Cum o construim o casa ieftina?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • DIY
    Living Legend
    • 07.sep.2007
    • 1747

    Cum o construim o casa ieftina?

    Care credeti, din cunostintele si experientele voastre, ca este cel mai ieftin tip de consturctie ce poate fi folosit / adaptat pentru constructia unei case?

    Adica ce sistem de rezistenta si, implicit, pereti, poate duce la costuri minime, fundatie cat mai mica s.a.m.d. O metoda care sa poata, totusi, fi inclusa in proiectul de autorizatie pentru constructie.

    Personal, ma intereseaza sa construiesc cat se poate de ieftin o casuta de 8m x 9m suprafata uitla, din care jumatate (pe lungime) este spatiu tehnic / garaj. Evident, numai parter, cu acoperis in doua ape, la 40*.


    Sper ca mai sunt si altii interesati sa construiasca ceva ieftin si poate - in acelsi timp - mai putin invaziv pentru mediu; asa ca raspunsurile s-ar putea sa nu mi se adreseze numai mie.

    Multumesc anticipat.
    Numai bine,
    DIY
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6866

    #2
    Răspuns la: Cum o construim o casa ieftina?

    Depinde de pretentiile beneficiarului materialele de constructie difera chiar daca vorbim de costuri mici . Mai revizuieste ce s a postat pe aici :
    Ai o casa pe care vrei sa ne-o prezinti? Ai trecut printr-o adevarata aventura de-a lungul procesului de amenajare si vrei sa ne spui cate ceva despre asta? Sau vrei pur si simplu sa discuti despre planurile tale? - AICI este locul unde toate aceste subiecte pot capata viata!
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • DIY
      Living Legend
      • 07.sep.2007
      • 1747

      #3
      Răspuns la: Cum o construim o casa ieftina?

      ... pai chiar si eu am raspuns pe-acolo

      Acum, insa, nu ma gandesc la tehnologii alternative ci la unele clasice; vreau sa vad cat de jos pot ajunge cu costurile, in varianta folosirii de materiale de constuctii la indemana oricui. Sau, tot in acest sens, ma intereseaza mai degraba sa vanez materiale din demolari sau dezafectari si sa le refolosesc.
      Numai bine,
      DIY

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2491

        #4
        Răspuns la: Cum o construim o casa ieftina?

        Postat în original de DIY
        ma intereseaza sa construiesc cat se poate de ieftin
        Ce intelegi prin asta?
        Pretul pe suprafata construita depinde de ce vrei de la casa respectiva.
        Cat de izolata vrei sa fie, ce finisaje sa aiba.
        Sau discutam doar de varianta la rosu?
        Daca dicutam de ultima, varianta construirii cu materiale din demolari, mi se pare cea mai ieftina.
        Dar si aici, costurile depind de costurile de transport ale materialelor respective.
        Si mai este o problema.
        Poti oare sa le gasesti ”la prima mana”?

        Comentariu

        • provilla
          Membru Marcant
          • 23.mar.2010
          • 682

          #5
          Răspuns la: Cum o construim o casa ieftina?

          Cum la noi in romania se dărâma toate fabricile , cred ca ai mari șanse sa folosesti materiale reciclate din demolări .

          Problema materialelor rezultate din demolări este punerea in manopera .

          Trebuie curatare , sortate , si sa ai cantitatea necesară sa termini ce ai început cu același soi de material .

          Sa nu mai zic ca ai nevoie si de un meserias experimentat si care sa accepte sa lucreze cu așa gen de materiale .

          Părerea mea este ca sunt mult mai bune unele materiale făcute cu zeci de ani in urma , de cât cele de astăzi .

          Nu stiu in ce măsura o sa faci economie , insa dacă ai un meserias bun , o sa ai o construcție mult mai calitativa de cât cu materiale moderne . (Caramida spre exemplu )
          Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

          Comentariu

          • DIY
            Living Legend
            • 07.sep.2007
            • 1747

            #6
            Răspuns la: Cum o construim o casa ieftina?

            Postat în original de fanero
            Ce intelegi prin asta?
            Pretul pe suprafata construita depinde de ce vrei de la casa respectiva.
            Cat de izolata vrei sa fie, ce finisaje sa aiba.
            Bine izolata (o sa calculez necesarul de izolatie cand ma hotarasc ce si cum), structura sandwich fara termosistem. Pentru discutia asta nu luam in calcul instalatii, varuit, faiante pe pereti si alte asemena.


            Postat în original de fanero
            Sau discutam doar de varianta la rosu?
            Nu, discutam varianta la gata; casa, nu santier.


