Pareri plan casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cristi38
    Incepator
    • 30.mar.2011
    • 3

    Pareri plan casa

    Buna ziua,
    In primavara vreau sa incep constructia unei case, suprafata terenului unde va fi constuctia este de 1000m2 (33x33m) si este plana. Proiectul nu l-am dat la aprobat. As vrea pareri despre planul casei din atasament din punct de vedere al functionalitatii, al amplasarii camerelor, daca am folosit optim spatiul. E mai bine daca in loc de parter si mansarda proiectul ar trebui sa fie numai parter + 2 dormitoare (din punct de vedere al costurilor constructiei si cheltuielilor ulterioare cu incalzirea)?
    Multumesc.
    Fișiere Atașate
  • bolognesi
    Incepator
    • 28.sep.2012
    • 97

    #2
    Răspuns la: Pareri plan casa

    Interesant proiectu mie personal prefer casele cu parter si masarda unde acoperisu sa fie facut cu lemn la vedere da un aer mai rustic casei, dar e repet doar o parere personala. Depinde acum si cum va fi amplasata casa in functie de punctele cardinale care pot influenta asupra consumului ulterior.
    La bucatarie geamul mic din drepta mi se pare in plus si ar putea deranja la amenajre mobilierului acum depinde si cum ti gandit amenajarea ei, iar l etaj peretele despartitor l dresing l-as muta inainte hornului, marind astfel dresingu. Holul e destul de mare si nefolositor micsorarea lui nu ar aduce prejudici spatiului, din contra castigati spatiu pentru dresing.

    Comentariu

    • cristi38
      Incepator
      • 30.mar.2011
      • 3

      #3
      Răspuns la: Pareri plan casa

      Multumesc pentru raspuns,
      Referitor la amplasare, living-ul este spre sud iar magazia spre nord. Intradevar un geam de la bucatarie o sa-l elimin desi sotia doreste doua geamuri pentru a avea lumina suficienta. E buna ideea cu mutarea peretelui despartitor de la dresing.

      Comentariu

      • bolognesi
        Incepator
        • 28.sep.2012
        • 97

        #4
        Răspuns la: Pareri plan casa

        Cred ca cele doua geamuri mari ale bucatariei sunt arhisuficiente pentru a lumina bucataria care mi se pare ca are cm 15 m patrati. Am o bucatarie circa la fel de mare cu un geam mare si doua mai mici dar mobilierul va fi constuit special de a cuprinde cele doua geamuri mici. Repet din nou depinde si de asesare mobilei dumneavoastra in bucatarie de putei sau nu elimina geamul.

        Comentariu

        • DIY
          Living Legend
          • 07.sep.2007
          • 1747

          #5
          Răspuns la: Pareri plan casa

          Postat în original de bolognesi
          I[...]
          La bucatarie geamul mic din drepta mi se pare in plus si ar putea deranja la amenajre mobilierului [...]
          Pai geamul ala e ... usa Si o usa din bucatarie afara nu strica niciodata.
          Numai bine,
          DIY

          Comentariu

          • bolognesi
            Incepator
            • 28.sep.2012
            • 97

            #6
            Răspuns la: Pareri plan casa

            Greseala mea, acum cand am marit am observat

            Comentariu

            Procesare...