica intre ele nu ar fi bune? M-ar ajunge mai ieftin cu astfel de panouri decat cu gard din lemn?
                  Merge, daca se respecta regula cu zero interstitii si daca iti convine d.p.d.v. al costurilor. Eu am dat un exemplu care venea si cu un detaliu constuctiv.Mai departe, tu analizezi si hotarasti. Insa, ca regula generala, un material cu mai mare densitate, cu o mai mare masa, ajuta mai mult.

                  Postat în original de Piotr
                  Am vazut mai demult un studio de emisie al unui post de radio. Peretii interiori erau placati cu cofraje de oua din carton si vopsite. Credeti ca aceste cofraje, puse pe fata interioara a peretelui (spre curte) ar aduce vreo contributie la atenuarea zgomotului?
                  Nu. Cofrajele de oua sunt folosite pentru reducerea reverberatiilor intr-o incinta, nu pentru reducerea nivelului de zgomot venit din exterior. Iar asta este o cu totul si cu totul alta poveste.

                  Acum, ca tot ai adus vorba, fii atent si la tipurile de geamuri pe care le instalezi. Ia in calcul faptul ca orice zgomot se raporteaza, in fond si la urma urmelor, la zgomotul de fond. Zgomotul de fond este redus noaptea asa ca iti vei dori geamuri cu stigla groasa, care sa ajute la izolarea fonica a incaperilor. Sfatul acesta vine si in ideea ca, daca-ti faci casa cu etaj, etajul va fi mai afectat de zgomot disipat, indirect. ; mai afectat decat parterul, vreau sa spun.

                  Comentariu

                  • DIY
                    Living Legend
                    • 07.sep.2007
                    • 1749

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Casa pe teren la drum national

                    Postat în original de coby
                    [...] Cofrajele de oua sant folosite la studiouri ( spatii inchise aproape ermetice ) [...] .
                    Studiouri inchise eremetic ??? Really?

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12204

                      #11
                      Răspuns la: Casa pe teren la drum national

                      Posibil sa coste gardul mai mult decit casa . Mai simplu ar fi sa se faca un gard normal in spatele caruia sa se planteze vegetatie inalta si deasa , iar casa dusa cit mai in spate . Camerele sensibile la zgomot se vor amplasa in spate .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6865

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casa pe teren la drum national

                        Postat în original de DIY
                        Studiouri inchise eremetic ??? Really?
                        Citeste "citatul" complet.... ai omis cuvantul " aproape " ... dar ce mai conteaza nu ? Fiecare interpreteaza cum il taie capul ... bravooo !!
                        Ultima editare de coby; 18.nov.2013, 19:23.
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • DIY
                          Living Legend
                          • 07.sep.2007
                          • 1749

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casa pe teren la drum national

                          Postat în original de coby
                          Citeste "citatul" complet.... ai omis cuvantul " aproape " ... dar ce mai conteaza nu ? Fiecare interpreteaza cum il taie capul ... bravooo !!
                          Nu nu l-am omis, dar "ermetic" sau "aproape ermetic" nu este vreo caracteristica a spatiilor locuibile, folosibile in activitatile de zi cu zi.
                          ermetic = etanș / aproape ermetic = aproape etanș

                          asta-i tot

                          Comentariu

                          • DIY
                            Living Legend
                            • 07.sep.2007
                            • 1749

                            #14
                            Răspuns la: Casa pe teren la drum national

                            Postat în original de Mircea G
                            Posibil sa coste gardul mai mult decit casa . Mai simplu ar fi sa se faca un gard normal in spatele caruia sa se planteze vegetatie inalta si deasa , iar casa dusa cit mai in spate . Camerele sensibile la zgomot se vor amplasa in spate .
                            Insa gardul normal nu va oferi nici o reducere in nivelul de zgomot. Si nici vegetatia inalta si deasa. Asta-i o varianta, de altfel buna, de a gasi solutia ideala de utilizare a terenului respectiv in conditiile date, si nu de ameliorare a respectivelor conditii.
                            In rest, da, vegetatia ajuta la reducerea prafului pe proprietate.

                            Comentariu

                            • DIY
                              Living Legend
                              • 07.sep.2007
                              • 1749

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Casa pe teren la drum national

                              Postat în original de Piotr
                              [...]

                              Terenul ar avea cam 32mx42m, deci aproximativ 1350 mp, latura de 32m fiind la sosea, despartita printru-n trotuar cam de 1-1,5m.

                              [...]
                              Atentie! Daca intrerupi bariera de zgomot in dreptul trotuarului, ai pierdut (aproape) tot efectul. In acest caz, fie mai pui o bariera (la interior sau la exterior) care sa acopere poarta - deja se complica treaba si nu stiu nici cum o sa arate - fie pui accesul undeva spre marginea proprietatii, astfel incat zgomotul sa nu "bata" direct pe casa sau pe zona in care va petreceti timpul.

                              Comentariu

                              Procesare...