Preturi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Daragiu
    Incepator
    • 13.mai.2006
    • 3

    Preturi

    Mi-am Facut o firma de constructii...si sunt la inceput...si vreau sa stiu si eu niste preturi pt :
    - Izolatie exterior + finisaje driscuit si lavabil incluse si glafuri per metru patrat +schela exterioara din lemn
    - Montat rigips + OSB pe structura de lemn
    - Finisare banda + Glet + Lavabil
    - metru de sapa ..de intre 7 - 8 cm din ciment si nisip umeda
    - metru de faianta
    Casa find pe structura de lemn
    Astept un raspuns . Va Multumesc Foarte Mult !!!!
  • bigjoe
    Membru Marcant
    • 19.mai.2006
    • 481

    #2
    In ordine:

    Cam asa:

    20 RONI
    20 RONI
    30 RONI

    30 ORNI
    40 RONI
    60 RONI

    Succes!
    ai grija ..

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13008

      #3
      Parca vroiam sa intram in EU?

      Un pret nu se face intreband.

      Pui mana pe un creion si o foaie de hartie si inepti sa faci devize pe lucrari:

      -materiale folosite
      -manopera(plecand de la plata omului care lucreaza efectiv
      -utilaje
      -transport

      -contributii de stat
      -tva
      -profit

      -si altele, in functie de specificul societatii

      Dupa asta daca ajungi la un pret bun poti sa adaugi si sa scazi cat iti poti permite.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Daragiu
        Incepator
        • 13.mai.2006
        • 3

        #4
        Bigjoe.... Pretul pe care Il folosesc pt prestari servicii este totusi mai mic fata de ce mi-ai dat . Multumesc oricum

        Comentariu

        • Daragiu
          Incepator
          • 13.mai.2006
          • 3

          #5
          Domnule Stanculescu.....lucrez de un an cu firma ...chestile astea le cunosc dar..totusi am vrut sa cunosc piata. Multumesc mult !!

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13008

            #6
            Ori esti la inceput ori cunosti/nu cunosti preturile ori dupa un an, daca zici ca lucrezi de atata timp, nu stii tot ce misca pe piata?

            Eu ma indoiesc, dar fiecare cum vrea, noi ce sa credem?
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2397

              #7
              Postat în original de viorel.stanculescu
              Ori esti la inceput ori cunosti/nu cunosti preturile ori dupa un an, daca zici ca lucrezi de atata timp, nu stii tot ce misca pe piata?

              Eu ma indoiesc, dar fiecare cum vrea, noi ce sa credem?
              @ viorel.stanculescu
              Am tot respectul pentru cunostintele de care dati dovada, dar sunteti prea irascibil. Oricine are voie sa adreseze intrebari, dar raspunsurile noastre trebuie sa faca referire la ceea ce vrea omul sa afle, nu sa facem comentarii colaterale.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13008

                #8
                dtdajma

                "dar sunteti prea irascibil"

                Nu sunt irascibil, dar intrebarea a plecat de la faptul ca este novice in randul firmelor de constructii, si-a facut omul o firma de cosntyrructii si vera sa stie preturi.

                De aici am inteles ca nu are habar de preturi si ca firma a facut-o de curand.

                Daca nu ne spune toate detaliile, noi putem sa ne spunem fircare pararea in functie de ceea ce intelegem iar colegul nostru , dupa ce a primit cateva preturi de la bigjoe si un principiu de calcul de la mine, a raspuns ca preturile sunt mai mari dacat ale lui si ca stie acest principiu de calcul al preturilor.

                Pai eu ce sa m-ai cred?
                Si vrei sa spui ca am batut campii??

                Hai sa fim mai obiectivi. Nu intentionez sa fac aiurea comentarii dar totusi exista un drept la replica ce trebuie respectat. Nu pot fi doar o masina de raspunsuri mecanice - suntem totusi creaturi ale naturii.
                Nu am apostrofat pe cineva, pana acum, pentru ca a intrebat ceva.

                Gata, ajunge, nu vreau sa ma cert cu nimeni de fapt si nici nu am de ce.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                Procesare...