Cate corpuri de iluminat?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Codex
    Membru
    • 12.mai.2006
    • 253

    Cate corpuri de iluminat?

    Am intalnit urmatoarea (problema) regula:

    "Numarul maxim de corpuri de iluminat pe faza nu va depasi cifra de 30"

    Ce stiti de asta?
    Mai este o regula in vigoare? se mai tine cont de ea?
    Ce-i drept regula am intalnit-o intr-un manul de proiectare din '81 asa ca ... nu am siguranta ca ar mai fi valabila mai ales ca am raasfoit normativul I7 si nu e scris nimic in sensul acesta!

    intrebarea 2: Ce se intelege prin numar de corpuri de iluminat pe faza? (poate e o intrebare prosteasca dar logica)
    adica daca am sistem trifazat inseamna ca trebuie sa am maxim 90 de corpuri? sau se refera la faza protejata prin siguranta?

    tks!
    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

    Electrician autorizat IIA + IIB
  • KATALIN
    Membru Marcant
    • 25.ian.2006
    • 404

    #2
    regula din acel manual se referea cred ,la iluminat industrial.
    KATA

    Comentariu

    • mx81
      Membru Marcant
      • 21.ian.2006
      • 322

      #3
      La mine acasa am o singura faza . Deci pe ea voi monta cite corpuri de iluminat am nevoie ca nu o sa vina Electrica sa-mi puna trifazat la apartament . Cind citezi din ceva precizeaza contextul caci altfel pui probleme fara rost .

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Este discutabila "regula" asta, limitarea se face in functie de putere deoarece instalatiile electrice se limiteaza in putere din cauza traseului folosit( diametru), deasemenea depinde de punctul de alimentare, pentru o locuinta spre exemplu puterea maxim instalata este de 10KW monofazica.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • staicuma
          Incepator
          • 29.mai.2006
          • 7

          #5
          In momentul de fata, tinand cont ca avem si becuri economice, nu se mai pune problema de numar, se pune problema doar de puterea maxima, cum a spus si colistasul de mai sus. (vezi ce fel de cablu intra in casa, si poti calcula puterea maxima). Avand o singura faza poti alimenta ce vrei, numai sa reziste si cablul de alimentare... de obicei pe iluminat se pune 3x1.5... pentru un consum maxim de pana in 2kW, protejat cu 10A.

          Comentariu

          Procesare...