Casa "P"

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • constrictor
    Incepator
    • 05.feb.2014
    • 4

    Casa "P"

    Salutare tuturor,
    In acest topic voi incerca sa descriu problemele (si bucuriile) ce le implica constructia unei case.
    Ca sa aduc lucrurile "la zi":
    - ideea de a locui "la curte" (adica sa am ceva mai mult de 100mp la dispozitie) o aveam de prin 2006/7
    - in 2009 am inceput sa caut un teren in partea de est a Bucurestiului (din motive personale am ales aceasta zona)
    - analizand optiunile si caracteristicile (zone verzi/colorati/utilitati/acces) localitatilor am restrans aria de cautare si am trecut la treaba
    - dupa cca 1 an si jumatate cu peste 60 loturi vizionate, tabele comparative... etc la finele lui 2010 am avut terenul: 600mp: curent si gaz la 20m, asfalt/apa/canal la 100m
    - la ora actuala am un plan (atasat) ce urmeaza a fi aprobatCasa P.pdf

    Suprafata totala este de 125mp si extimez un cost "la gata" de cca 45-50.000 euro. Casa va fi locuita de 2 adulti si 2 copii.
    Inca nu stiu ce caramida voi folosi 30 sau 38..
    Acoperisul va fi din tigla metalica
    Voi construi in regie proprie si sper sa fiu cat mai mult timp prezent la santier.

    Multumesc pentru orice opinie constructiva.
    Ultima editare de constrictor; 05.feb.2014, 13:34.
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2107

    #2
    Răspuns la: Casa "P"

    Postat în original de constrictor
    Voi construi in regie proprie si sper sa fiu cat mai mult timp prezent la santier.
    Daca nu vei reusi asta te sfatuiesc sa angajezi un diriginte de santier, care macar sa avizeze lucrarile ascunse sau care devin ascunse.

    Solicita constructorului sa te cheme pe santier inaintea unor lucrari de genul:
    - finalizarea sapaturii pentru fundatie, inainte de turnarea talpii (verifica dupa proiect dimensiunile sapaturii)
    - montarea armaturi in fundatie, inainte de turnarea elevatiei (verifica dimensiunea armaturii si montajul acesteia)
    - incearca sa fi prezent la umplerea fundatiei (sa fie respectata succesiunea straturilor: pamant batut, strat de piatra, folie, izolatie, plasa de Buzau)
    Te sfatuiesc sa izolezi fundatia sub placa cu polistiren extrudat de 50 mm. Multi meseriasi zic ca este mai bine sa pui polistriren extrudat de 30mm sub/in sapa.
    Eu am izolat sub placa.
    - fi pe santier cand se toarna placa peste fundatie
    - nu uita de trecerile prin fundatie pentru instalatii (va fi dificil sa le faci dupa ce torni placa)
    - izoleaza sub primul rand de caramida al peretilor
    - verifica armatura stalpilor, boiandrugilor si al centurii
    - fi pe santier cand se monteaxa termosistemul. Nu accepta montarea polistirenului pe mamaligi.
    Uita-te la filmuletul acesta http://www.youtube.com/watch?v=Mc33SRiGIlw
    - cauta o echipa care stie cum se monteaza tabla pe acoperis. Foloseste o folie anticondens de calitate (Tyvek, Fakro, Delta).
    - cumpara ferestre din profil de calitate

    Eu am facut fundatia. Poti sa vezi aici http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...de-100.000-lei cum.
    In primavara voi continua cu casa.
    A mea va fi pe structura din lemn.

    Succes si sa fi sanatos cat dureaza constructia.
    Sa iasa asa cum ti-ai dorit.
    Daca dramuiesi bugetul si nu accepti oferte de genul 240 EURO/mp manopera la gata, o sa iti ajunga 50.000 pentru casa.
    Incearca sa nu platesti lucrari in avans.
    Eventual discuta plata pe etape: ai terminat sapatura pentru fundatie - plata, ai montat armatura - plata, ai turmat placa - plata si asa mai departe.
    Este varianta ideala pentru o casa construita in regie proprie.
    Si daca nu iti convine cum lucreaza meseriasii, iei altii si nu iei teapa.

    Comentariu

    • constrictor
      Incepator
      • 05.feb.2014
      • 4

      #3
      Răspuns la: Casa "P"

      Multumesc pentru sfaturi si urari.
      Pe santier voi fi prezent in fiecare zi macar sa vad ce au facut, daca lucrurile vor merge asa cum doresc eu poate voi fi prezent cate 4-5 ore zilnic... chestii personale. Oricum nu vor exista lucrari ascunse fara ok-ul meu.
      Momentan sunt la faza alegerii caramizii: la prima vedere as alege noua Brikstone BKS38 dar trebuie sa vad si care sunt preturile in zona pentru a face un tabel comparativ.

      Polistiren extrudat voi pune de 50, intentionez sa fac si un soi de incalzire in pardoseala pt living, bucatarie si bai. Voi posta pe topicul dedicat.
      Zidaria imi place sa cred ca va fi suficient de dreapta incat sa-i dau un spritz de tencuiala si sa asez polistirenul. Tinand cont ca am doar parter presupun ca nu vor fi necesare dibluri.
      Acoperisul voi incerca sa-l contractez cu tot cu montaj si material marunt, va depinde si de ofertele primite.
      Avans nu voi plati, oricum nu pentru manopera.

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2107

        #4
        Răspuns la: Casa "P"

        Postat în original de constrictor
        Tinand cont ca am doar parter presupun ca nu vor fi necesare dibluri.
        Faloseste Ceresit CT 84 si uita-te si aici http://www.youtube.com/watch?v=_5-LNk8wKiQ
        Diblurile sunt cam necesare si obligatorii

        Comentariu

        • sisica_si
          Membru Marcant
          • 19.dec.2013
          • 925

          #5
          Răspuns la: Casa "P"

          Pune dibluri la fiecare placa.
          Iti recomanda Stan Patitul.

          Comentariu

          • constrictor
            Incepator
            • 05.feb.2014
            • 4

            #6
            Răspuns la: Casa "P"

            Pana ajung la termosistem am tot timpul sa ma gandesc, eventual sa fac ceva teste.
            Pana una-alta sunt in cautarea unei echipe cu care sa ridic casa "la rosu". Daca aveti recomandari astept mesaj.
            Multumesc.

            Comentariu

            Procesare...