            Postat în original de fanero
            Daca dicutam de ultima, varianta construirii cu materiale din demolari, mi se pare cea mai ieftina.
            Dar si aici, costurile depind de costurile de transport ale materialelor respective.
            Asta zic si eu, iar cu transportul se rezolva. Problema este ca nu totul poate fi din recuperari; de unde si intrebarea mea. Spre exemplu, mi-ar place o pardoseala din caramida recuperata ... visez si eu .. Asta nu inseamna ca-mi construiesc si pereti idin caramida, ceea ce ma face sa caut alte variante pentru pereti; alt exemplu.


            Postat în original de fanero
            Si mai este o problema.
            Poti oare sa le gasesti ”la prima mana”?
            Asta ma lasa rece. Daca-mi convine pretul, de ce sa ma deranjeze ca platesc si timpul si bataia de cap a altuia?? Bine ca nu am avut eu parte de ele.
            Numai bine,
            DIY

            Comentariu

            • DIY
              Living Legend
              • 07.sep.2007
              • 1747

              #7
              Răspuns la: Cum o construim o casa ieftina?

              Postat în original de provilla
              [...]
              Trebuie curatare , sortate , si sa ai cantitatea necesară sa termini ce ai început cu același soi de material [...]
              Curatate numai pana la un punct. Ca doar nu iau materiale vechi, cu patina timpului, ca sa le fac sa apara ca noi ... O idee, nu?
              Oricum, materialele din recuperari nu pot fi folosite pentru absolut orice. De aceea inca mai caut varianta cu o combinatie de.
              Numai bine,
              DIY

              Comentariu

              • provilla
                Membru Marcant
                • 23.mar.2010
                • 682

                #8
                Răspuns la: Cum o construim o casa ieftina?

                Caută lemn din demolări , Tigla , caramida , usi sunt frumoase la anumite case sau clădiri vechi , calorifere , sobe de teracota , dacă vrei sau îți place , piatra poți găsi , tabla zincata sau de aluminiu , borduri , chiar si beton concasat sau Bucăți mari pentru fundații ciclopiene , etc.

                Eu folosesc de câte ori am ocazia materiale reciclate din demolări , rezultatul e maxim !

                Si chiar scot in evidentă dacă am posibilitatea , patina timpului .
                Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                Comentariu

                • DIY
                  Living Legend
                  • 07.sep.2007
                  • 1747

                  #9
                  Răspuns la: Cum o construim o casa ieftina?

                  o.k. imi place foarte mult ideea de a folosi materiale recuperate. Nu numai ca pret dar si pentru ca ai sansa, in acest fel, sa gasesti ceva unic. Asta ca sa nu mai pomenesc de aspectul ecologic.
                  Insa am impresia ca topicul a luat-o cam tare pe directia asta.

                  Ideea era sa incerc sa gasesc o solutie ieftina ca materiale si punere in opera si, dupa ce s-a concretizat ideea, sa vad ce materiale noi pot fi inlocuite cu alternative. E mult mai greu sa incepi invers, adica sa cauti intai materiale si abia dupa aceea sa te ganadesti ce faci cu ele.

                  Eu am exclus betonul ca material pentru structura de rezistenta si acum incerc sa vad cum e mai potrivit sa continui. Spre exemplu, pentru structura de rezistenta .. lemn? metal?

                  Caramida nu ma intereseaza in mod deosebit pentru pereti, fiindca ar iesi mai ieftin - zic eu - cu niste panouri semifabricate (asta fiindca vreau si izolatie foarte buna). Dar cum este mai ... interesant din punct de vedere al costurilor? Sa am structura de rezistenta in pereti, sau in afara lor, spre interiorul casei?

                  Chestii dintr-astea..
                  Multumesc.

                  Si, in timp ce scriu aici, ascult Matchbox 20
                  "But I'm not crazy, I'm just a little unwell
                  I know right now you can't tell"
                  Ultima editare de DIY; 12.apr.2014, 19:15. Motiv: typo
                  Numai bine,
                  DIY

                  Comentariu

                  • fanero
                    Living Legend
                    • 02.aug.2008
                    • 2491

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Cum o construim o casa ieftina?

                    Postat în original de DIY
                    Bine izolata (o sa calculez necesarul de izolatie cand ma hotarasc ce si cum), structura sandwich fara termosistem
                    Structura sandwich din cate stiu eu este pe structura din lemn, metal sau caramida.
                    Asa ca ramane doar sa alegi care o vrei.
                    Iar din cele trei, dupa mine, cea mai ieftina ramane cea din lemn.
                    Si daca vrei si fara termosistem, atunci ramane lambriul.

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6866

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Cum o construim o casa ieftina?

                      Postat în original de fanero
                      ....
                      Si daca vrei si fara termosistem, atunci ramane lambriul.
                      Sau tencuiala clasica intarita cu plasa de rabit !
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      Procesare...