" Nivelare " elevatie si izolarea ei ulterioara...

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • liviu jianu
    Incepator
    • 04.mai.2006
    • 8

    " Nivelare " elevatie si izolarea ei ulterioara...

    Am turnat si eu o fundatie, cu o elevatie de ~ 30 cm, dar pe care acum(fapt ca nu am turnat-o la nivel pe toate laturile, va tr. sa o "nivelez" pt a o hidroizola (ruperea capilaritatii) si ulterior a zidi pe ea caramida (poate anul asta in vara). Cu ocazia asta intreb si eu daca stie cineva care este solutia cea mai buna (ce torn si cum) pt a obtine "nivelarea elevatiei in plan orizontal" (cota "0" cum cred ca i sa spune). Mentionez ca elevatia am turnat-o "in regie proprie", beton 150, denivelarea maxima cred ca este ~5-7 cm.Cred ca o sa mai revin cu intrebari...MUltumesc !
    -apropos....ce membrana tr folosita pt izolatia peste care voi zidi cu caramioda eficienta ? (si cum se aplica...termic....cu adezivi...?)
    vreau si eu o casa la ....Budesti
  • KATALIN
    Membru marcant
    • 25.ian.2006
    • 405

    #2
    de obicei aceste diferente sunt preluate de placa de baza.
    dupa cate inteleg vreti sa turnati"in camere" ulterior dupa executia zidariei.
    inlocuirea cartonului bituminat cu mortar impermeabil ar fi eficienta pana la grosimi de 5-6cm,dar minimum 2,5cm.ceea ce inseamna ca plecand cu 2,5cm se adauga maxima denivelare si ar rezulta 9,5cm ceea ce nu prea este in regula.
    daca exista samburi si stalpi armati cred ca s-ar putea adopta varianta cu mortar impermeabil.
    KATA

    Comentariu

    • liviu jianu
      Incepator
      • 04.mai.2006
      • 8

      #3
      Multumesc de raspuns, KATALIN ! Ai presupus bine, intai voi zidi si ulterior voi turna placa peste umplutura. proiectul prevede structura de rezistenta din beton armat.Cred ca voi apela la acel mortar impermeabil (cunosti vreo marca anume, sau un mod de preparare..?)si poate si la o membrana bituminoasa (imi poti recomanda un anume tip, cu ardezie...-, si intr-o luna de zile tr sa ma apuc de zidit). Zidurile le voi executa din blocuri ceramice de Tarnaveni.
      Multumesc mult !
      vreau si eu o casa la ....Budesti

      Comentariu

      • KATALIN
        Membru marcant
        • 25.ian.2006
        • 405

        #4
        mortar impermeabil se poate face astfel:
        7 litri de apa+3kg aracet de constructii formeaza "apa de amestec".
        daca e mai gros de 3-4cm 3 parti nisip+1 parte ciment si se adauga "apa de amestec".
        pentru ca ai grosimi mari faci mortarul mai vartos.
        spor la treaba.
        vezi ca acest tip de mortar "trage'mai greu asa ca dupa calotarea primului rand lasa sa se intareasca pana a doua zi ca daca pui mai multe randuri poti avea surpriza ca acestea sa "fuga".
        KATA

        Comentariu

        Procesare...