Infiltratii din ape meteorice pe perete vertical la etaj 4/4

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gaskoe
    Incepator
    • 08.apr.2006
    • 63

    Infiltratii din ape meteorice pe perete vertical la etaj 4/4

    Salutare.
    Locuiesc la etajul 4 (si ultimul); desi am construit acoperis deasupra apartamentului, din iarna acestui an, am probleme cu infiltratiile provenite din precipitatii pe unul din peretii verticali ai apartamentului. Mentionez ca acoperisul nu prezinta probleme de hidroizolatie; in urma verificarilor efectuate in timpul precipitatiilor, nu am descoperit infiltratii la acoperis. V-as ruga sa imi recomndati o solutie de hidroizolatie pentru acest perete. Din cite am citit pe aria Hidroizolatii a acestui forum, am tras concluzia ca sint recomandate solutii de hidroizolatie aplicabile fara a apela la firme specializate, cum ar fi
    - somoala lichida (metoda neconventionala? );
    - pasta hidroizolatoare (Ceresit CR 66 / CR 65).
    Va rog, daca puteti, sa imi sugerati/recomandati o solutie viabila, de aplicare a unei compozitii hidroizolante cu pensula/bidineaua, gen pasta, solutie, lichid, etc... pe peretele exterior.
    Cu respect, Gaskoe.
  • valeriu ciprian
    Membru Marcant
    • 09.feb.2006
    • 918

    #2
    Si eu stau tot la et.4 Nu cumva avati infiltratii in zona baii?

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      ai incercat sa localizezi locul pe unde se infiltreaza apa, marimea zonei afectate?
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • aZu
        Membru Marcant
        • 22.mar.2006
        • 528

        #4
        .

        Stimate domn,
        Verificati tencuiala, unde este cazuta, fisurata, desprinsa, REPARATI-O !
        Daca blocul este construit din prefabricate, atunci verificati rosturile de imbinare la placi .
        Aveti in vedere si elementele de evacuare a apelor pluviale: jgheab ( are panta spre burlan?); burlanul ajunge pina la nivelul solului sau e doar un aruncator? aruncatorul la streasina are incovenientul ca apa avacuata de acesta , la vint puternic este spulberata pe fatzada.
        Smoala lichida si alte bazaconii de soiul asta nu au ce cauta pe fatade!

        Comentariu

        • bigjoe
          Membru Marcant
          • 19.mai.2006
          • 482

          #5
          Buna

          Smoala nu este bazaconie este folosita de cand lumea dar acuma exista mai multe amorse impregnate anti-apa.

          O problema unde trebuie sa va uitati este la acoperis la tabla multi "mesteri: care pun aceste acoperisuri nu prea stiu dinamica lichidelor si termina tabla (daca o termina acolo) EXACT unde se termina tencuiala.

          PROST!!

          Tabla ori se continua inca 10-20 cm inafara ori in jos si la un unghi de perete astfel incat sa "inveleasca" peretele in tabla. 80% din inflitratii se produc vertical de la CAPUL peretelui pe fibra in jos.
          De aceea gardurile de zidarie bine facute au tigla pe CAPUL gardului sau COAMA GARDULUI pentru ca altfel se deterioreaza uimitor de repede.

          SOlutie: Chemati ALTI mesteri sa va adauge aceasta coama la marginea acoperisului tot din tabla si la un unghi de peretele vertical de 15-30 grade.

          De asemenea jgeaburile sa fie departate de perete cu distantieri MIN 10-15 cm la fel si burlanele.
          ai grija ..

          Comentariu

          • aZu
            Membru Marcant
            • 22.mar.2006
            • 528

            #6
            .

            Dupa ce va reparati fatada , puteti sa aplicati si un tratament cu un impregnant hidrofug pe baza de siloxan, chiar daca nu este foarte ieftin.

            P.S.( stiu ca se putea si fara P.S. d'asta.... )

            Bigjoe, cu "smoala lichida" sa-ti dai dumneata pe fatada casei si dupa aia s-o mai recomanzi si la altii!
            Ok?

            Comentariu

            • gaskoe
              Incepator
              • 08.apr.2006
              • 63

              #7
              Multumesc pentru raspunsuri, idei si sfaturi.

              Cum am mentionat si in prima mea interventie, acoperisul nu prezinta probleme. Apa pluviala este preluata de jgheaburi, care la rindul lor o degajeaza in strada printr-un aruncator, care se afla in partea opusa zonei afectate. Apa care se stringe de pe acoperis si apa din jgheaburi nu ajunge pe peretele vetical al blocului (prin constatare chiar in timpul ploii, si in exterior, si in interiorul acoperisului).

              Tencuiala nu prezinta decit fisuri minuscule si numeroase (ca probabil la orice tencuiala veche de 10-20 ani). Nu sint portiuni desprinse, departate de perete.

              Zona afectata am identificat-o, insa nu am putut identifica cauza /sursa inflitratiilor.

              Am gasit in comert o solutie hidroizolataoare, la galeata de 10 Kg, pret 50 RON/galeata. Este o compozitie care se aplica in 2 straturi (cu pensula/bidinea) , primul mai subtire (diluat in proportie de 1/2) iar al doilea ceva mai gros (1/4).

              Am curatat de praf suprafata afectata cu o perie si am aplicat primul strat, iar miine intentionez sa il aplic si pe al doilea.

              Nu am un aparat foto sa atasez imagini, insa voi incerca sa fac niste capturi analogice de pe o camera video.

              Va multumesc pentru interesul acordat si va tin la curent despre eficienta solutiei aplicate.
              Cu respect, Gaskoe.

              Comentariu

              • aZu
                Membru Marcant
                • 22.mar.2006
                • 528

                #8
                .

                Hmm, ce sa va mai zic...
                Daca e vorba de bloc, sunt aproape sigur ca "mesterii" care v-au confectionat sharpanta nu au scos la exterior / prelungit coloanele de canalizare.Prin acele tzevi de fonta ce au ramas in pod, in timpul iernii se evacueaza foarte mult abur. Acesta condenseaza imediat pe interirul invelitorii. Astfel rezulta o cantitate de apa deloc neglijabila ce afecteaza structura de lemn iar apoi se infiltreaza pina in locuinta .

                Comentariu

                • gaskoe
                  Incepator
                  • 08.apr.2006
                  • 63

                  #9
                  Am reusit sa fac niste fotografii ale zonei afectate. Am aplicat deja al doilea strat de solutie hidroizolanta si, din pacate, nu se mai poate vedea in ce hal arata portiunea afectata de inflitratii, insa am marcat cu sageti portiunea in care au loc inflitratiile, respectiv locul pe unde apa este aruncata in strada. (foto de la strada).

                  In foto jgheab am indicat locul (acelasi indicat si in foto de la strada) unde au loc infiltratiile. In timpul ploii nu curge apa pe linga jgheab, nici peste el, cu alte cuvinte, apa care se infiltreaza in perete este apa provenita de la ploaia care cade oblic pe peretele cu pricina.

                  Pentru aZu, ideea cu aburii care provin din tevile de canalizare este interesanta. Acoperisul este din placi de azbociment, iar pe interior nu exista alte izolatii sau amenajari. De asemenea, podul nu este inchis etans, are citeva guri de aerisire si nu am constatat pe timp rece acumulari de vapori care sa produca atita cantitate de apa.

                  Si, ca o ultima remarca, desi nu a mai plouat de aproximativ 10 zile, apa infiltrata in perete la ultima ploaie inca siroieste prin pereti...

                  Acestea fiind spuse, sper ca fotografiile sa fie mai explicite decit comentariile mele.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #10
                    Daca am vazut eu bine acoperisul este prea scurt. Acele sisteme de colectare a apei de pe acoperis trebuiau sa fie in exteriorul cladirii nu exact pe muchia cladirii.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • aZu
                      Membru Marcant
                      • 22.mar.2006
                      • 528

                      #11
                      .

                      Aoleu!
                      Acum ca am vazut pozele.... chiar ca e nasol!
                      Sharpanta se pare ca e improvizata, si degeaba ne tot dam noi cu parerea pe net, finca n-o sa ne dam seama niciodata ca o fi fost in capul "mesterilor" aia.
                      Ce sa va mai zic?
                      Ca azbocimentul e cancerigen?
                      Ca jgheaburile nu au panta... Sunt puse chiar pe atic.
                      E greu sa va mai recomand ceva.

                      Comentariu

                      • gaskoe
                        Incepator
                        • 08.apr.2006
                        • 63

                        #12
                        Intr-adevar, acoperisul este putin cam scurt; probabil ca fotografiile nu sint elocvente, insa jgheabul chiar este in exteriorul blocului. Stiu ca sint multe inadvertente la proiectarea si constructia acoperisului, insa nu pe la acoperis au loc inflitratiile. Credeti ca aplicarea a mai multor straturi de solutie hidroizolanta va pune capat infiltratiilor? Azi deja l-am aplicat pe al treilea, si intentionez sa mai dau pina se termina galeata cu solutie.
                        Multumesc.

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12977

                          #13
                          Probabil aceste straturi vor rezolva problema infiltratiilor pe suprafata protejata daca presupunem ca ploaia loveste direct pe aceasta.

                          Daca insa apa se infiltreaza pe sus si patrunde pe sub straturile aplicate de tine nu este rezolvata problema si chiar mai mult, substanta hidroizolatoare pe care ai aplicat-o ar putea impiedica apa sa se evapore si va ramane in perete sau va patrunde toto mai mult in acesta.



                          Sunt doar supozitii si nu vreau sa te sperii. O ploaie sanatoasa va lamurii problema.

                          Sper sa nu am dreptate.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • aZu
                            Membru Marcant
                            • 22.mar.2006
                            • 528

                            #14
                            .

                            De ce fatada are culoare neagra in zona unde indicati infiltratiile?
                            Ce e cu acel mic parapet ce apare in poza 2 ? e un mic balcon acolo, sau ce? Nu-mi dau seama din poza.
                            Am mai observat ca nu aveti sort de tabla la la racordarea invelitorii cu jgheabul.

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 12977

                              #15
                              Parapetul este de fapt terasa de la partea dreapta a blocului, o parte este cu 4 etaje si cealalta cu 3 etaje dar asa se vede din unghiul ala.

                              Chestia meagra probabil este pasta cu care a dat pentru hidroizolare.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...